معرفی اماکن زیارتی در مشهد

اماکن زیارتی در مشهد

بارگاه امام رضا (ع) در مشهد

در شهر مقدس مشهد امکان زیارتی کثیری وجود دارد که بزرگترین مکان زیارتی بارگاه امام رضا (ع) می باشد که سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی برای زیارت امام رضا به شهر مشهد سفر می کنند و ما اینجا برخی دیگر از مکان های زیارتی شهر مشهد مقدس را برایتان شرح می دهیم.

مسجد گوهرشاد:

مسجد گوهر شاد از معماری های ماندگار و ارزشمند تیموریان است که همچنان پس از ۶۰۰ سال مستحکم و باقی مانده است.گوهرشاد یکی از زنان نامدار عصر تیموری است که نام او در ۲ محل از بنای مسجد، یکی در بالای درِ ورودی ایوان دارالسیاده و دیگری در کتیبه ایوان مقصوره با خط زیبای شاهزاده بایسنقر میرزا با کاشی معرق به عنوان بانی مسجد نگاشته شده و به یادگار مانده است.مسجد گوهرشاد در جنوب حرم امام رضا (ع) و به رواق‌های دارالسیاده و دارالحفاظ متصل است.معماری این مسجد ماندگار و زیبایی در طراحی، اسلوب، خط، کاشی‌کاری‌های معرق و غیرمعرق، مرقم و غیرمرقم، مقرنس، گچ‌کاری و دیگر تزئینات هنری و مشخصه‌های معماری سنتی بی‌نظیر و ممتاز دارد.بی شکی بعد از زیارت بارگاه امام رضا بهترین جاذبه دیدنی و زیارتی در حرم مطهر می باشد.

مکان های زیارتی در مشهد، مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد در مشهد

مسجد هفتاد و دو تن:

مسجد هفتاد و دو تن در ابتدای بازار بزرگ مشهد و در مجاورت ضلع جنوب غربی حرم قرار دارد. در این مسجد مقبره امیر غیاث الدین ملکشاه قرار دارد و این بنا شامل فضای چهار طاقی گنبد دو پوش، دو مناره سرشکسته و یک ایوان و همچنین دارای گنبد فیروزه ای رنگ و دو گلدسته زیبا می باشد که در دروان تیموری بنا شده است.

تور مشهد، مکان های زیارتی مشهد، مسجد هفتاد و دو تن

مسجد هفتاد و دو تن در مشهد

پیر یالان دوز:

این آرامگاه در سمت شمال شرقی حرم مطهر و در پایین خیابان نواب صفوی قرار دارد. این مقبره متعلق به محمد عارف عباسی معروف به پیر پالاندوز ، از عرفای بزرگ قرن دهم هجری است. تاریخ ساخت بنا مربوط به سال ۹۸۵ قمری می باشد. بنا چهار ضلعی و دارای گنبد و ایوان آجری است.داخل بقعه بر سقف ها بقایای نقاشی هایی از دوران صفویه وجود دارد. بنا با کاشی های ساده فیروزه ای رنگ تزئین شده است.

تور مشهد، پیر یالان دوز در مشهد

پیر یالان دوز در مشهد

بدون دیدگاه

*

code

هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع از وبسایت تورکیش-تورمشهد ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.
عضویت در خبرنامه