روزهای سیاه برای تورهای مسافرتی داخلی!

  • ۱۲ مهر ۱۳۹۶

امروزه سفر به بخشی لازم و جدایی ناپدیر از زندگی ما تبدیل شده است. با توجه به سهولت در حمل و نقل عمومی و گسترش پروازهای داخلی و خارجی، تورهای چارتری و هوایی از رونق خوبی برخوردار شده است. البته این مسئله در مورد تورهای خارجی بیشتر صحت دارد و در مورد تورهای داخلی باید گفت پر رونق بود! با توجه به جدیدترین آمار، سفرهای خارجی افزایش و سفرهای داخلی کاهش یافته است که با نگاهی به وبسایت های جامع فروش تور های داخلی نظیر ” http://تورکیش-تورمشهد.com/ ”  و مشاهده نرخ پایین تورها میتوان به ابن مسئله پی برد. لازم به ذکر است منظور از تورهای داخلی صرفا تورهای چارتری و هوایی نظیر تور کیش ، تور مشهد و تور قشم است و تورهای طبیعتگردی را شامل نمی شود.  در ادامه با ما همراه باشید تا به علل کاهش سفرهای داخلی از طریق تورهای مسافرتی بپردازیم:

  • با توجه به تعدد زیاد پروازهای خارجی و عدم نیاز به ویزا برای خیلی از مقاصد گردشگری اختلاف نرخ تورهای خارجی نظیر تورهای ترکیه و گرجستان با توهای داخلی نظیر تور مشهد و تور کیش کمتر شده است و طبیعاتا گردشگران ترجیح میدهند تا از تورهای خارجی استفاده کنند. در برخی از ایام سال نرخ تورهای خارجی نظیر تور گرجستان، تو ارمنستان، تور استانبول و آنتالیا کمتر از تورهای داخلی نیز می گردد.
  • خرید پرواز و رزرو هتل برای مقاصد داخلی راحت تر میباشد و دیگر نیازی نیست تا مسافران تورها را از آژانس های مسافرتی خریداری نمایند  و با مقداری گردش در سایت ها و جستجو نام هتل و پرواز به سهولت میوانند اقدام به خرید مستقیم کنند.
  • بسیاری از مسافران، آژانس های مسافرتی مادر که مجری مستقیم تورهای داخلی هستند را میشناسند و دیگر نیازی به خرید تور از آزانس هایی که غیر مستقیم فروش میکنند (آژانس های شناور فروش! ) را نمی بینند که این امر در مورد تورهای خارجی کمتر اتافق می افتد. این مسئله بیشتر از هر چیزی بر کاهش فروش تورهای داخلی تاثیر گذاشته است.
  • برخی از مقاصد تورهای داخلی مانند جزیره قشم بیشتر جنبه تجاری دارد و کمتر برای تفریح مورد بازدید قرار می گیرد. با توجه به اینکه بسیاری از کسبه و تجار اجناس رو مستقیم از کشورهایی نظیر ترکیه و چین وارد می کنند لذا تور قشم نسبت به قبل دچار رکود شدیدی شده است. البته به علت محدودیت در پرواز چارتر به مقصد این جزیره نرخ های تو قشم نسبتا بالاست که این امر روی کاهش تقاضا تاثیرگذار بوده است و کسانی که صرفا عاشق طبیعت این جزیره هستند آن را مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند.

با توجه به شرایط کنونی و استقبال بسیار محدود از تورهای داخلی به خصوص تقاضای بسیار محدود از آژانس های شناوری فروش، باید مرگی زودرس را برای اینگونه اژانس ها متصور بود کما اینکه در حال حاضر نیز بسیاری از آنها ورشکست شده اند و یار در حال ورشکستگی هستند. با توجه به تقاضا کم تورهای داخلی، ضرر و زیان متوجه آژانس های مجری مستقیم و چارتر کننده نیز بوده است و در برخی موارد  برخی از آژانس ها با ضرر میلیاردی مواجه شده و ورشکست شده اند. این ضرر و زیان بیشتر به علت تورهای لحظه آخری و همچنین اعیام نوروز میباشد که بعضا با مشکلاتی نظیر کلاه برداری آژانس ها و سرگردانی مسافران در فرودگاه و مقصد تور نیز همراه بوده است که توصیه می شود  برای جلوگیری از این معضل،  این مطلب را بخوانید.

 

مطالب مرتبط:

 

 

 

 

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه