پل سفید و معلق اهواز، معروف به عروس کارون + تصاویر و ویدئو

  • ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

پل سفید، مظهر زیبایی و نماد شهر اهواز

پل سفید اهواز, جاذبه های گردشگری خوزستان

تصویری زیبا از پل سفید اهواز

پل معلق اهواز یا پل سفید اولین پل معلق در ایران می باشد که از نظر قدمت به عنوان چهارمین پل تعلیق در جهان شناخته شده است. این پل یکی از ۸ پلی می باشد که در سال ۱۳۱۵ شمسی بر روی رود کارون در اهواز احداث شده است. پل سفید دو نقطه شرقی و غربی اهواز را به هم متصل می کند. امتداد خیابان طالقانی و میدان شهدا در شرق اهواز بوسیله این پل به امانیه، فلکه فرمانداری و بیمارستان رازی در غرب رود کارون متصل می شوند. پل معلق اهواز بعد از پل های مشهور اصفهان که بیشتر شهرتشان مربوط به قدمتشان می باشد، یکی دیگر از پل های معروف در ایران به شمار می رود. آنچه که در نگاه اول به پل توجه هر کسی را به سوی خود جلب می کند، رنگ سفید پل می باشد که به مانند عروس سفیدی در شهر می درخشد.

پل سفید اهواز, جاذبه های گردشگری خوزستان

نمایی بی نظیر از پل سفید اهواز

پل سفید, ایران, جاذبه های گردشگری اهواز

تصویری زیبا از شب در پل سفید

جنس پل معلق اهواز تماما فلزی و بر روی پایه های بتنی قرار گرفته است. این پل ۲۰٫۵۰۱ متر بلندی، ۸٫۹ متر پهنا و ۱۳ متر ارتفاع دارد. این پل دارای دو قوس بتنی ۲۰ و ۱۲ متری می باشد که دو مسیر پیاده روی دارد. پل سفید دو دهانه بزرگ به طول ۱۳۶ و ۱۳۰ متر، سه دهانه میانی ۴۹ متری و دو دهانه کناری ۱۲ و ۲۰ متری را دارا می باشد. تمام قطعات پل سفید با پیچ و مهره به یکدیگر متصل شده اند. هدف از ساخت این پل در گذشته برای عبور عابر پیاده، درشکه و ماشین بوده است اما امروزه این پل برای رفت و آمد مردم و ماشین ها به صورت یکطرفه مورد استفاده قرار می گیرد.

پل سفید اهواز, جاذبه های گردشگری خوزستان , ایران

جلوه ای دیدنی از پل سفید اهواز

پل سفید اهواز, جاذبه های گردشگری خوزستان ,

تصویری از تردد اتومبیل ها بر روی پل سفید

روایات و داستان جالبی برای احداث پل سفید وجود دارد. طرح اولیه این پل میان یک شرکت سوئدی و اداره راه و شوارع وقت منعقد گردید. یک مهندس آلمانی به همراه همسر مهندسش اقدام به ساخت این پل نمود و کار را تا مرحله سوار کردن یکی از هلالی ها با موفقیت به انجام رساند اما انگلیسی های حاکم بر شرکت نفت در آن زمان لوازم و ادواتی را که برای ساخت پل در اختیار سازنده پل قرار داده بودند ازجمله جرثقیلی که با آن هلالی اول را بالا برد و مهار کردند، پس گرفتند. این عملکرد انگلیسی ها سبب شد تا این مهندس دق کند و از دنیا برود. اما همسر مهندس بعد از مدتی با ابتدایی ترین وسایل ممکن و با استفاده از چند دوبه بجای جرثقیل موفق شد هلالی دوم را بر اسکلت پل سوار و ساخت پل را به پایان رساند. سرانجام در ۱۵ آبان ۱۳۱۵ شمسی وی توانست این پل را افتاح نماید.

پل سفید اهواز, جاذبه های گردشگری خوزستان ,

تصویری دیدنی از پل سفید اهواز

با توجه به اینکه عمر مفید پل سفید ۵۰ سال تخمین زده شده در سال ۱۳۸۹ اولین عملیات بازسازی این پل در دستور کار قرار گرفت. که از جمله برنامه های بازسازی می توان به جوش کاری اتصالات و قطعات فرسوده، بتن ریزی، کف سازی، سند بلاست، ساخت نرده و رنگ آمیزی پل اشاره نمود. هدف از بازسازی پل رفع خطر احتمالی پل، بهینه سازی، مرمت، احیا سمبل تاریخی خوزستان بوده است. زیرا بعد از گذشت ۱۵ سال از عمر مفید پل باید عملیات بازسازی انجام می گرفت. در سال ۱۳۷۸ نام این اثر در فرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل سفید اهواز, جاذبه های گردشگری خوزستان ,

نمایی دلنشین از پل سفید اهواز

 

 

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه