بهترین جاذبه های گردشگری استان اردبیل+عکس

  • ۱۲ شهریور ۱۳۹۶

جاذبه های گردشگری برتر اردبیل

موزه حیات وحش اردبیل

موزه حیات وحش اردبیل در خیابان دانشگاه کنار دریاچه شورابیل واقع شده است. در این موزه در حال حاضر بیش از ۱۲۰ گونه حیوانات پوست آرایی یافت می شود که از این ۱۲۰ گونه حیوانات ۲۰ گونه پستاندار، ۸۰ گونه پرنده و ۱۲ گونه دوزیست شامل خزندگان و ماهیان و ۸ گونه نادر و کمیاب حیوانات وحشی است که مجموعه ای زیبا از طبیعت استان را برای تماشاگران به ارمغان می آورد به نحوی که می توان منظره ای بسیار دیدنی و زیبا از تاریخ و طبیعت را در این مکان بسیار دوست داشتنی تجربه کرد و از دیدنی هایی که جلوه ای خاص و زنده را به آدمی می بخشد نهایت استفاده را برد. در این موزه می توان اجساد حیوانات مرده را نیز از نزدیک دید که شامل بال و پر پرندگان، جمجمه حیوانات و حشرات دیگری و همچنین فسیل و کانی های طبیعی را نیز مشاهده کرد.

موزه حیات وحش اردبیل

موزه حیات وحش اردبیل

پل هفت چشمه اردبیل

پل هفت چشمه اردبیل واقع در میدان پانزده خرداد ابتدای خیابان ساحلی و روی رودخانه بالیقلو چای واقع شده که منظره ای بسیار دیدنی را به شهر زیبای اردبیل می بخشد. پل هفت چشمه با نام دیگری نیز خوانده می شود به نام ججین، پل داشکسن و یدی گوزلی و… پل هفت چشمه از آثار دوره ی صفوی است دارای هفت چشمه زیبا می باشد که آوازه آن سرتاسر ایران به گوش می رسد و زبان زد تمام گردشگران و مسافران گشته است. پل هفت چشمه شامل ۷ دهانه آجری با قوسی زیبا می باشد که مواد بکار رفته در این پل شامل گچ و آهک می باشد که با نظمی بسیار زیبا در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

نمایی زیبا از پل هفت چشمه اردبیل

نمایی زیبا از پل هفت چشمه اردبیل

برج شاطر

برج شاطر در روستای صومعه ۵/۸ کیلومتری اردبیل در یک فضای بسیار وسیع بنا شده است. در حوالی برج شاطر تپه های باستانی بسیاری قرار دارد که بیشتر آنها به دوره پیش از اسلام به ویژه دوره اشکانی برمیگردد که طرفداران بسیاری هر ساله از آن بازدید می کنند. این برج زیبا از داخل استوانه ای و از خارج ده ضلعی با طول اضلاع ۶۳/۲ متر می باشد که نمایی تاریخی و بسیار زیبایی را به این برج داده است. ورودی برج شاطر در ضلع شمالی و در بالای پایه سنگی قدیمی واقع شده است که تقریبا ۵ الی ۶ پله در برابر ان قرار دارد.

برج قدیمی شاطر در اردبیل

برج قدیمی شاطر در اردبیل

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس در کوچه ای به نام ارمنستان گازران یا اونچومیان اردبیل واقع شده است که در سال ۱۸۷۶ برابر با ۱۲۵۵ با هزینه شخصی خانواده گالوست میرزائیان بنا گردیده معمار این بنا خاچاطور شهبازیان بوده که در ساخت این کلیسا حرفه ای بی نظیر داشته در محوطه کلیسا گورهایی وجود دارد که از سنگ های معمولی و رسوبی ساخته که بر روی آن ها صلیب هایی کنده شده است. همچنین بر روی درب ورودی کلیسا با خط ارمنی بوسیله تکه های بریده شده از نی که به شکل حروف درآمده اند با میخ بر متن درب کوبیده این جمله ی بسیار زیبا را نوشته (( این درب خانه حقیقی خداست که به رسم یادبود از طرف گالوس ملک میرزا به کلیسای مریم مقدس هدیه داده می شود. ))

نمای ساختمان قدیمی کلیسای مریم مقدس اردبیل

نمای ساختمان قدیمی کلیسای مریم مقدس اردبیل

بازار بزرگ اردبیل

بازار بزرگ اردبيل در قسمت ميانی و مرکز شهر و در اطراف خيابان امام خميني شهر واقع گرديده که پیدا کردن آن نباید زیاد سخت باشد. راسته های این بازار شامل: راسته اصلي بازار، راسته قيصريه، علافان، راسته پير عبد الملک، بازار زرگران، سراجان، بازارچه زنجیرلی، پارچه ‌فروشان، کفاشان، مسگران، چاقو سازان، آهنگران و سراهاي آن‌ ها می باشد. این بازار بزرگ با نماهای بسیار زیبای  که دارد به صورت طاق های جناغی و گنبدهای ساده ساخته شده که نمای آن بسیار ساده و تاریخی بوده و توجه هر گردشگر را به خود جذب میکند و به راحتی می توان در اردبیل ان را پیدا کرد.

بازار بزرگ شهر اردبیل

بازار بزرگ شهر اردبیل

چشمه های آب گرم سرعین

سرعین در لغت به معنای سرچشمه می باشد. در ۲۵ کیلومتری شهر اردبیل، شهری به نام سرعین وجود دارد که چشمه های آب گرمش سبب شهرت بسیار آن شده و هر ساله تعداد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به سرعین سفر می کنند تا هم از آب و هوای خنک و پاکش استفاده کنند و هم از آب گرمش که خاصیت درمانی بسیاری دارد نهایت استفاده را ببرند. در حین سفر به سرعین به تعدادی چشمه های آب گرم دیگر به نام های گاومیش گلی، قره سو،ساری سو،پهنلی سو و … نیز اشاره می کنیم که علاوه بر تفریح و سرگرمی دارای خواص شفابخش نیز می باشد تا مسافران به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند و خاطرات خوشی را ذهنشان رقم بزنند.

چشمه های آب گرم در سرعین

چشمه های آب گرم در سرعین

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل و ۱۰ کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است. مساحت این جنگل در حدود ۱۶ هزار هکتار است که بیش از ۴۰۰۰ هکتار آن تحت پوشش عرصه های جنگل قرار دارد و بقیه را مراتع می پوشاند. مسیرهای مختلفی برای دسترسی به این جنگل وجود دارد اما راه اصلی آن که آسفالته است سه راهی جاده اردبیل به آستارا در نزدیکی شهر نمین می باشد. نام فندقلو از این جهت به این جنگل داده شده که در آن درخت فندق بیش از سایر گونه ها یافت می شود. اما علاوه بر فندق در این جنگل میوه های دیگری نیز نظیر سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل ، توت فرنگی و تمشک به چشم می خورد.

جنگل فندقلو در استان زیبای اردبیل

جنگل فندقلو در استان زیبای اردبیل

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه