گفته های شورای مشهد در ارتباط با تعطیلی باغ وحش وکیل آباد

  • ۲۷ مهر ۱۳۹۶

تعطیلی باغ وحش وکیل آباد

باغ وحش وکیل آباد

تعطیلی باغ وحش وکیل آباد

باغ وحش وکیل‌آباد مشهد در منطقه خواجه‌ربیع، در زمینی به مساحت ۴ هکتار تاسیس شد. زمانی بزرگترین باغ وحش ایران بود اما امروز پس از سه دهه فعالیت به دلایلی مانند گسترش شهر و قرارگیری در حریم آن، اخذنکردن پروانۀ بهره‌برداری سازمان حفاظت از محیط‌زیست و همچنین آنچه نگهداری نامناسب و غیراستاندارد حیوانات خوانده می‌شود، از سوی سازمان‌های مردم‌ نهاد و سازمان‌های مسئول برای جابه‌جایی و استانداردسازی تحت فشار قرار دارد.

در ماه‌های اخیر و با ورود رسانه‌ها و حساس‌شدن افکار عمومی، موضوع باغ وحش وارد مرحله‌ای تازه‌ شده است. زمزمه‌های تعطیلی باغ وحش و جمع‌آوری گونه‌های امانی، ورود برخی چهره‌های استانی همانند امیر شهلا، عضو شورای اسلامی شهر مشهد، به این موضوع و همچنین فیلم‌هایی که از مجموعه باغ وحش وکیل‌آباد در فضای مجازی پخش شده و بازخوردهای متفاوت کاربران را به همراه داشته، از جمله حواشی‌ است که پیرامون این موضوع به‌وجود آمده است.

در همین رابطه امیر شهلا، عضو شورای شهر مشهد در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه «مشهد به‌شدت با فقدان مراکز تفریحی و سیاحتی مواجه است»

وی ادامه داد: باغ وحش وکیل‌آباد یکی از معدود اماکن سیاحتی و تفریحی شهر مشهد است که با حضور گردشگران می‌تواند بخشی از اوقات فراغت گردشگران در شهر مشهد را به خودش اختصاص دهد. به همین دلیل، اساس وجود این باغ وحش و توسعه و تجهیز آن مورد قبول همه است، اما این به معنای آن نیست که باغ وحش وکیل‌آباد هم هیچ تلاشی در جهت بهبود وضعیت حیوانات و ارتقاء سطح استانداردهای موجود در آن نکند.

عضو شورای شهر مشهد با بیان اینکه «باغ وحش وکیل‌آباد برای حضور در مکان فعلی خود از شهرداری مجوز اخذ کرده‌ و بر این اساس فعالیت می‎کنند»، گفت: مشکلاتی وجود دارد که ما باید این مشکلات را به وضعیت مطلوب تبدیل کنیم، اما پاک کردن صورت مسئله و حذف موضوعیت باغ وحش وکیل‌آباد ضربه مهلکی به صنعت گردشگری مشهد خواهد زد، کما اینکه برای نمونه کوهستان پارک شادی در آن مکان بسته شده و بقیه زیرساخت‌های تفریحی و سیاحتی شهر نیز چنگی به دل نمی‌زند و جاذبه‌ای برای گردشگران ندارد و ما اگر بخواهیم همین باغ وحش را هم به امان خدا رها کرده و یا آن را تعطیل کنیم عملاً یک بلای عظیم را سر صنعت گردشگری مشهد آورده‌ایم.

منبع:  شهرآرآنلاین

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه