باداب سورت هنر نمایی زیبا از طبیعت در استان مازندران + تصاویر

  • ۴ شهریور ۱۳۹۷

باداب سورت چشمه های رنگی در استان مازندران

باداب سورت در روستایی به نام ارست بخش چهار دانگه ی شهرستان ساری استان مازندران واقع شده است. این چشمه پلکانی یکی از پدیده های بی نظیر و واقعا تماشایی است که به چشمه های رنگی نیز مشهور می باشد و  در کمتر جایی از دنیا دیده می شود با دیدن این چشمه هر بیننده مدتی محو آن خواهد شد و از زیبایی این چشمه لذت میبرد. باداب سورت بعد از کوه دماوند به عنوان دومین اثر طبیعی ایران در لیست فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 ایران، مکان های دیدنی ساری، چشمه های باداب سورت

تصویری جذاب از چشمه های باداب سورت

باداب سورت از دو بخش باداب به معنای آب گاز دار و سورن به معنی شدت  اثر است. این چشمه ها در اثر همکاری آب و باد شکل گرفته اند و اکنون به عنوان یک اثر طبیعی زیبا مورد بازدید بسیاری از گردشگران واقع می شود. چشمه های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است.

جاذبه های ساری، چشمه های باداب سورت

چشمه های جذاب باداب سورت

چشمه باداب سورت که مانند رنگبن کمانی می درخشد به همراه زرشک وحشی در اطرافش و در ارتفاعات بالاترش جنگل های سوزنی برگ منظره ای زیبا را برای تماشاگران خود به تصویر می کشید. که تماشا گران با دیدن این مناظر از زیبایی های بی نظیر این چشمه ها شگفت زده خواهند شد و از دیدن آن ها لذت می برند.

 استان مازندران، چشمه های باداب سورت

طبیعت زیبایی از چشمه های باداب سورت

چشمه‌های باداب سورت شامل دو چشمه با آب‌های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پرآب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است که عمدتا در تابستان برای آب تنی استفاده می‌شود و برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرن سودمند است. همچنین این چشمه به علت شور بودن در فصل زمستان یخ نمی‌زند.

 طبیعت زیبای ایران، چشمه های باداب سورت

آب تنی در چشمه های باداب سورت

 ایران، چشمه های باداب سورت

یخ نزدن چشمه های باداب سورت در زمستان

چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی بوده و در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچه‌ی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبه‌ی اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم‌اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

 جاذبه های ایران، چشمه های باداب سورت

چشمه های رنگی باداب سورت

رنگ های زیبای این چشمه ها بخاطر وجود املاح در آب حوضچه‌های باداب سورت می باشد که این املاح عبارتند از آهن، آهک، مس، گوگرد و نمک می باشد که در اثر رسوب این املاح رنگ های زیبایی به این چشمه ها می دهند. به عنوان مثال رسوب آهن آب را به رنگ قرمز، رسوب مس به رنگ سبز، گوگرد به رنگ زرد و آهک و نمک هم آب حوضچه‌ها را به رنگ سفید در می‌آورند. همچنین باکتری‌های موجود در آب نیز باعث تغییر رنگ آب حوضچه‌ها می‌شوند. ساری یکی از شهرهای پر جاذبه استان مازندران است که گردشگران می توانند بعد از دیدن مکان های جذاب این شهر از ساری با پروازهای قیمت مناسب تور کیش از ساری به جزیره زیبای کیش سفر کنند  و از مکان های دیدنی کیش هم دیدن کنند و از سفرهای داخلی خود لذت ببرند.

مکان های دیدنی مازندران، چشمه باداب سورت

چشمه های رنگی باداب سورت

بهترین زمان برای دیدن این شاهکار طبیعت اردبیهشت ماه است. اگر می خواهید اوج زیبایی و لذت را در این چشمه ها به چشمان خود ببینید باید در هنگام طلوع و غروب خورشید که تلالو نور خورشید در حوضچه‌ها و انعکاس نور آن‌ها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف، جلوه‌های تحسین برانگیزی را از موهبت خداوندی به جلوه می‌گذارد باید به تماشای این چشمه باداب سورت بروید و از دیدن این صحنه های زیبا و بی نظیر لذت ببرید.

 ایران، چشمه های بی نظیر باداب سورت

مناظری زیبا از غروب چشمه های بداب سورت

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه