حمام فین کاشان، یادگاری از دوره صفویان + تصاویر و ویدئو

  • ۵ آبان ۱۳۹۷

حمام فین کاشان اثری تاریخی در اصفهان

حمام فین در باغ فین کاشان در ۶ کیلومتری جنوب شهر کاشان در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی و روستای فین کوچک قدیم واقع شده است. این حمام تاریخی به ‌دلیل قتل امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار، مشهور شده است. این حمام به عنوان یکی از اثرهای تاریخی با ارزش استان اصفهان می باشد که هر ساله بر تعداد بازدید کنندگان افزوده می گردد.

 مکان های دیدنی کاشان، حمام فین

نمایی از بیرون حمام فین کاشان

حمام فین دارای دو قسمت حمام بزرگ و حمام کوچک می باشد. حمام کوچک از آثار دوره صفویه و همراه با بنای اولیه باغ فین ساخته شده‌ است. اما حمام بزرگ در دوران قاجاریه به وسیله فتحعلی شاه ساخته شده‌ است. این حمام در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است؛ و چند سال است که به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده‌ است.

 جاذبه های کاشان،حمام فین

حمام فین در باغ فین کاشان

حمام کوچک دارای ارزش معماری نمی باشد. این حمام کوچک به خاطر اتفاق قتل میرزا تقی خان امیرکبیر صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار در ۲۰ دی ۱۲۳۰ هجری خورشیدی مشهوراست وارزش تاریخی دارد. اما حمام بزرگبا ستون های مرمری و سقف نقاشی شده، بسیار جالب توجه است و از نظر معماری ارزش دارد.

 جاذبه های استان اصفهان، حمام فین کاشان

معماری زیبای حمام فین کاشان

حمام بزرگ مخصوص امرا و حمام کوچک اختصاص به استفاده خدام داشته‌است. در هریک از حمام‌ها قسمت هایی شامل ورودی، گرمخانه، آبنما، خزینه، محل نظافت و سربینه (رختکن) به چشم می‌خورد. کانال هایی جهت تعویض آب خزینه‌ها و حوضچه‌ها در کف حمام‌ها وجود دارد. دیوار ساختمان های حمام فین با عایق رطوبتی مخصوص مانند ماسه، آهک یا ساروج پوشانده شده‌است. این حمام دارای دالان‌ها و راهروهای زیادی است و معماری زیبایی دارد. بعد از دید و بازدید از آثار تاریخی در اصفهان می توانید با تور کیش از اصفهان به جزیره زیبای کیش سفر کنید و از دیدنی های این جزیره زیبا لذت ببرید.

 جاذبه های استان اصفهان، حمام قین کاشان

نمای درون فین کاشان

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه