معرفی استان لرستان و محبوبترین جاذبه های آن

  • ۳ آبان ۱۳۹۶

معرفی کوتاه استان لرستان 

استان لرستان یکی از استان‌های جنوب غربی ایران است. این استان ۲۸٫۲۹۴ کیلومتر مربع مساحت و بیش از یک میلیون و ۷۶۰هزار نفر جمعیت دارد. این استان دارای آب و هوای خوش, مدینه ترانه ای و چهار فصل و به خاطر کوه‌ها، آبشارها و جنگل‌های بلوطش شهرت دارد، لرستان سومین استان پرآب کشور است و ۱۲ درصد آبهای کشور را در اختیار دارد. این استان با دارا بودن جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و تاریخی بسیار تبدیل به مقصدی فوق‌العاده برای گردشگران داخلی و خارجی شده است. در لیست ذیل با جاذبه های زیبا وبی نظیر لرستان آشنا خواهید شد.


قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک با قدمت ی مربوط به دوره ساسانیان, در بالای تپه‌ای باستانی و در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان واقع شده است. این قلعه دارای وسعت تقریبی ۵۳۰۰ متر مربع، هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل و ۳۰۰ جان پناه می‌باشد. ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه ۲۳ متر و مصالح آن از سنگ آجر، خشت و ملات گچ و آهک می باشد. قلعه فلک الافلاک در طی گذر زمان ها به نام های دژ شاپور خواست، قلعه خرم‌آباد، کاخ اتابکان، دوازده‌ برجی شناخته شده است که آخرین نام فلک‌الافلاک در دروه قاجار به این بنا نسبت داده شده است. درون ساختمان قلعه یک موزه وجود دارد که مردم شناسی، عکس ها و ماکت های متعددی از آداب و رسوم گوناگون زندگی مردان وزنان عشایر و روستایی در منطقه لرستان به نمایش گذاشته شده است. این قلعه یکی از شاهکارهای معماری دنیا می باشد.

 ایران, قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک


آبشار بیشه

آبشار بیشه در ۳۰ کیلومتری جنوب شهرستان دورود در استان لرستان, در کنار راه آهن تهران – خوزستان و در نزدیکی ایستگاه روستای بیشه قرار دارد. ارتفاع آبشار بیشه  ۴۸ تا نقطه برخورد با زمین و ۱۰ متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار ( شاخه اصلی رود دز )  است و با عرض تاج ۲۰ متر  در دل کوه های زاگرس خود نمایی می کند. این آبشار با قرار گرفتن در کنار مجموعه هایی زیبا همچون جنگل‌های پهناور بلوط، روستای زیبای بیشه و چشم‌انداز ایستگاه راه آهن بیشه منظره زیبا و دلنوازی را به بینندگان خود ارمغان می دهد. در استان زنجان آبشاری مانند این آبشار زیبا به نام آبشار شارشار قرار دارد که برای گردشگران جذاب است در سفر خود به زنجان این آبشار زیبا را از دست ندهید.

 جاذبه های ایران , آبشار بیشه

آبشار بیشه


گرداب سنگی

گرداب سنگی آثار تاریخی بجای مانده از دوره ساسانیان در مرکز شهر خرم‌آباد و در میان بافت قدیمی شهر واقع شده است. گرداب سنگی توسط سنگ و ساج,  بصورتدایره‌ای شکل و به دور چشمه‌ای ساخته شده است.  تا آب خارج شده از چشمه را ساماندهی کرده و سپس از طریق کانال آب چشمه را به نقاط مختلف شهر باستانی شاپورخواست منتقل کند. قطر این بنا ۱۸ متر با محیط ۲۵۶ متر مربع با پهنای ۳ متر و ارتفاع آن تا کف چشمه ۱۸ متر است. بنای گرداب سنگی دارای یک دریچه‌ای به ابعاد ۹۰×۱۶۰ برای انتقال آب از گرداب به کانال‌ها توزیع آب است. چشمه گرداب سنگی در تمام ایام سال دارای آب می باشد. این بنا در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 استان لرستان, گرداب سنگی

گرداب سنگی


مناره آجری

مناره آجری متعلق به قرن چهارم هجری قمری و مربوط به دوره آل بویه (دیلمیان), در شهرستان خرم آباد استان لرستان شده است.  این بنای تاریخی  مستطیل شکل درجنوب خرم‌آباد و در کنار مکان شهر قدیمی شاپورخواست بر روی یک سکوی مکعب مربع سنگی واقع شده و در گذشته به عنوان میل راهنما (جهت هدایت کاروان‌ها) و دیده‌بانی (نگهبانی از شهر) کاربرد داشته است. این بنا در حدود ۳۰ متر ارتفاع دارد و قطر سطح تحتانی آن ۵/۴ متر و فضای داخلی آن از ۹۹ پله متشکل شده و  ورودی مناره در جبهه غربی روی سطح پایه قرار گرفته است. از این مناره آجری برای هدایت کاروان‌هایی که به سمت شهر باستانی شاپورخواست می‌آمده‌اند استفاده می‌شده. الان هم از فراز این مناره می‌شه دورترین چشم اندازهای شهر رو مشاهده کرد.

 مکان تاریخی ایران, مناره آجری

مناره آجری


دریاچه گهر

دریاچه گهر دریاچه ای کوهستانی در در منطقه حفاظت شده اشترانکوه در استان لرستان با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا قرار گرفته‌است. گهر شامل ۲ بخش به نام‌های گهر بزرگ و گهر کوچک می‌باشد. دریاچه گهر بزرگ حدود ۱۷۰۰ متر درازا و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر پهنا و ۴ تا ۲۸ متر ژرفا دارد.  این دریاچه به نگین اشترانکوه معروف است. آب دریاچه شیرین خنک و بلوری رنگ است و اطرافش جنگلی انبوه وجود دارد. دره نی گاه با لاله های واژگون و شقایق هایش، درختان تنومند بلوط و زالزالک، سیب، ارژن، انار و .. و حیات وحشی که حیواناتی چون بز، آهو، قوچ، کبک، شاهین و.. در آن زندگی می‌کنند که این دریاچه را جذابتر کرده است. سالانه ۷۰٫۰۰۰ هزار گردشگر از این دریاچه دیدن می کنند. دریاچه سراب کوثر  یکی از دریاچه های استان کردستان است که نمای زیبا و جالبی را به ببیندگان خود هدیه می دهد.

 مکان های زیبای لرستان, دریاچه گهر

دریاچه گهر


پل دختر

پل دختر یکی از پل های تاریخی متعلق به دوره ساسانیان در ورودی شهری به همین نام در جنوب استان لرستان قرار دارد. این پل بدون شک در مسیر ارتباطی بین شهرهای شاپورخواست و جندی شاپور واقع شده و از اهمیت راهبردی برخوردار بوده است. در حال حاضر تنها یک دهانه از طاق‌های آن برجا مانده و جاده شماره ۳۷ از زیر آن عبور می‌کند.  که ارتفاع پل ۱۸ متر از سطح آسفالت جاده و ۳۰ متر از آب رودخانه و عرض آن ۱۱،۳۰ متر است. در بنای این پل گچ، سنگ‎های پاک‎تراش، شکسته و رودخانه‎ای، ملات ساروج و آجر  استفاده شده است.

 لرستان , پل دختر

پل دختر


مقبره باباطاهر

مقبره باباطاهر در مرکز شهر خرم آباد و در ضلع غربی قلعه فلک الافلاک و در کنار خانه قدیمی آخوند ابو مقبره باباطاهر قرار دارد. در گویش لری به باو طاهر معروف است اهالی شهر خرم آباد معتقدند این مقبره مربوط به بابا طاهر شاعر و عارف نامدار و سراینده دو بیتی های معروف لکی و لری است. بنای مقبره متشکل از یک گنبد ساده و یک ورودی است، دیوارهای مقبره متشکل از ۸ ضلع است که چهار ضلع آن هر یک به ابعاد ۲۵۰ سانتی‌متر و اضلاع فرعی هریک ۱۷۰ سانتی‌متر است. در دوران معاصر یک اتاق کوچک که به آن قلندرخانه می‌گفتند اضافه شده‌است. این اثر در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۴۴۷۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 

 جاذبه های استان لرستان, مقبره باباطاهر

مقبره باباطاهر


حمام گپ

 حمام گپ یک بنای تاریخی مربوط به دروه صفوی, در خرم‌آباد میدان گپ، در مجاورت خیابان حافظ واقع شده است. این حمام به وسیله چند پله ارتباطی از خیابان حافظ به سربینه مرتبط می‌گردد که در حدود سه متر از سطح خیابان پائین‌تر است. مساحت حمام قریب به ۷۹۰ متر مربع می باشد، به نظر می رسد در ادوار بعدی نیز در آن تغیراتی در آن لحاظ شده باشد. تزئینات ساده گچبری در رسمی بندیهای زیر گنبدآن وجود دارد. در قسمت بینه ۲ ستون سنگی ودر گرم خانه نیز ۴ ستون سنگی وجود دارد،قوسهای اجرا شده در بنا همگی از نوع شبدری کند می باشد. این بنا  در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 مکان دیدنی ایران, حمام گپ

حمام گپ


پارک جنگلی شور آب

پارک جنگلی شورآب با وسعت  ۷۵۰ هکتار در ۲۵ جاده خرم‌آباد به پلدختر واقع شده است و دارای جاده دسترسی آسفالت، آلاچیق، و دیگر امکانات رفاهی است. پارک جنگلی شورآب به دلیل وجود درختان انبوه بلوط و آب هوای معتدل هر سال در فصل بهار گردشگران بسیاری رو به خود جذب می کند. مناظر این پارک جنگلی در فصول مختلف زیبایی متفاوتی دارد. با کاشت و افزایش درخت در این منطقه وسعت آن در کل دامنه و ارتفاعات گسترده گردیده است. چندی پیش طرحی مبنی بر دهکده پارک جنگلی شوراب توسط نمایندگان شهر خرم‌آباد در مجلس مطرح شد که هدف آن ساماندهی پارک و همچنین جذب هر چه بهتر گردشگران بود.

مکان گردشگری, پارک جنگلی شور آب

پارک جنگلی شور آب


غار کوگان

غار کوگان به وسیله دست انسان در دوره اشکانیان در ۴۵ کیلومتری جنوب خرم‌آباد و شرق شهرستان پلدختر واقع شده است. این غار در دو طبقه ساخته شده و مساحت کل غار حدود ۲۸۱ متر و دهانه ورودی آن در اندازه ۲٫۵۰ در ۲٫۲۰ متر است. در فضای داخلی غار مخازن آب ساخته شده و در طبقه دوم چهار اتاق که به یکدیگر راه دارند ساخته شده است. این غار در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گردشگری , غار کوگان

غار کوگان

مطلب مرتبط: سفری توریستی به استان خراسان جنوبی 

 

*

code

دیدگاه های کاربران 2 دیدگاه


User Pic

admin_1365

۹۶-۱۲-۲۱

به امید آبادی لرستان زیبا ! حق با شماست وحید عزیز اگر از مناطق زیبای لرستان عکس دارید یا مطلبی اختصاصی بنویسید به نام شما در وبسایت درج می شود. با تشکر

User Pic

وحید

۹۶-۱۲-۱۷

یکی از پر آب ترین استان های ایران ، روستاهاش آب ندارن. ولی ده ها پروژه انتقال آب به قم و اصفهان داره با نام های قم رود و بهشت آباد و غیره.