سفری توریستی به استان خراسان جنوبی

  • ۲۶ مهر ۱۳۹۶

 معرفی استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی (سرزمین طلای سرخ) با مساحت ۱۵۰۸۰۰ کیلومتر مربع و با آب و هوای متنوع در شرق کشور واقع شده است. آثار و بناهای تاریخی و کهن این سرزمین نشان از عظمت و دیرینگی فرهنگ و تمدن اقوام ساکن در منطقه دارد. از لحاظ فرهنگ،‌ علم و معرفت این دیار یکی از درخشان ترین نقاط ایران به شمارمی رود. این استان با مرکزیت بیرجند، از شمال به خراسان رضوی و از شرق به طول ۳۳۱ کیلومتر دارای مرز مشترک با کشور افغانستان بوده و از غرب به استان یزد، اصفهان و سمنان و از جنوب به استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان محدود میباشد. این استان دارای جاذبه های تاریخی و جذابی برای گردشگران می باشد. در ذیل با تعدادی از جاذبه های بی نظیر بیرجند آشنا خواهید شد.


قلعه بیرجند

قلعه بیرجند یکی از بناهای معروف بیرجند که وسعتی بالغ بر ۳۰۰۰ متر مربع دارد و قدمت آن به دوره صفویه بر می گردد و در واقع به عنوان اولین   هسته شگل گیری شهر بیرجند می باشد. این قلعه به  قلعه ته ده و پایین شهر  نیز شهرت دارد. هدف از ساخت این قلعه برای محافظت در مقابل دشمنان به ویژه ترکمن ها و اربک ها بود. این قلعه دارای ۷ برج بوده که در حال حاضر فقط شش برج آن پابرجاست. بنای قلعه را برج‌هایی دو طبقه در چهار سوی با حصار اصلی در میان گرفته بر فراز این برج‌ها که به شکل استوانه هستند، روزنه‌هایی ایجاد شده که کاربرد آن دیدبانی برای پدافند از دژ و شهرنشینان بود و جایگاه امنی برای تیراندازی و ضربه زدن به دشمن به شمار می‌رفته است.

 استان خراسان جنوبی ,قلعه بیرجند

قلعه بیرجند


باغ و عمارت معصومیه

باغ و عمارت معصومیه در شهر بیرجند در خیابان معصومیه واقع شده است. این آثار مربوط به دوره پهلوی می باشد. عمارت معصومیه که در مقابل استخری هشت ضلعی واقع شده، دارای پلان چندضلعی بوده است. در این عمارت همچون سایر بناهای تاریخی تمام فضاها و اتاقهای آن به یکدیگر راه دارند، به صورتی که امکان ورود به داخل ساختمان ازهر سوی عمارت  امکان پذیر می باشد. قوسهای بکار رفته در بنا از نوع هلالی بوده و نمای بیرونی آن با هره چینی آجری مزین شده است. در فضای زیرین این ساختمان زیرزمین بنا وجود دارد.

 جاذبه های ایران, باغ و عمارت معصومیه

باغ و عمارت معصومیه


 مدرسه شوکتیه

 مدرسه شوکتیه یکی از بناهی معروف بیرجند است .این بنا ابتدا در سال ۱۳۱۲ هجری قمری تحت عنوان حسینیه شوکتیه توسط محمد ابراهیم خان علم ( شوکت الملک دوم ) ساخته شد و درماه ذی الحجه سال ۱۳۲۶ هجری قمری تبدیل به مدرسه گشته و پس از دارلفنون و رشدیه تبریز، آموزش به سبک جدید را در ایران آغاز نمود. مدرسه شوکتیه به سبک معماری کویری ایران به صورت چهار فصل ساخته شده است. حیاط بخش عمده‌ای از بنا را دربر می‌گیرد که با آجر فرش شده‌است و در میان آن حوضی قرار گرفته است. سردر ورودی بنا با طاق جناقی دارای تزئینات مقرنس می‌باشد.در این بنا یک کلاه فرنگی زیبا در میان گنبد تالار شوکتیه وجود دارد که با رسمی‌بندی زیبایی تزئین شده‌است. همچنین مقرنس‌ها گچ‌بری‌ها و آجرکاری‌هایی بسیار زیبا در این بنا به چشم می‌خورد.

بیرجند, مدرسه شوکتیه

مدرسه شوکتیه


غار خونیک

غار خونیک در شمال شرق روستای خونیک بر ارتفاعات مشرف به روستا در ۲۰ کیلومتری جنوب شهرستان قائنات قرار دارد. قدمت این غار به تقریبا ۳۰۰۰ هزار سال قبل برمیگردد. این غار دارای دهانه‌ای در حدود ۲ متر و فضای داخلی به طول۵/۱ و عرض ۳ متر می‌باشد. دیواره‌های غار خونیک از سنگ‌های توروس تشکیل شده‌اند که زیبایی ویژه‌ای به محیط داخلی آن داده‌اند. اولین گمانه‌زنی‌های باستان‌شناسی در این غار در سال ۱۹۴۹ میلادی توسط پروفسور کالتون استانلی کوون انجام شد. آثار زندگی در غار خونیک از دوران پارینه سنگی تا عصر اسلامی باقی مانده است. این آثار از طبقات زیرو رو شده غار در اثر زلزله به دست آمده است. غارهای هنامه یکی از غارهای دستکنده شده در خراسان شمالی در شهرستان شیروان می باشد که گردشگران زیادی از این مکان دیدن می کنند.

 جاذبه های بیرجند, غار خونیک

غار خونیک


موزه میراث پهلوانی شهرستان بیرجند 

موزه میراث پهلوانی شهرستان بیرجند در ۱۳۸۲، با همت آقای مهدی قمری، در ساختمان قدیم زورخانه امیر عرب، جنب زورخانه فعلی امیر امر، تاسیس  شد و در سال ۱۳۸۵ با همکاری میراث فرهنگی تغییراتی در آن انجام شد. این موزه، اولین موزه میراث پهلوانی کشوره، که با شماره ثبت ۲۹۹۴۶ در زمره آثار ملی کشور محسوب می شود. قسمت‌های مختلف این موزه عبارتند از: نمایش عکس‌های پهلوانان و پیشکسوتان صاحب نام، ابزار و آلات ورزشی (از قبیل میل، کباده، تخته شنا و…)، ضرب، ابزار و آلات پهلوانی زینتی چون شمشیر و سپر و تعدادی مانکن که حالات مختلف ورزشی را به نمایش درآورده اند. هدف از تأسیس این موزه آشنایی عموم با ورزش باستانی و آداب و سنن مربوط به این رشته دیرپا و مردمی می‌باشد. سالانه حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ گردشگر داخلی و خارجی از این موزه بازدید می کنند.

 مکان های دیدنی ایران , موزه میراث پهلوانی بیرجند 

موزه میراث پهلوانی شهرستان بیرجند


ارگ تاریخی بهارستان (باغ زرشکی)

ارگ بهارستان یکی از آثار زیبا و تاریخی در سالهای ۱۲۰۵ و ۱۲۰۶ هجری قمری در دوره افشاریه بنا شده است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا را مردم بیرجند به نام باغ زرشکی نیز می شناسند. اکنون نه تنها از این مکتن استفاده مسکونی می شود بلکه به عنوان انبار ضایعات نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بافت با ارزش این بنا نیز رو به تخریب است. 

 بناهای تاریخی بیرجند, ارگ تاریخی بهارستان (باغ زرشکی)

ارگ تاریخی بهارستان (باغ زرشکی)


آبشار چهارده

آبشار چهارده در مسیر کوهنوردی قله باقران در جنوب شهرستان بیرجند واقع شده است. این آبشار از حدود هشتاد آبشار کوچک و بزرگ متفاوت تشکیل شده است که مسیری جالب برای کوهنوردی و آبشار نوردی محسوب می شود. بودن این آبشار در کویر برای هر تماشاگری دیدنی و جذاب است. گردشگران به روستای چهارده میروند در کنار آبشار کوچکی که در کنار یک امامزاده قدیمی به نام سلطان شیخ حسین واقع گشت اتراق کرده  و با دو ساعت پیاده روی و کوهنوردی به دیدن آبشار چهارده در قله های باقران میروند و از دیدن این همه زیبایی لذت میبرند. آبشار ارتکند از آبشار های محبوب در بین گردشگران خراسان رضوی است شما می توانید بعد از دیدن مکان های خراسان جنوبی سفری هم به مشهد مقدس داشته و بهترین جاذبه های خراسان رضوی هم از نزدیک ببینید.

 جاذبه های خراسان جنوبی, آبشار چهارده

آبشار چهارده


باغ و عمارت رحیم آباد

باغ و عمارت رحیم آباد در سال ۱۳۱۵ هـ. ق به فرمان اسماعیل خان در روستای رحیم آباد در شهر بیرجند احداث شده است. مجموعه تاریخی رحیم آباد  دارای حصار، برج‌های نگهبانی، باغ، عمارت اصلی، حوضخانه، عمارت کلاه فرنگی، اصطبل و فضاهای خدماتی می‌باشد. محور اصلی باغ در حدفاصل دو عمارت و در خط تقارن طولی آن می باشد. در مرکز باغ عمارتی دو طبقه به چشم میخورد. طبقه اول بنا تالار آینه با تزیینات گچبری شامل نقش سردیس حیوانات، گل و گیاه و اسلیمی های مختلف دیده می‌شود. که این بخش مخصوص پذیرایی از میهمانان و محلی برای زندگی حاکم و خانواده اش بوده است. در مقابل عمارت، استخری در وسط خیابان اصلی باغ واقع شده است که زیبایی خاصی به این مکان تاریخی میدهد. این بنا به شماره ۲۷۰۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

استان خراسان جنوبی, باغ و عمارت رحیم آباد

باغ و عمارت رحیم آباد


آبگرم معدنی فردوس

آب گرم معدنی فردوس در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری جاده اصلی فردوس به مشهد قرار دارد. این آبگرم طبیعی بیشتر از دویست سال قدمت دارد. استفاده از آبگرم معدنی فردوس در درمان بسیاری ط باز بیماری‌های پوستی و مفصلی مؤثر بودهو توسط بسیاری از پزشکان توصیه گردیده‌است.آبگرم معدنی هلال فردوس در حال حاضر مجهز به دو استخر آب درمانی (زنانه و مردانه)، وان های خصوصی، سوئیت های اقامتی با تمام امکانات و در مجموع ۲۰۶ تخت اقامتی، اتاق های ارزان قیمت، رستوران، فروشگاه، شهر بازی، فضاهای ورزشی و تفریحی می باشد.

 مکان های جذاب خراسان جنوبی , آبگرم معدنی فردوس

آبگرم معدنی فردوس


عمارت و باغ اکبریه

عمارت و باغ اکبریه بنایی مربوط به دوره قاجاریه و توسط شوکت الملک در دو طبقه ساخته شده‌ است. این باغ در انتهای خیابان معلم در روستای اکبریه که از توابع استان خراسان جنوبی واقع شده است.  این بنا با فرم معماری ایرانی با الهامی از معماری روسی است که تلفیق آن با معماری اسلامی، سبک معماری نوینی را نشان می‌دهد. این بنا شامل تالار آیینه، گنبد کلاه فرنگی، تزئینات مقرنس لانه زنبوری و رسمی بندی که صرفاً جهت پذیرایی از نمایندگان سیاسی داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است. این باغ در نشست سی و پنجم یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این باغ در ۲۰ خردادماه سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایرانبه ثبت رسیده‌است.

 بیرجند,عمارت و باغ اکبریه

عمارت و باغ اکبریه


مطالب مرتبط: معرفی مکان های گردشگری یزد

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه