استان کهگیلویه و بویر احمد | بهشت گمشده زاگرس

  • ۳ دی ۱۳۹۶

معرفی استان زیبای کهگیلویه و بویر احمد

استان کهگیلویه و بویر احمد یکی از استان های واقع در دامنه های رشته کوه زاگرس است. مرکز این استان شهر یاسوج بوده و اکثر ساکنین ان مردمان لرزبان می باشند. این استان در زبان لری به کهگیلویه و بِیرَمَد معروف است. این استان به ۸ شهرستان و ۱۶ بخش تقسیم بندی شده که مساحتی حدود ۱۶هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع را دارد. این استان از شرق با استان اصفهان و فارس، از جنوب با استان بوشهر، از غرب با خوزستان و از شمال با چهارمحال و بختیاری همجوار می باشد. این استان سرزمینی نسبتا مرتفع و کوهستانی است که سرشار از نقاط تفریحی و گردشگری است و طبیعت بکر و دلشنینی را داراست. با توجه به طرفیت های بالای گردشگری در این استان اکنون شما را با برخی از جاذبه های گردشگری آن آشنا خواهیم کرد.


۱-منطقه حفاظت شده دنا

منطقه حفاظت شده دنا

منطقه حفاظت شده دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد

منطقه حفاطت شده دنا یک منطقه کوهستانی با اختلاف ارتفاع زیاد است به گونه ای که ارتفاع حدود ۳۰۰۰ متر در آن را می توانید تجربه کنید. کوه دنا در این منطقه قرار گرفته است. در این منطقه قله های بلند و دره های عمیقی واقع شده اند. دنا از شرق به گردنه تاریخی بیژن و از شمال، غرب و جنوب به رودخانه های مابر و بشار منتهی گردیده که در محل تلاقی این دو رودخانه یک منطقه جنگلی بکر با طبیعت خیره کننده ای وجود دارد. منطقه حفاظت شده دنا شامل گونه های جانوری و گیاهی بسیاری است که در جذب گردشگران به این منطقه نقش حیاتی را ایفا می کنند.


۲-دریاچه کوه گل

دریاچه کوه گل

دریاچه کوه گل در استان کوهگیلویه و بویراحمد

دریاچه کوه گل یکی از زیبایی های این استان بوده که در شمال شرقی شهر توریستی سی سخت واقع شده است. این دریاچه زیبایی های وصف نشدنی را داراست از جمله دشت های مملو از گل های لاله بویژه در فصل بهار در بر می گیرد و همچنین آبشار تنگ نمک آن که بسیاری از طرفداران طبیعت را محو تماشای خود می کند. این دریاه در فصل تابستان میزبان بسیاری از پرندگان بومی و مهاجر می باشد که صحنه های خیره کننده ای را برای علاقمندان خود رقم می زند. این دریاچه در جوار منطقه حفاظت شده دنا واقع شده که زیبایی آن را دوچندان خواهد کرد.


۳-پیست اسکی کاکان

پیست اسکی کاکان

پیست اسکی کاکان استان کهگیلویه و بویر احمد

پیست اسکی کاکان یکی از مکان های تفریحی استان کهگیلویه و بویر احمد بوده که در فصل زمستان میزبان علاقمندان بسیاری به ورزش های زمستانی است. این پیست در بهار و تابستان هم که از از روییدنی های زیبایی همچون لاله های واژگون پوشیده شده، گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند. این پیست در ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج واقع بوده و از اواخر آذر تا پایان فروردین در خدمت علاقمندان به اسکی و ورزش های زمستانی خواهد بود. از جمله امکانات این مکان می توان به تله اسکی بشقابی، پیست کوب، خوابگاه و رستوران اشاره کرد،


۴-چشمه بلقیس چرام

چشمه بلقیس چرام

چشمه بلقیس چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد

چشمه بلقیس چرام در واقع باغی است که در ۴ کیلومتری جنوب شهر چرام در مسیر جاده چرام به گچساران واقع شده است. این مکان گفتنی است که در اواخر دوره ساسانی توسط زنی به نام بلقیس احداث شده که دلیل نامگذاری آن بوده است که تا به امروز برقرار بوده و میزبان بسیاری از گردشگران می باشد. این باغ در مساحتی در حدود ۳۸۹۶۰ متر مربع را شامل می شود که فضاهایی مثل ۴ برج به ابعاد ۷۰×۱۵۰ متر، چشمه و استخر در ضلع غربی باغ و در قسمت شرقی خود صخره ای به ارتفاع ۲۰ متر را دارا می باشد.


۵-آبشار بهرام بیگی

آبشار بهرام بیگی

آبشار بهرام بیگی استان کهگیلویه و بویراحمد

یکی دیگر از دیدنی های این استان آبشار بهرام بیگی بوده که در قسمت جنوبی رشته کوه دنا، حد فاصل روستاهای پاتاوه و لوداب قرار دارد. آبشار بهرام بیگی در حدود ۱ کیلومتری روستایی به همین نام قرار گرفته که از دیرباز این روستا به علت طبیعت سرسبز و دیدنی خود محل ییلاق بسیاری از عشایر بویراحمد بشمار می رود. ارتفاع این آبشار حدود ۳۰ متر بوده که در دل دشت های سرسبز خودنمایی می کند. مکان های تفریحی و تفرجگاه های اطراف آبشار در ایام مختلف سال اوقات مناسبی را برای گردشگران فراهم می کنند.


۶-سی سخت

شهر توریستی سی سخت

شهر توریستی سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد

سی سخت یکی از شهرستان های استان کهگیلویه و بویراحمد بوده که واقع در دامنه های سرسبز و بکر دنا می باشد. این شهرستان با برخورداری از آب و هوای مطبوع و شرایط جغرافیایی مطلوب هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر ایران است. وجود لاله های واژگون، گیاهان دارویی متعدد و آب و هوای صاف و تمیز و البته وجود چشمه های متعدد در گوشه و کنار این منطقه همگی دست به دست هم داده تا این شهر به یکی از مقاصد اصلی گردشگری استان تبدیل شود. بایستی توجه داشته باشید که در صورتی که این شهرستان را در برنامه سفر خود بگنجانید می توانید از نقاطی همون چشمه میشی یا بشو، گردنه تاریخی بیژن و دامنه های سرسبز دنا دیدن کنید.


۷- تنگه لیتون

تنگه لیتون

تنگه لیتون در استان کهگیلویه و بویراحمد

تنگه لیتون یکی از جاذبه های طبیعی بکر و بی نظیر این استان بوده که از توابع شهرستان کهگیلویه بوده و در منطقه “دلی آجم” واقع شده است. در تابستان آب جاری سرد این تنگه باعث جذب علاقمندان به این منطقه می شود و البته در زمستان هم که آب آبشارهای جاری در این تنگه قندیل بسته و زیبایی های خاصی را به آن می بخشد. فضای این تنگه از درختان سرسبز و زیبایی همچون چنار، گردو و بوته های تمشک پر شده است. طول فضای این تنگه در قسمت دهانه آن رو به سمت پایین به حدود ۷۰۰ متر می رسد.


۸-غار ده شیخ

غار ده شیخ

غار ده شیخ استان کهگیلویه و بویراحمد

یکی دیگر از نقاط تفریحی جذاب استان کهگیلویه و بویراحمد غار ده شیخ است که قدمتش بنا به گفته کارشناسان به ۱۳۵ میلیون سال پیش یعنی دوره دوم زمین شناسی می رسد. آثار کشف شده از سفال ها و استخوان های پوسیده حاکی از ان است که این غار در زمان های قدیم محل اسکان انسان ها بوده است. در دهانه ورودی این غار و داخل آن قندیل هایی با میلیون ها سال قدمت تشکیل شده اند که زیبایی خاصی را به انها بخشیده اند.


۹-بلاد شاپور (دهدشت قدیم)

شهر تاریخی بلاد شاهپور

شهر تاریخی بلاد شاهپور در استان کهگیلویه و بویراحمد

توجه داشته باشید که چنانچه قصد دیدن این اثر تاریخی را دارید بایستی به غرب استان کهگیلویه و بویراحمد در حوالی شهر “دهدشت” سفر کنید. این شهر تاریخی زمانی مبدا تحولات عطیم تاریخی در جنوب ایران بوده است. این شهر بنا به گفته تاریخ نویسان توسط شاپور اول ساسانی فرزند اردشیر اول احداث گردیده که به همین دلیل به نام “بلاد شاپور” معروف گردیده است. بافت قدیمی دهدشت با وسعت بیش از ۴۵ هکتار در ناحیه جنوب شرقی بافت جدید شهر کنونی واقع شده و علی رغم تاراج های صورت گرفته بر آن از جمله بزرگ ترین بافت های تاریخی کشور چه از لحاظ وسعت و چه از لحاظ بناهای موجود آن محسوب می شود. بلاد شاپور که به هفت امام زاده و هفت گنبد نیز معروف است از جمله شهرهای تاریخی و قدمی است که ساکنین آن توانسته اند با احداث قنات های طویل راهی برای انتقال آب از از دشت های پر آب اطراف برای مصارف کشاورزی و عموم انتقال دهند که هنوز هم آثار این بنا همچنان باقی است.


۱۰-آبشار گنج بنار

آبشار گنج بنار

آبشار گنج بنار در استان کهگیلویه و بویراحمد

آبشار گنج بنار در دامنه کوهی به نام خاییز قرار دارد. این آبشار در حدود ۳۰ متر ارتفاع داشته که آب آن از چندین چشمه متعدد در دل کوه سرچشمه می گیرد. این آبشار علی رغم آب و هوای گرم شهرستان گچساران، از شرایط آب و هوایی ییلاقی و مطبوعی برخوردار است. در نزدیکی این آبشار و در روستای بنار آرامگاه امام زاده ای وجود دارد که در نزد اهالی روستا بسیار مقرب است.

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه