سفری اسرار آمیز به غار سهولان در آذربایجان غربی + تصاویر و ویدئو

  • ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

غار سهولان, دومین غار بزرگ آبی در ایران

غار سهولان دومین غار بزرگ آبی ایران می باشد که در ۴۳ کیلومتری جنوب شرقی مهاباد – بوکان در آذربایجان غربی واقع شده است. این غار آبی یکی از مهم ترین و بی نظیر ترین غارهای طبیعی ایران و یکی از حیرت انگیز ترین جلوه های طبیعت زیبای استان آذربایجان غربی محسوب می شود. روزانه حدود هزار گردشگر برای بازدید از این جاذبه کم نظیر به مهاباد سفر می کنند. در زبان کردی غار سهولان به معنی یخبندان می باشد. بومیان این منطقه این غار را کونه کوتر یعنی لانه کبوتر می نامند. علت نامگذاری غار سهولان به لانه کبوتر اینست که درون غار تعداد زیادی لانه کبوتر وجود دارد.

غار سهولان, جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی

تصویری زیبا از غارآبی سهولان

غار سهولان حدود ۶۰۰ متر مربع وسعت دارد که درون آن با سنگ های آهکی پوشیده شده است. ارتفاع سقف غار تا سطح دریاچه آن حدود ۵۰ متر می باشد که عمق آب در بعضی نقاط به ۳۲ متر نیز می رسد. اختلاف دمای درون غار بین ۱۰-۱۵ درجه می باشد. این غار از لحاظ شکل ظاهری مشابه غار علی صدر در همدان می باشد. این غار نخستین بار حدود یک قرن پیش بوسیله ژاک دمرگان فرانسوی کشف شد و پس از آن در سال های جنگ جهانی دوم نیز توسط یک گروه انگلیسی مجددا مورد مطالعه قرار گرفت و در تاریخ مهرماه ۱۳۷۰ بوسیله غارشناسان ایرانی شناسایی شد. طبق مطالعه غارشناسان این غار بر اثر فعالیت های زمین شناسان متعلق به اواخر دوره کرتاسه پدید آمده است و قدمت آن به ۷۰ میلیون سال قبل باز می گردد.

غار سهولان, جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی

نمایی بی نظیر از غار سهولان

غار سهولان دو دهانه دارد. ساختمان داخلی غار سهولان از لحاظ مورفولوژیکی به دو بخش کاملا مجزا تقسیم شده است: بخش اول دالان های حجیم و معابر بینابینی آنهاست که تانیمی از ارتفاع خود مملو از آب می باشد. بخش دوم معبر خروجی خشک می باشد که آخرین دهلیز آبدار غار را به سمت ورودی غار مربوط می سازد. کف غار سهولان از حوضچه های بزرگ و کوچک آب تشکیل شده که بوسیله دالان های باریک به هم متصل می شود.

غار سهولان, جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی

جلوه ای بی نظیر از غار سهولان

درون غار سهولان موجوداتی نظیر کبوتر چاهی و خفاش زندگی می کنند که در بخش هایی از غار برای خود لانه درست می کنند. درون غار تاریک و هیچ نوری وجود ندارد به همین خاطر درون دریاچه غار هیچ جلبکی وجود ندارد. آب دریاچه غار بسیار زلال و شفاف می باشد و عمق آن بر خلاف تاریک بودن تا چند متری قابل رویت می باشد. گردشگران هنگام بازدید از درون غار سوار قایق های پارویی می شوند و قایقران در طول مسیر جاذبه های درون غار را معرفی می کند.

غار سهولان, جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی

تصویری از آب زلال دریاچه ی غار سهولان

غار سهولان, جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی

نمایی از قایق سواری گردشگران درون دریاچه غار سهولان

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه