سازه های آبی شوشتر اثری افتخار آمیز در فهرست جهانی یونسکو + تصاویر و ویدئو

  • ۷ مهر ۱۳۹۷

 سازه آبی شوشتر شاهکاری از دوره ساسانیان 

 سازه های آبی شوشتر آثاری حیرت انگیز در استان خوزستان، شهرستان شوشتر واقع شده است. این مجموع به هم پیوسته از پلها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند و در دوران هخامنشی پایه‌ریزی شده و در دوره‌ی ساسانی به بهره‌برداری رسیده است. در سفرنامه مادام ژان دیولافوآ باستان‌شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش ازانقلاب صنعتی یاد شده است.

 استان خوزستان، سازه های آبی شوشتر

نمایی جذاب از سازه های آبی شوشتر

 مجموعه عظیم این بنا با توجه به زمان ساخت آن به عنوان بزرگترین شاهکار مهندسی در جهان بوده است. این سازه ها در سال ۱۳۸۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره‌ی ۱۳۱۵به ثبت رسیده است. سازه آبی شوشتر بر روی رود گرگر احداث شده است. رودخانه گرگر خود از ساخته کاملاً مصنوعی و دستکند می باشد و به نوبه خود از شاهکارهای تاریخی می باشد.

 مکان های تاریخی شوشتر، سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر

در این مجموعه باستانی تعداد قابل توجهی آسیاب آبی وجود دارد و نمونه کامل و بزرگی از به کارگیری نیروی آب برای چرخاندن آسیاب‌ها را می‌توان در آن مشاهده نمود. اجزای این مجموعه شامل پل بند گرگر، تونل بلیتی، تونل دهانه شهر، تونل سه کوره، آسیابها، پلکان‌های مجموعه آسیابها، ساباطهای مجموعه آسیابها، تأسیسات جدید مجموعه آسیابها،پل دوپلون، سیکا، چهارطاقی می باشد. این آثار مهم  و جذاب سالانه مورد بازدید گردشگران ایرانی و خارجی بسیاری قرار می گیرد.

 جاذبه های تاریخی ایران، خوزستان، سازه های آبی شوشتر

نمایی دیگر از سازه های آبی شوشتر

 اساس کار سازه آبی شوشتر به این صورت می باشد که سد گرگر مسیر رودخانه را مسدود کرده و سطح آب را برای آبگیری سه تونل حفر شده در تخته سنگ بالا می‌آورد. تونل‌های سه‌گانه آب را به مجموعه هدایت می‌کنند و به کانال‌های متعددی تقسیم می‌شوند که پس از گرداندن چرخ آسیاب‌ها، آب بصورت آبشارهایی به محوطه‌ای حوضچه مانند سرازیر می‌شود. یکی از ویژگی‌های بسیار بارزمجموعه آسیابها و آبشارها مجاورت آن با بافت تاریخی شهر  شوشتر است. این محوطه علاوه بر استفاده‌های صنعتی، در روزهای کم آبی نیز، آب مورد نیاز ساکنین را تأمین می‌نمود.

 مکان های دیدنی خوزستان، سازه های آبی شوشتر

تصویری زیبا از سازه های آبی شوشتر

یک ویژگی بسیار زیبا و منحصر بفرد بصری نیز که در این مجموعه وجود دارد و جلوه‌ای خاص به آن می‌بخشد این است که آب حاصل از پساب آسیاب‌ها بصورت آبشارهای مصنوعی زیبا به محوطه‌ای حوضچه مانند می‌ریزد که منظره‌ای چشم نواز و دل‌انگیز را در مقابل دیدگان هر بیننده بوجود می‌آورد. همچنین در محوطه پشت بند که محل آبگیری سه تونل معروف سه کوره، دهانه شهر و بلیتی است نیز چشم انداز زیبایی به چشم می‌خورد. خوزستان یکی از استان های جذاب ما با مکان های تاریخی و محبوب بسیاری می باشد  به دلیل نزدیک بودن این استان به کیش گردشگران می توانند با شرکت در تور کیش از اهواز به جزیره زیبای کیش سفر کنند و از مکان های تاریخی و زیبای کیش هم دیدن نمایند.

 ایران، خوزستان، سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر

 

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه