سفر به عروس زاگرس از دره ویژدرون تا تنگه کافرین + تصاویر و ویدئو

  • ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

سفری خوش از دره عجیب ویژدرون تا تنگه شگفت انگیز کافرین

استان ایلام یکی از استان های خوش آب و هوای کوهستانی با مردمان کردنشین که در غرب ایران واقع شده است. این استان به آلامتو معروف است آلامتو به زبان سومری به معنی سرزمین مرتفع می باشد و هم چنین به عروس زاگرس نیز مشهور می باشد این استان دارای تاریخی بیشینه می باشد که هر وجب وجب آن زیباست و انسان می تواند زیباییهای که طراح هستی در زمین خلق کرده است، مشاهده کند. داشتن حدود یک هزار اثر و بنای تاریخی و معماری گویای قسمتی از سرگذشت طولانی منطقه ایلام است. در فهرست ذیل می توانید با دره رویایی ویژدرون تا تنگه شگفت انگیز کافرین  آشنا شوید از جاذبه های بی نظیر سرزمین آلامتو آگاه شوید و آماده سفری به یادماندنی به این سرزمین شوید.

 ایرانگردی، طبیعت بکر ایلام

استان ایلام

دره ویژ درون

دره ویژ درون درفاصله ۲۰ کیلومتری شهرستان ایلام و درکنار سد زیبای چم گردلان درنزدیک روستای مهر شهرستان ملکشاهی قرار گرفته است . این دره یکی از طبیعت کوهستانی زیبای استان ایلام است . ویژ در زبان کردی به معنی عمیق و درون به معنی دره است. از این رو ترکیب واژگان ویژدرون به معنی دره عمیق با ارتفاع زیاد است. این دره دارای دیوارهای سنگی و بلند که ارتفاع برخی از آنها بیش از ۱۰۰ متر می باشد. طول این دره در حدود ۶ کیلومتر و در ارتفاع ۸۱۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این دره یکی از دره های شگفت انگیز  و عجیب می باشد که مورد پسند خیلی از گردشگران  واقع شده است و سالانه گردشگران بسیاری این دره را برای گذرادن اوقات خوش خود انتخاب می کنند.

 جاذبه های ایلام، دره ویژ درون

تصویری زیبا از دره ویژ درون

جنس سنگهای این دره از آهک با ترکیبات کربنات کلسیم است. عملکرد پدیده فرسایش به ویژه انحلال، وضعیت توپوگرافی خاص، اختلاف ارتفاع و شیب تند بخش های بالا و پایین دست در کنار سایر عوامل طبیعی از جمله بارش و پوشش گیاهی متنوع دست به دست هم داده اند تا این اثر طبیعی شکل گیرد. ازگذشته تا اکنون این دره دارای تنوع گیاهی و جانوری بسیاری بوده است و نظر گردشگران خصوصا شکار چیان محلی را به خود جلب کرده است.

مکان های جاذب ایلام، دره ویژ درون

نمایی از دره عمیق ویژ درون ایلام

تنگه بهرام چوبین

تنگه بهرام چوبین یکی از مهمترین دره های کم عرض و بسیار مرتفع و استراتژیک در دامنه کبیر کوه در ضلع غربی مسیر جاده دره شهر- پلدختر از توابع شهرستان دره‌شهر واقع در استان ایلام می‌باشد. این تنگه مربوط به دروه ساسانیان می باشد. در این مکان آثار تاریخی ارزشمندی از جمله قلعه‌های بزرگ، چهار آب انبار حجاری شده، پلکان سنگی و دیوارکشی ارتفاعات ورودی تنگ وجود دارند که متأسفانه به دلیل عدم توجه کافی در حال ویرانی می‌باشند.

 استان ایلام، تنگه یهرام چوبین

تصویری از قلعه های در حال ویران تنگه بهرام چوبین

تنگه بهرام قرارگاه و مخفیگاه ارتش بهرام چوبین  رای پناه گرفتن در زمان شورش علیه خسرو پرویز بوده است. «بهرام مهران» معروف به بهرام چوبین به دلیل اندام عضلانی و قد بلندی که داشته است به “چوبین ” معروف شده و یکی از سرداران ساسانیان بوده که برای اولین بار از سلاح آتش زا استفاده کرده است. در حال حاضر این تنگه یکی از مناطق گردشگری مهم استان ایلام است که در فصل بهار و تابستان پذیرای گردشگران بسیاری  می باشد.

 مکان های تاریخی ایلام، تنگه بهرام چوبین

تنگه بهرام چوبین

دریاچه دو قلو سیاه گاو

دریاچه دو قلو سیاه گاو  دریاچه ای کمیاب در شهرستان آبدانان در استان ایلام واقع شده است. این دو دریاچه زیبا به وسیله کانالی طبیعی به عرض ۸ متر و عمق ۴ متر به طول ۷۰ متر به هم مرتبط هستند. این دو دریاچه دارای آبی زلال هستند به طوری که می توان تا عمق ۳۰ متری آن را که شبیه آکواریوم پر از ماهی است، از این رو آن را به عنوان آکواریوم طبیعی استان ایلام می شناسند. اطراف آن را دشتها و کوههای نسبتاً مرتفع فراگرفته و دارای جلوه‌های بهاری و پاییزی جذاب و دیدنی است.

 جاذبه های ایران، دریاچه دو قلو سیاه گاو

دریاچه دو قلو سیاه گاو

دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان یکی از جاذبه‌های بکر طبیعی و نادر در ایران به شمار می‌رود که سرچشمه این دریاچه از اعماق زمین بوده و دارای منابع زیبا و دیدنی است.این دریاچه شگفت انگیز و دیدنی با عمری هزاران ساله به علت فرسایش ، مساحت آن در حال کم شدن است. عامل فرسایش باعث شده است روز به روز مساحت دریاچه سیاه گاو کم شود.

پل گاو میشان

پل گاو میشان در فاصله ۳۰ کیلومتری دره شهر در مرز بین دو استان لرستان و ایلام و بر روی رودخانه سیمره واقع شده است. این پل یکی از پل های تاریخی دوره ساسانیان می باشد. این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۲۲ به‌عنوان یکی آثار ملی ایران در محدوده استان ایلام، به ثبت رسیده است.

طول این پل در حدود ۱۷۵ متر و عرض گذر سطح پل نزدیک به ۸ متر و۲۰ سانتیمتر است و در حال حاضر دارای ۶ چشمه طاق می‌باشد. پهنای پاتاقها، یا حدفاصل چشمه از ۵/۲ تا ۲۵ متر متغیر است. عرض چشمه اصلی این پل حدود ۳۳ متر و ۷۰ سانتیمتر، دهانه پل گاومیشان با بیش از ۵۰ متر عرض بزرگترین دهانه پل کشور است. مصالح اصلی آن ملاط، آجر و سنگ تشکیل می‌دهند. معماری پاتاقها به سبک معماری ساسانی است اما در چشمه طاقها آثار مرمت دوره‌های صفوی و قاجار دیده می‌شود.

 مکان های تاریخی استان ایلام ، پل گاو میشان

پل گاو میشان

 تنگه رازیانه

 تنگه رازیانه در ۵۰کیلومتری جاده ایلام- دره‌شهر قرار دارد. جایی در نزدیکی روستای کوهستانی چنارباشی که تا شهر ایلام حدود ۴۵ کیلومتر فاصله دارد. این تنگه درهٔ باریک و ژرفی است که در منطقه‌ای سرسبز واقع شده‌است. در درون این تنگه نیز رودی روان است. تنگه رازیانه که ظاهرا به دلیل رویش رازیانه های وحشی در نزدیکی آن به این نام معروف شده است تنگ رازیانه یکی از مناطق گردشگری و از پدیده های مهم زمین شناسی ایلام است که در سال ۱۳۸۸ در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرا گرفت.

 ایران، تنگه رازیانه

نمایی از طبیعت بی نظیر تنگه رازیانه

نحوه شکل گیری تنگه رازیانه بدین شرح است: علت وقوع این پدیده زمین شناختی در ابتدا زمین لرزه بوده که درز و شکاف هایی را بوجود آورده است. سپس عوامل دیگری نظیر فرسایش، اختلاف ارتفاع و شیب تند قسمت های زیرین و فوقانی زمین، وضعیت توپوگرافی خاص و عواملی همچون بارش و پوشش گیاهای متنوع همه دست به دست یکدیگر داده اند و باعث شکل گیری تنگه رازیانه شده اند.

 استان ایلام ، تنگه رازیانه

تصویری زیبا از تنگه رازیانه

کبیر کوه

کبیرکوه مهمترین و بزرگترین رشته کوه ایلام  که به بام این استان مشهور است که به زیان محلی نیز به نامهاى «کَوِر» یا «کَوَرْ» معروف است . طول این رشته کوه ۱۶۰ کیلومتر است که در جهت شمال غربى ـ جنوب شرقى به صورت دیوارى منظم امتداد دارد . بلندترین قله کبیرکوه «کان صیفى» نام دارد که در ناحیه «ورزین یا ورزرین» واقع شده است . این قله ۳۰۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد .منطقه حفاظت شده کبیر کوه وسعتی در حدود ۱۶۶۵ دارد.  این رشته کوه در دورهٔ کرتاسه و از سنگ‌های رسوبی تشکیل شده‌است.

 طبیعت ایلام ، کبیرکوه

جلوه ای زیبا از کبیر کوه

طبیعت گیاهی کبیرکوه بسیار منحصر بفرد و از این لحاظ جزء یکی از زیباترین کوههای ایران می باشد برشانه های کوه جنگلی از درختان بلوط و بنه کهنسال روئیده است که در کنار دره های عمیق نمای فوق العاده ای پیدا کرده و درختان بروی بستری صخره ای ریشه دوانیده اند و یک محیط زیبایی زا به گردشگران هدیه می دهند. حیات وحش این منطقه عبارتند از کل و بز ، خرس و پلنگ و در زیستگاههای جنوبی و نواحی دشتی و تپه ماهورها حیواناتی نظیر قوچ، میش و آهو نیز زیست می‌کنند.

 جاذبه های ایلام ، کبیر کوه

کبیر کوه با طبیعت زیبایش

تنگه کافرین

تنگه کافرین یکی از طبیعت بکر و زیبای استان ایلام، که در ۳ کیلومتری شمال شهرستان ولی عصر در جاده ایلام به دره شهر واقع شده است این تنگه با چشم اندازهای زیبا و آب و هوای بی نظیرش یکی از مناطق مهم گردشگری و تفریحی این استان می باشد. تنگه کافرین حدود ۲ کیلومتر  طول دارد و ارتفاعش از سطح دریا در حدود ۷۰۰ متر می باشد. آنچه که بر زیبایی این تنگه افزوده است رودخانه ای است که از کبیر کوه سرچشمه می گیرد و در دل این تنگه جریان می یابد و در نهایت پس از عبور در شمال تنگه به رودخانه سیمره می ریزد. نام دیگر این تنگه شداد است شداد به معنای بهشت می باشد.

 مکان های دیدنی ایلام ، تنگه کافرین

نمایی از تنگه زیبای کافرین

این تنگه با زیبایی منحصر بفردش سالانه افراد زیادی را از استان ایلام و نقاط دیگر ایران به سمت خود فرا می خواند. این تنگه علاوه بر طبیعت بکرش که می شود روزهای خاطره انگیزی را در آن سپری کرد یک مکان ایده آل و بی مانند بر ای قایق سواری است که لذت این سفر را برای گردشگران و توریستان دو چندان می کند. علاوه بر قایق سواری در رودخانه سیمره می توان با ماهیگیری از رودخانه بر تفریح و نشاط خود افزود، البته صحنه های چشم نواز عبور رودخانه بین تنگه چشم هر گردشگری را خیره می کند.وقتی به این تنگه خیره می شوید آثاری از معماری صخره ای دوران پیش از تاریخ در این تنگه به چشم می خورد که نشان از قدمت و اهمیت تنگه دارد.  این تنگه داری  جاذبه های طبیعی مانند جنگل های گسترده بلوط و گونه های جانوری مانند سنجاب ایرانی می باشد و هم چنین در فاصله ۱ کیلومتری ورودی تنگه برکه آب زمزم و زیارتگاه جابر قرار گرفته اند که در بازدید از این تنگه دیدن این مکان های جذاب را نباید از دست داد.

 مکان های جذاب ایلام، تنگه کافرین

قایق رانی در دل تنگه کافرین

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه