طاق بستان گنجینه ای از هنر حکاکی بر دل کوه بستان در کرمانشاه + تصاویر و ویدئو

  • ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

طاق بستان مجموعه ای باشکوه از تاریخ کهن شاهان ساسانی

طاق بستان مجموعه ای از سنگ نگاره‌ها و سنگ نوشته‌ها از تاریخ دوره شاهان ساسانی است که در دامنه ی کوه بستان و در کنار چشمه ای در شمال شرق کرمانشاه واقع شده است. این طاق بستان دارای دو طاق بزرگ و طاق کوچک و چند سنگ نبشته می باشد که درون این دو طاق چند صحنه تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسروپرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم و هم‌چنین چند سنگ‌نوشته (کتیبه) به خط پهلوی کتیبه‌ای در آن کنده‌کاری‌ شده است. وجود چشمه و کوه در کنار این آثاز تاریخی، آن را تبدیل به یک مکان محبوب گردشگری کرده، که از قدیم تا امروز مورد توجه گردشگران بسیاری بوده است. این مجموعه در سال ۱۳۱۰ به شماره ۱۷۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 جاذبه های ایران، طاق بستان

نمایی از طاق بستان کرمانشاه

تاریخچه طاق بستان

مردم کرمانشاه به زبان کردی این طاق را به نام های تاق وه سان و تاق بسان می شناسند. در زبان کردی کرمانشاه تاق همان طاق است و  وه هم به معنای از و سان به معنی سنگ است که به این ترتیب “تاق وه سان” یعنی طاقی از سنگ  می باشد. اکثر ایران شناسان از “طاق بستان” برای توصیف  این مکان استفاده می کنند. تاریخ شناسان دوره اسلامی نامهای متفاوتی را برای توصیف این مجموعه به کار برده اند؛ از جمله نام “شبدیز” توسط ابن فقیه و ابن رسته؛ “قصرشیرین” توسط یاقوت مستعصمی و ” طاق وسطام” در نوشته های حمدالله مستوفی به کار برده شده است.

 مکان های تاریخی کرمانشاه، طاق بستان

تصویری کلی از طاق بستان

 طاق بزرگ مهم ترین اثر طاق بستان

مهم‌ترین اثر در طاق‌بستان، طاق بزرگ با سنگ‌نگاره‌ی تاج‌گذاری خسروپرویز است. این طاق فضایی مستطیل شکل به ارتفاع ۹ متر، عمق ۶.۵ متر با پهنای ۷.۵ متر می باشد. شکل ورودی ( قسمت جلو ) طاق به شکل نیم دایره و در انتها ( داخل ) به بیضی تبدیل می شود. این تفاوت به خاطر تغییر ارتفاع در قسمت جلو و انتهای طاق است. با توجه به نظریه هرتسفلد ( باستان‌شناس و ایران‌شناس آلمانی ) در بین اکثر ایرانشناسان پذیرفته شده است این باستان شناس قدمت تاریخی این طاقی را به زمان خسرو دوم ( ۶۲۸ ـ ۵۹۰ م) می داند. 

 کرمانشاه، طاق بستان

نمایی از نزدیک دو طاق بستان

 حکاکی دیواره طاق بزرگ

 در کناره ورودی طاق بزرگ سنگ نگاره‌ای از فرشتگان بال‌دار که هر کدام در یک دست خود حلقه روبان دار و در دستی دیگر جامی پر مروارید دارند،حجاری شده است و همچنین درختی دیده می شود و قوس آنها به وسیله دو ردیف نقوش گیاهی تزیین شده است و حکاکی از مجالس شکار گراز و شکار مرغان و ماهیان در مرداب و نقش‌های فیل، اسب و قایق می‌باشد که حاکی از مراسم بزم و شادی است.

 مکان های دیدنی ایران، طاق بزرگ بستان

سنگ نگاره‌ای از فرشتگان بال‌دار بردیواره طاق بزرگ

 جاذبه های ایران، طاق بستان

سنگ نگاره از نقوش گیاهی در دیواره طاق بزرگ

 حکاکی های طاق بزرگ

دیوار انتهای طاق بستان دو بخش دارد؛ در بخش بالایی صحنه تاج گذاری پادشاه ساسانی را می بینید. در سمت راست او، پیکره اهورا مزدا با صورت و بدنی تمام رخ که بر روی سکویی ایستاده، دیده می شود و در سمت چپ شاه، آناهیتا با صورت و بدنی تمام رخ ایستاده که در دست چپش سبوی آب و با دست راست حلقه ربان داری را به شاه ساسانی می بخشد. در بخش پایینی طاق ، سوارکاری نیزه به دست، بر اسب تنها دیده می شود که به صورتی سه رخ و بدنی تمام رخ سوار بر اسب قوی هیکلی است. برخی مورخین اسلامی براین باورند که او خسرو پرویز است که سوار بر اسب خود”شبدیز” می تازد.

 ایران، جاذبه های کرمانشاه، طاق بستان

حکاکی طاق بزرگ

سنگ نگاره دوره قاجار در طاق بستان

در بخش بالایی دیوار سمت چپ ایوان بزرگ، سنگ نگاره ای از دوره قاجاریه که تصویری از محمد علی میرزا شاه نشسته بر تخت با تاجی کنگره دار شبیه تاج پدرش فتحعلی شاه، همراه با کتیبه ای به خط نستعلیق حجاری شده است. این سنگ نگاره براساس متن این کتیبه در سال ۱۲۳۷ هجری قمری به دستور آقاغنی خواجه باشی محمدعلی میرزا و توسط میرزا جعفر سنگ تراش حجاری شده است.

در دوره قاجار امام قلی میرزا عمادالدوله در اطراف طاق بستان عمارتی به نام مسعودیه بنا کرده بود که تاسال ۱۳۴۲ در محوطه دیده می شده اما بعد از آن به خاطر حفظ آثار باستانی و آزاد سازی چشمه آناهیتا،تخریب شد.در دوره قاجار امام قلی میرزا عمادالدوله در اطراف طاق بستان عمارتی به نام مسعودیه بنا کرده بود که تاسال ۱۳۴۲ در محوطه دیده می شده اما بعد از آن به خاطر حفظ آثار باستانی و آزاد سازی چشمه آناهیتا،تخریب شد.

کرمانشاه، طاق بزرگ

سنگ نگاره دوره قاجار در طاق بستان

طاق کوچک در طاق باستان

ایوان کوچک، طاقی مستطیلی به ارتفاع حدود ۵ متر، پهنای ۶ متر وعمقی در حدود ۳.۵ متر می باشد. که در میان طاق بزرگ و سنگ نگاره تاج گذاری اردشیر دوم قرار دارد. در دو طرف ورودی این ایوان، دو جرز چهارگوش که بالای آنها طاقی با قوس نیم دایره که حدود ۱۰سانتی متر عقب تر است، وجود دارد. دیوار انتهای آن به دو بخش تقسیم شده که قسمت بالا با عمق ۳۰سانتی متر و ارتفاعی در حدود ۳ متر دارد و در آن پیکره های شاهپور سوم و پدرش شاهپور دوم که هر دوی آنها ایستاده و بدن تمام رخ و با صورتی نیم رخ نقش شده اند، هر دو دست راست را بر قبضه شمشیر و دست چپ را بر قسمت فوقانی غلاف گذاشته اند. شاپور دوم تاجی کنگره دار مزین به گوی بزرگی و گوشواره و گردنبند در گردن دارد. پیراهنی تا روی زانو و چین دار با شلواری گشاد و برکمرش، کمربندی که جلو آن پاپیونی دیده می شود، بسته است.

 کرمانشاه، جاذبه های تاریخی ، طاق بستان

نمایی از طاق کوچک در طاق باستان

سنگ نگاره اردشیر دوم 

سنگ نگاره اردشیر دوم که صحنه تاج ستانی اردشیر دوم ( ۳۸۳  ۳۷۹ م ) نهمین شاه ساسانی را نشان می دهد بعد از طاق کوچک قرار دارد. اردشیر دوم چشمانی درشت، ابروان پیوسته و ریشی مجعد همانند دیگر نقش ها با بدنی از روبه رو، صورتی سه رخ و دستی بروی قبضه شمشیر حجاری شده است. اردشیر دوم حلقه روبان داری را از اهورا مزدا که در سمت راست او ایستاده می گیرد. در سمت چپ اردشیر دوم،  ایزد مهر که حاله ای دور سرش نفش شده، روی گل نیلوفر بزرگی ایستاده و دسته ای از شاخه های نباتی به نام برسم(مخصوص مراسم مذهبی) در دست دارد. گردشگران عزیز می توانند در کرمانشاه به دیدن یک شاهکار دیگری از تاریخ دوره هخامنشیان به نام کتیبه بیستون بروند و نخستین متن شناخته شدهٔ ایرانی  را زنزدیک مشاهده کنند و  از دیدن تاریخ کهن ایرانیان لذت ببرند.

 مکان های تاریخی ایران، طاق بزرگ

سنگ نگاره اردشیر دوم  در طاق بزرگ

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه