تجربه سفری خارق العاده در جاده دیدنی خلخال به اسالم + تصاویر و ویدئو

  • ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

سفری جذاب به دل جنگل های گیلان با جاده توریستی خلخال – اسالم

ایران, جاده خلخال به اسالم

تصویری رویایی از جاده خلخال به اسالم

جاده خلخال به اسالم یکی یکی از جاده های جنگلی و توریستی ایران می باشد که شهرستان خلخال در استان اردبیل را به اسالم در استان گیلان پیوند می دهد. این جاده به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی خاص و کوهستانی و تلفیق طبیعت جنگلی با دشت به عنوان سحر انگیز ترین جاده جنگلی ایران مشهور شده است. این جاده خیالی مسیری برای قدم نهادن در بهشت طبیعت می باشد. جاده خلخال- اسالم یک جاده جنگلی نیست بلکه آمیخته ای از جنگل، کوه، دشت، آبشار و دریاچه می باشد. این جاده آنقدر تماشایی و چشم نواز است که هر گردشگری که این جاده می گذرد، شاعر می شود.

ایران, جاده خلخال به اسالم

نمایی زیبا از جاده خلخال به اسالم

گردشگران در جاده ۷۰ کیلومتری خلخال به اسالم می توانند همزمان از طبیعت بکر، جنگل های دراماتیک، زندگی ساده و سنتی بومیان، دشت گل و لاله، آبشار و دریاچه دیدن نمایند. این جاده با توجه به اقلیم کوهستانی که دارد در فصل تابستان نیز آب و هوای آن سرد و کوهستانی می باشد و بیشتر اوقات در نیمه دوم سال به دلیل بارش برف و باران مسدود می باشد. بهترین زمان برای بازدید از این جاده فصل بهار و تابستان است. در ماه های اردیبهشت و خرداد در مسیر جاده خلخال به اسالم گل های شقایق زیبایی می رویند که زیبایی این جاده را دو چندان می کند. همچنین در این مسیر دریاچه زیبای نئور وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

ایران, جاده خلخال به اسالم

تصویری از گل های شقایق در مسیر جاده خلخال به اسالم

جاده خلخال به اسالم از میان جنگل که دو طرف آن را دو دیوار سبز مخملی فرا گرفته، آنقدر از کوهستان بالا می رود که به تدریج در مه محو می شود. که گاها از این فضای مه آلود سفر به دنیای مه آلود نیز یاد می شود. با اینکه در مسیر این جاده جاذبه های بسیاری وجود دارد اما خود مسیر نیز تا به امروز ناشناخته مانده است. شاید همین امر دلیلی برای انگیزه و اشتیاق گردشگران برای سفر به این جاده باشد. بومیان این منطقه معتقدند که حتی میراث فرهنگی نیز از بسیاری از جاذبه های طبیعی این منطقه اطلاع ندارد. از نقاط قابل توجه این جاده اینست که شاید کمتر کسی آن را بداند در فیلم پر هزینه و پر مخاطب حضرت سلیمان از بخشی از طبیعت زیبای اسالم فیلمبرداری شده تا بتواند شهر اورشیلم را برای بینندگان تداعی کند.

ایران, جاده خلخال به اسالم

تصویری از جاده مه آلود خلخال به اسالم

در مسیر جاده خلخال به اسالم جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارد که در ادامه می توان به برخی از آنها اشاره نمود. در نزدیکی شهر خلخال چشمه آب گرم معروفی به نام کیوی وجود دارد. این چشمه آب گرم بر خلاف بسیاری از چشمه های آب گرم  نظیر چشمه آب گرم سرعین که شلوغ و پر ازدحام هستند، این چشمه خلوت و براحتی می توانید در آنجا توقف و آب تنی کنید.

یکی دیگر از تفریحات این جاده جنگل نوردی می باشد. کسانی که به این جاده سفر می کنند،می توانند از مسیر روستای نهالستان پیرسون در فاصله ۲۰ کیلومتری اسالم به خلخال وارد جنگل شوند و از میان طبیعت  زیبای جنگل به سمت بالای جنگل و قله حرکت کنند. این قله که به دره اشراف شهرت دارد،چنان جذاب و سحر انگیز است که گویی بهشت را نظاره می کنی .

ایران, جاده خلخال به اسالم

تصویری از جنگل نوردی در جاده خلخال به اسالم

کوهنوردی در مسیر اسالم به خلخال یکی از مسیرهای معروف در میان کوهنوردان و طبیعت گردان می باشد که در فصل بهار، تابستان و نیمه نخست پاییز کوهنوردان بسیاری را به سوی خود جذب می کند. کوهنوردان در این مسیر از ارتفاع ۲۱۰۰ متری به ارتفاع ۳۳۰ متری با تماشای جاذبه های ناشناخته و زیبا می توانندبهترین سفر کوهنوردی زندگی خود را رقم بزنند. این برنامه کوهنوردی شامل پیمایش مسیر خلخال تا اسالم بوسیله جاده مالرو و قدیم آن می باشد، که از روستای اندبیل در شرق خلخال به سمت روستای ناو می باشد و در استان گیلان به پایان می رسد.

ایران, جاده خلخال به اسالم

تصویری از کوهنوردان در مسیر جاده خلخال به اسالم

در مسیر جاده اسالم به خلخال هتل های لوکس و چند ستاره وجود ندارد ولی اتاق و استراحتگاه هایی در مسیر و در مجاورت روستاها به چشم می خورد که مسافران می توانند در آنجا اقامت کنند. همچنین غذاخوری های متعددی نیز در این جاده وجود دارد که یکی از موارد جالب توجه این غذاخوریها ،آویزان کردن گوشت در مغازه ها می باشد. در بازدید از این جاده عکس گرفتن از این مسیر رویایی را فراموش نکنید.

ایران, جاده خلخال به اسالم

تصویری از اقامتگاه های جاده خلخال به اسالم

ایران, جاده خلخال به اسالم

نمایی دل انگیز از جاده خلخال به اسالم

 

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه