آشنایی با ۷ مکان گردشگری و تاریخی استان خراسان رضوی+تصاویر

  • ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

استان خراسان رضوی در شمال شرقی کشور عزیزمان ایران قرار دارد. مرکز این استان شهر مقدس مشهد می باشد و یکی از مکان های مهم این استان که گردشگران داخلی و خارجی بسیاری در طی سال به خود جذب می کند وجود بارگاه امام رضا (ع) می باشد. این استان در سال ۱۳۸۳ با تقسیم به ۳ استان ایجاد شد. در ادامه مطلب به ۷ مکان گردشگری و تاریخی استان خراسان رضوی می پردازیم.


پارک ملت

 پارک ملت مشهد از پارک های قدیمی و محبوب بین گردشگران و اهالی مشهد می باشد که در غرب این شهر قرار گرفته‌است. چرخ و فلک این بوستان هجدهمین چرخ و فلک مرتفع جهان می‌باشد . در قسمت شرقی پارک  شهربازی بزرگی وجود دارد که در طی سال های اخیردستگاه های بازی جدید و منحصر به فردی نصب شده که می توان گفت در کشور نظیر ندارد. باید اشاره کنیم که این شهربازی اولین شهر بازی در کشور است که عضو اتحادیه جهانی شهربازی های استاندارد شده است . چرخ فلک ۸۰ متری این پارک را هیچ کس از دست نمی دهد.

خراسان رضوی, پارک ملت

پارک ملت


آبشار ارتکند

آبشار ارتکند در ۱۱ کیلومتری مسیر مشهد به کلات نادری از مناطق بکر و ییلاقی شهرستان کلات نادری تفرجگاه “خنک رود ” یا آبشار ارتکنده که مورد توجه گردشگران در تمام ایام سال قرار می گیرد. این منطقه تفریحی، آبشارها و غار آبی بسیار زیبایی دارد که از جاده اصلی ۱۸ کیلومتر فاصله دارد . رود ارتکند از کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیرد و از کنار آبادی ارتکند می گذرد. از آبشارهای زیبا  شابعه این آبشار میتوان به آبشار حمید  در استان خراسان شمالی اشاره کرد.

ایران, خراسان رضوی, آبشار ارتکند

آبشار ارتکند


ییلاق اخلمد

ییلاق و آبشار اخلمد مشهد در روستای اخلمد چناران نزدیکی مشهد است که در آخر رودخانه موجود در این روستا  آبشار زیبای در دره ای میان کوه بینالود واقع شده است و قدمتی چند هزار ساله دارد. این ییلاق خوش آب و هوا که از گردشگاههای مشهد است همانند آبشارهای استان گلستان مانند شیرگاه و کبود وال در تمام ایام سال گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. دلیل جذب گردشگر به این ییلاق زیبا منظره بی نظیر درختان و دیوارهای سنگی به همراه آبشار بلند آن است. که در طی مسیر دره و آبشار اخلمد باغ های سرسبز و باصفای وجود دارد که از سپری کردن مسیر و هوای پاک آن نهایت لذت را خواهید برد. دره اخلمد دارای چندین آبشار می‌باشد که آبشار بزرگ آن ۴۵ متر ارتفاع دارد و آبشار کوچک ۲۳ متر ارتفاع دارد و در تمام فصول جاری است .بند اخلمد و غار اخلمد از دیگر جاذبه‌های روستای ییلاقی زیبای اخلمد می باشد. گردشگرانی که به شهر مقدس مشهد سفر می کنند بازدید از این ییلاق با صفا را در برنامه خود داشته باشند تا سفر به یادماندنی در گوشه ذهن خود به یادگار داشته باشند.

جاذبه های گردشگری ایران, ییلاق اخلمد

ییلاق اخلمد


آرامگاه عطار نیشابوری

آرامگاه عطار نیشابوری بنایی است تاریخی که در دوره تیموری توسط امیر علیشیر نوایی بر روی قبر عطار نیشابوری ساخته شد , این بنا در شهرستان نیشابور قرار دارد. در دوره های پهلوی دوم مرمت کامل و دهه ۷۰ نیز مرمت مختصر شد. بنای کنونی آرامگاه دارای هشت ضلع وگنبدی کاشی کاری شده و چهار در ورودی است. در نمای بیرونی آن چهار غرفه کاشی کاری شده تعبیه شده است و در وسط بقعه، قبر عطار و یک ستون هشت ترکی به ارتفاع ۳ متر وجود دارد. عطار چنانکه از نامش پیدا است، در نیشابور دکان عطاری داشت و در حمله مغول به نیشابور کشته شد.

نیشابور, آرامگاه عطار نیشابوری

آرامگاه عطار نیشابوری


دهکده چوبین

دهکده چوبین در روستای محمدآباد آقازاده از توابع شهر نیشابور واقع در استان خراسان رضوی قرار دارد که در آن بیش از ۱۳ تن چوب به کار رفته و دارای مسجد، رستوران ، خانه ، موزه و کتابخانه است.مسجد چوبی این دهکده نه تنها در ایران ، بلکه در جهان بی نظیر است. این مسجد می تواند تا ۸ ریشتر زمین لرزه را تحمل کند و معماری اش به گونه ای است که تا قرنها بعد امکان ادامه حیات دارد.

خراسان رضوی, نیشابور, دهکده چوبین

دهکده چوبین


آرامگاه کمال الملک

آرامگاه کماال الملک در جوار آرامگاه عطار نیشابوری و در میان باغی در حومه شهر نیشابور واقع است و در سمت غرب آرامگاه خیام و به فاصله دو کیلومتری از آن واقع است. این بنا در نقشه از دو مدول (پیمون) مربعی شکل تشکیل شده است و مستطیلی با تناسب ۱ بر ۲ را میسازند. اضلاع مربع در نما با یک قوس نیم دایره خود نمایی می کنند؛ حجم بنا از قوسهایی متقاطع که بر روی اقطار مربع زده شده اند پدید آمده که این قوسهای متقاطع، “تاقهای چهاربخش” را که در معماری سنتی ایران بسیار دیده شده اند را تداعی می کنند و احتمالا منبع الهام طراح نیز بوده است.

ایران, نیشابور, آرامگاه کمال الملک

آرامگاه کمال الملک


روستای بوژان

روستای بوژان از مناطق زیبا و سرسبز شهرستان نیشابور می باشد. بوژان مانند روستای درکش در ارتفاعات سرسبز و سرشار از گلها و گیاهان دارویی قرار دارد و چشم اندار دره سرسبز روستا و رودخانه جاری آن همراه با منظره کشتزار و باغهای گسترده، جلوه بسیار زیبا و تماشایی دارند. روستا در شیبی ملایم در دو سوی دره در میان باغات واقع شده و خانه ها در این شیب، به صورت پلکانی چیده شدهاند. از دیگر جاذبه های روستا آبشارهای زیبای بوژان است که از ارتفاعات شمالی روستا سرازیر میشود. این مناظر پس از طی چند ساعت پیاده روی از داخل روستا به سمت شمال قابل دسترس میباشد.

جاذبه های گردشگری ایران, روستای بوژان نیشابور

روستای بوژان نیشابور


مطالب مرتبط: ۹ مکان زیبا و خارق العاده استان خراسان شمالی+تصاویر

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه