معرفی چهار محال بختیاری و ده مکان بی نظیر + تصاویر

  • ۵ آذر ۱۳۹۶

  معرفی اجمالی استان چهار محال بختیاری 

 استان چهارمحال بختیاری با مکزیت شهر کرد یکی از استان های زیبای ایران است. این استان از جمله مناطق کوهستانی فلات مرکزی ایران محسوب می‌شود. این استان از شمال و مشرق به استان اصفهان، از مغرب به استان خوزستان، از جنوب به استان کهگیلویه و بویر احمد و از سمت شمال غربی به استان لرستان محدود می‌شود. زبان‌های بختیاری، فارسی و ترکی در میان ساکنان این استان رایج است. میانگین ارتفاع در استان چهارمحال و بختیاری حدود ۲۱۵۳ متر است و به همین خاطر استان چهارمحال و بختیاری را بام ایران می‌دانند این استان با درا بود چشمه ها و رودخانه ها و مناطق بکر و زیبا در نزد گردشگران ایرانی و خارجی  محبوبیت خاصی دارد. در لیست ذیل با مهم ترین جاذبه های این استان آشنا خواهید شد.

آبشار آتشگاه لردگان

آبشار آتشگاه لردگان, در فاصله ی ۴۰ کیلومتری از شهر لردگان از توابع شهر کرد واقع شده است. این آبشار در دره‌ای به طول سه کیلومتر قرار دارد پستی و بلندی های دره ای که آتشگاه در آن قرار دارد سبب شده تا مجموعه آبشارهای پلکانی به وجود بیاید که شما را در مسیر رسیدن به آبشار اصلی همراهی می کنند و از طرفی باعث زیباتر شدن منطقه شده اند. این رود یکی از طولان ترین رودها در ایران می باشد. شما برای رفتن به دیدن این آبشار باید پیاده روی کنید ولی مطمعن باشید اصلا خسته نخواهید شد چرا که در طول راه شاهد زیبایی هایی نظیر سنگ‌های آهکی و گچی و درختان کهنسال گردو، چنار، بلوط و زبان گنجشک را خواهید بودکه هر کدام جلوه ای خاصی برای خود دارند. این آبشار خروشان و فوق العاده زیبا که به آبشار مینیاتوری هم شهرت دارد یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری استان چهار محال و بختیاری به شمار می‌رود.

 دیدنیهای ایران, آبشار آتشگاه لردگان

آبشار آتشگاه لردگان

پیست اسکی چهلگرد کوهرنگ

پیست اسکی چهلگرد کوهرنگ در سال ۱۳۵۴ با طول ۸۰۰ متر و شیب ۲۰ درصد در ۸۵ کیلومتری شهر کرد و مجاورت تونل اول کوهرنگ در قسمت شرقی کوه کارکنان ساخته شده است. دسترسی به این پیست از طریق منطقه زاگرس امکان پذیر می باشد. این پیست اسکی نقش مهمی در رونق گردشگری منطقه دارد و مسافران و گردشگران بسیاری در فصل زمستان برای استفاده از امکانات این پیست اسکی به کوهرنگ سفر می کنند. این پست به تله اسکی ، برف کوب ، دستگاه های بالابر در سه محوطه تفکیکی و ۲ دستگاه بالابر ویژه آقایان و خانم ها و یک دستگاه بالابر آموزشی با طول ۲۰۰متر مجهز می باشد.

 ایران , پیست اسکی چهلگرد کوهرنگ

پیست اسکی چهلگرد کوهرنگ

دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون با ۳۶۰۰ هکتار وسعت در ۱۲ کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان کوهرنگ واقع شده است. استان چهارمحال و بختیاری رویشگاه اصلی گونهٔ گیاهی لاله واژگون است. دشت لاله های واژگون چهار محال و بختیاری یکی از زیباترین جلوه های بدیع و طبیعی این استان است تا جایی که می توان آن را مانند نقاشی از طرف خدا خواند. نقاشی که باعث لذت و حیرت ما میشود. وسعت زیاد پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله های واژگون (اشک مریم) در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیکی به دیگر جاذبه های قطب سیاحتی کوهرنگ و هم چنین هوای مطبوع این دشت باعث شده است که این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی برای گردشگران و مسافران باشد.

 استان چهارمحال بختیاری , دشت لاله های واژگون

دشت لاله های واژگون

چشمه دیمه

چشمه دیمه در روستای دیمه, در شهرستان کوهرنگ، استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این چشمه سرچشمه اصلی زاینده رود می باشد. آب این چشمه از گواراترین آب‌های جهان است و خواص درمانی از قبیل جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه دارد.  چشمه دیمه در نزدیکی دشت لاله واژگون واقع شده از این رو مناظر چشمگیر و فضاسازی اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه‌های شهرستان کوهرنگ قرار داده‌است.  بهترین زمان مناسب برای بازدید از چشمه دیمه  ازاسفندماه تا اواخر فصل پاییز می باشد. nر نزدیکی این چشمه کارخانه ی آب معدنی دیمه قرار دارد که محصولات آن به خارج از کشور صادر می گردد و در بازار داخلی نیز وجود دارد همچنین چندین کارخانه ی دیگر در دست احداث است.

 جاذبه های چهار محال بختیاری , چشمه دیمه

چشمه دیمه

کتیبه‌های مشروطیت پیر غار

کتیبه‌های مشروطیت پیر غار یک اثر تاریخی در شهرستان فارسان , روستای ده چشمه واقع شده است که مربوط به دوره قاجار می باشد. سنگ نوشته‌های دوره مشروطیت به دستور حاج خسروخان سردار ظفر بختیاری، حاج علی قلی خان بختیاری سردار اسعد دوم بختیاری و جعفر قلی خان سردار اسعد سوم بختیاری مقارن با جنگ جهانی اول بر روی یک تخته سنگ در کوهپایه‌ای از رشته کوه زاگرس حک شد. نوع خط کتیبه ها نستعلیق گه گاه با خط شکسته آمیخته شده وازنظر شیوه نگارش دارای اغلاط دستوری واملایی می باشد. کتیبه بیستون در کرمانشاه واقع شده است مربوط به دروه هخامنشیان می باشد که مانند این کتیبه پیر غار مورد بازدید خیلی از گردشگران ایرانی و خارجی قرار می گیرند.

 ایران , کتیبه‌های مشروطیت پیر غار

کتیبه‌های مشروطیت پیر غار

سبز کوه

سبز کوه منطقهای حفاظت شده با وسغت ۶۲۰۰۰ هکتار در سه شهرستان  بروجن, لردگان, اردل  v در برمیگیرد. این منطقه مانند تکه ای در بهشت , استان چهار مال بختیاری را  برای گردشگران محبوب کرده است. سبز کوه به دلیل دارا بودن پتانسیل‌های غنی گیاهی و جانوری و توپوگرافی ویژه، به صورت منطقه شکار ممنوع، در سال ۶۵ تحت حفاظت قرار گرفت. پس از آن در سال ۱۳۶۹ به صورت منطقه حفاظت شده به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست رسید و در سال ۱۳۷۰ عملا با این نام مورد حفاظت قرار گرفت. این منطقه دارای چشم اندازهای طبیعی و بی نظیر از جنگل و کوهستان و آبشارهای زیبا و دلنشین مانند آبشار تنگ زندان می باشد که باعث شده گردشگران بسیاری برای دیدن این همه زیبایی به استان چهار محال بختیاری سفر کنند و از این زیبایی وصف ناپذیر لذت ببرنند.

جاذبه های ایران , سبز کوه

سبز کوه

 دریاچه کلار

دریاچه کلار در سلسله جبال زردکوه بختیاری در جنوب غربی شهر گندمان,  شهرستان بروجن واقع شده است. از آنجا که این دریاچه بر فراز قله کلار در ارتفاع ۳۴۲۸ متری از سطح دریا قرار دارد، در فصل زمستان کاملاً یخ زده و در تابستان در نتیجه ذوب برف‌های کوه و ارتفاعات و به ویژه قله کلار، همیشه دارای آب است. عمق آب این دریاچه از ۱۵ تا ۲۰ متر متغیر و مساحت آن در حدود ۱۰۰۰ مترمربع می‌باشد. در پیرامون این دریاچه به علت ارتفاع زیاد، پوشش گیاهی متراکمی وجود ندارد. اهالی محلی به آن محل «چال تر» و به دریاچه آن «شط چال تر» می گویند.

 جاذبه های گردشگری ,  دریاچه کلار

دریاچه کلار

آبشار دره عشق

آبشار دره عشق در نزدیکی روستای دره عشق در ۱۱۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. این آبشار با سرعت زیاد از دل کوه بیرون می جهد و بیش از یکصد متر ارتفاع دارد. در کنار این آبشار رود کارون به آرامی جاری است و در ترکیب با انارستان ها و شالیزارهای روستاهای دره عشق و دورک شاهپوری، فضای شگفت انگیزی را به وجود آورده است. در اکثر فصول سال و بویژه در فصل بهار، بازدید از این آبشار، مناسب و دلنشین است. در یزد آبشار زیبایی مانند آبشار دره عشق وجود دارد که آبشار دره گاهان نام دارد. که این آبشار فصلی است و مانند آبشار دره عشق در طول فصل پرآب نیست کسانی که در فصل بهار تا اوایل تابستان به یزد سفر می کنند  می توانند شاد زیبایی های این آبشار باشند.

 مکان های زیبای ایران , آبشار دره عشق

آبشار دره عشق

پل زمانخان

پل زمانخان در ۲۷ کیلومتری شهرکرد, مجاورت شهر سامان قرار دارد. این پل یکی از بناهای با ارزش شهر سامان است که بر روی رودخانه زاینده رود  دارای دو دهانه و ۳۰ متر طول بر روی سه‌پایه سنگی طبیعی بنا شده است. این پل به دستور زمان‌خان یکی از سران ایل قشقایی که زمانی دامنه کوچ آن‌ها تا منطقه می‌رسید، احداث گردید. این پل باعث سهولت عبور ایل بر روی رودخانه زاینده‌رود می‌گشت و اینگونه از تلافات چهارپایان حین عبور از رودخانه جلوگیری می‌شده است. پل زمان خان دو بار یکی در سال ۱۲۰۲ توسط کارگزاران حکومت صفویان و بار دوم در سال ۱۳۲۱ شمسی به وسیله حاج عبدالحسین قزوینی مالک قریه «چم عالی» به طور کامل تعمیر و مرمت شد. استحکام این پل با احداث دیوار سنگی در طرفین آن، دو چندان شد.

 آثار تاریخی , پل زمانخان

پل زمانخان

تالاب چغاخور

تالاب چغاخور تالابی در شهرستان بروجن در استان چهار محال و بختیاری واقع شده است. تالاب چغاخور با وسعت ۲۳۰۰ هکتار و در ارتفاع ۲۱۰۰ متری کوهستان مرکزی زاگرس در میان دشتی سبز به وسعت ۷۰۰ هکتار و در دامنه ارتفاعات برآفتاب در شمال وکلار درجنوب غربی، منظره ای دیدنی و آب و هوایی مرطوب فرح بخش دارد که از مناطق خوش آب و هوای ییلاق استان است. از پائیز تا بهار هر سال هزاران پرنده بومی و مهاجر در این تالاب به سر می‌برند و تخم‌گذاری می‌کنند. این منطقه زیبا و پر جاذبه برای طبیعت‌گردان دارای راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به واحد اقامتی و پذیرایی، پارکینگ است.

 ایران, تالاب چغاخور

تالاب چغاخور

مطالب مرتبط: استان ایلام و مکان های دیدنی آن

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه