تنگه رازیانه، خارق العاده ترین پدیده طبیعی در ایلام + تصاویر و ویدئو

  • ۱۴ فروردین ۱۳۹۷

تنگه رازیانه پدیده ای زمین شناختی در ایلام 

تنگه رازیانه یکی از بخش های ژئوتوریسم در استان ایلام می باشد که در ۵۷ کیلومتری شرق ایلام در شهرستان بدره در دامنه ارتفاعات کبیرکوه در فاصله ۳ کیلومتری شرق روستای چنارباشی قرار گرفته است. اگر به دنبال تماشای طبیعتی بکر و چشم نواز هستید بازدید از این تنگه را ازدست ندهید زیرا تنگه رازیانه آنقدر تماشایی و غنی می باشد که در سال گذشته ۷۵ هکتار از اراضی این تنگه در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسید. به دلیل رویش رازیانه های وحشی در مجاورت تنگه، این تنگه به تنگه رازیانه شهرت یافته است. این تنگه دره باریک و عمیقی است که در منطقه ای سرسبز واقع شده است و حدود ۷۵ هکتار وسعت دارد. در تنگه رازیانه آثار تاریخی بسیاری از ادوار مختلف به چشم می خورد که در جذابیت و اهمیت تنگه نقش بسزایی دارد. این تنگه حدود ۲ کیلومتر طول دارد.

تنگه رازیانه, استان ایلام

نمایی زیبا از تنگه رازیانه

استان ایلام, تنگه رازیانه, جاذبه های گردشگری ایلام

نمایی دیدنی از تنگه رازیانه

استان ایلام, تنگه رازیانه

نمایی از تنگه رازیانه

با توجه به اینکه تنگه رازیانه مورد توجه و نظر زمین شناسان و کارشناسان هیدرولوژی و محیط زیست قرار گرفته شاید در آینده نه چندان دور به مامنی امن برای حیات وحش غرب کشور مبدل گردد. درون تنگه که پهنای برخی نقاط ان به یک متر هم می رسد آبی کم عمق جریان دارد. آب درون این تنگه از سراب گرو سرچشمه می گیرد و در فصل تابستان آب آن بسیار کم و در زمستان و بهار آب آن زیاد و جاری می باشد. روان بودن آب داخل تنگه و تنگ بودن آن سبب شده تا هیچ جانوری درون تنگه رازیانه زندگی نکند.

ایلام, تنگه رازیانه

تصویری از آب درون تنگه رازیانه

نحوه شکل گیری تنگه رازیانه بدین شرح است: علت وقوع این پدیده زمین شناختی در ابتدا زمین لرزه بوده که درز و شکاف هایی را بوجود آورده است. سپس عوامل دیگری نظیر فرسایش، اختلاف ارتفاع و شیب تند قسمت های زیرین و فوقانی زمین، وضعیت توپوگرافی خاص و عواملی همچون بارش و پوشش گیاهای متنوع همه دست به دست یکدیگر داده اند و باعث شکل گیری تنگه رازیانه شده اند.

تنگه رازیانه, استان ایلام

نمایی از تنگه رازیانه

دیوارهای تنگه رازیانه از آهک و ترکیبات کربنات کلسیم پوشیده شده است. به دلیل وجود دیوارهای بلند و آبی که درون تنگه جریان دارد رفت و آمد به داخل تنگه را سخت نموده است. پس برای تماشای تنگه بهتر است در بالای تنگه قدم بزنید و از بالا تنگه را نظاره کنید. وقتی از بالای تنگه به شکاف های زمین نگاه می کنید اینطور به نظر می رسد که زمین به دو قسمت تقسیم شده است. چون که تنگه رازیانه در جاده اصلی واقع شده است در تمام فصول سال می توان از آن دیدن نمود اما فصل بهار به دلیل داشتن هوای مطبوع و طبیعت بکر بهترین زمان برای سفر به این تنگه می باشد. در زمان سفر به ایلام می توانید از تنگه بهرام چوبین که یکی از معروف ترین مکان های گردشگری این استان به شمار می رود نیز دیدن نمایید.

استان ایلام, تنگه رازیانه, جاذبه های گردشگری ایلام

نصویری جذاب از تنگه رازیانه

تنگه رازیانه, جاذبه های توریستی ایلام

تصویری زیبا از طبیعت تنگه رازیانه

تنگه رازیانه دو اکوسیستم دارد: اکوسیستم داخلی که مملو از گیاهان نیمه آبزی می باشد و اکوسیستم بیرونی که به دلیل مجاورت با رشته کوه های کویر کوه پوشیده از انواع گونه های گیاهی می باشد. در هنگام بازدید از تنگه رازیانه نگران محل اقامت خود نباشد زیرا در نزدیکی تنگه هتل پل دختر وجود دارد که گردشگران می توانند برای استراحت در این هتل اقامت نمایند.

تنگه رازیانه, ایلام

تصویری از اقامتگاه تنگه رازیانه

 

تنگه رازیانه, جاذبه های گردشگری ایلام

نمایی دیگر از تنگه رازیانه

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه