دره توبیرون، دره شگفت انگیز و بکر در دزفول + تصاویر و ویدئو

  • ۱۳ بهمن ۱۳۹۷

دره توبیرون از دره های شگفت انگیز، جذاب، بکر استان خوزستان است که در فاصله ۲۱ کیلومتری شمال شهر دزفول واقع شده است. این دره در نتیجه فرسایش آبی ناشی از بارندگی­ های فصلی در حوزه­ های بالای دره و سرازیر شدن تند­آب ها در کوه و تپه ها طی گذر هزاران سال به وجود آمده است.

 جاذبه های بکر خوزستان، دره توبیرون دزفول

دره زیبا و اعجاب انگیز توبیرون دزفول

با رسیدن به دره توبیرون شما با دیواره های رفیع که ازتفاع برخی از آن ها به بیش از یکصد متر می رسد رو به رو خواهید بود. هم چنین وجود درختان  انگور، انجیر وحشی، برگ ‌‌های شاووشان، آبشارها و آب چکان ‌ها جلو های زیبا و متفاوت به این دره بخشیده است که چشم هر بیینده را مجذوب خود می کند.

 مناطق گردشگری دزفول، دره توبیرون دزفول

آبشار جذاب در دره توبیرون دزفول

در این دره در فصول خشک سال در قسمت های عمیق دره مانند زهکشی عمل کرده آب را سفره های زیر زمینی را جمع کرده و آب در کف دره جاری میشود این عمل در فصول گرم باعث خنکی این دره می شود و دمای ۴۰ درجه را به ۲۵ درجه می رساند و هوای خنک و خوشی را به گردشگران می دهد.

 مکان های دیدنی خوزستان، دره توبیرون دزفول

آب های جاری در دره توبیرون دزفول

شاید برایتان نام این دره جالب باشد و بخواهید معنای آن را بدانید. نام این دره از دو  کلمه تو و بیرون تشکیل شده است. واژه “تو” در گویش محلی جنوبی ها به معنی تب است و واژه “بیرون” معنای بریدن و از بین بردن می دهد. بنابراین توبیرون مکانی است که تب بر بوده و گرما را از بدن دور می کند. در گذشته مردم محلی برای التیام دردهای شان به این دره می آمدند و معتقد بودند که آب این دره خاصیت درمانی دارد.

 جاذبه های بکر دزفول، دره توبیرون دزفول

دره فرسایش سافته تو بیرون دزفول

در سفر به خوزستان و شهر دزفول دیدن این دره را فراموش نکنید. با پا گذاشتن به این دره شما با طبیعتی بکر و زیبا همراه هستید هر چقدر این دره را بیشتر طی کنید با زیباییهای فراوانی از این دره روبه رو خواهید بود. آب زلال جاری شده در عمق این دره، وجود درختان وحشی و خزه های سبز و هم چنین وجود قطرات آب زلال که گاه و بی گاه روی صورت تان می چکد هوای خنک و تازه همه این ها باعث تازگی روحتان می شود و از گشت و گذار در این دره لذت خواهید برد.

 مکان های جذاب خوزستان، دره توبیرون دزفول

گشت و گذار در دره توبیرون دزفول

در سفر به این دره اعجاب انگیز عکس گرفتن از زیباییهای وصف نشدنی و خاطرات خوشتان را فراموش نکنید و با عکاسی لحظات خوش خود را به ثبت برسانید. برای دیدن این دره سبز و خنک بهار و تابستان فصل هایی مناسب هستند چرا که در این فصل ها آب و هوای دره مطلوب است. وجود چنین دره زیبا و بکری بهانه ای برای رونق صنعت گردشگری در همه سال در شهرستان دزفول شده است. در سفر های ایرانگردی جزیره کیش را فراموش نکنید و با تور کیش از اهواز با قیمت مناسب به کیش سفر کنید و از سفرهای خود لذت ببرید.

 طبیعت بکر خوزستان، دره توبیرون دزفول

دره زیبا و سبز توبیرون

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه