استان پهناور کرمان و ده جاذبه فراموش نشدنی آن

  • ۶ اسفند ۱۳۹۶

معرفی کوتاه استان کرمان

کرمان مرکز استان کرمان و یکی از کلان شهرهای بزرگ ایران می باشد که در جنوب شرقی این کشور واقع شده است. این شهر به عنوان پهناورترین استان ایران شناخته شده است. بر اساس سرشماری که در سال ۹۵ صورت گرفت این شهر حدود ۶۳۴٫۱۳۲ نفر جمعیت دارد که دهمین شهر پرجمعیت در ایران می باشد. بی جهت نیست که کرمان یکی از پنج شهر تاریخی ایران معرفی شده زیرا این شهر قدمتی دیرینه و میراث فرهنگی قوی دارد که بیش از ۶۶۰ اثر ملی ثبت شده را در خود جای داده است. کرمان چندین بار در طول تاریخ خود پایتخت سلسله های ایران شده است. کرمان که به عنوان پایلوت دولت الکترونیک برگزیده شده در برنامه های توسعه کشور باید به شهری الکترونیکی مبدل گردد. اقتصاد این شهر بیشتر بر پایه کشاورزی و معدن می باشد. معدن سرچشمه مس که پس از شیلی دومین معدن بزرگ در جهان می باشد و همچنین محصول صادراتی پسته که بخش مهمی از اقتصاد کرمان را پوشش می دهد. استان کرمان بزرگترین تولید کننده پسته ایران و جهان می باشد. از نظر اقلیمی کرمان دارای آب و هوایی معتدل می باشد و میانگین بارندگی سالانه در آن ۱۳۵ میلی متر می باشد. این شهر جاذبه ها و آثار تاریخی ارزشمندی را در خود نهفته است که در ادامه مطلب به ده مورد از مهم ترین آنها اشاره خواهد شد. ۱- ارگ بم

استان پهناور کرمان، ارگ بم

ارگ بم بزرگترین بنای خشتی در جهان می باشد که در نزدیکی شهر بم در استان کرمان واقع شده است. نام این سازه توسط یونسکو به عنوان بخشی از میراث جهانی بم و چشم اندازهای آن به ثبت رسیده است. این ارگ بزرگ که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد در قرن ۵ قبل از میلاد مسیح احداث شده است. در پی وقوع زمین لرزه سال ۱۳۸۲ این ارگ به طور کامل تخریب شد. که چند روز پس از زمین لرزه محمد خاتمی رئیس جمهور وقت ایران اعلام کرد که این قلعه بازسازی خواهد شد. این ارگ حدود ۱۸۰۰۰۰ متر مربع وسعت دارد که با دیوارهای به ارتفاع ۶ تا ۷ متر و طول ۱۸۱۵ متر محصور شده است. ارگ بم از دو بخش مجزا از هم تشکیل شده که هر بخش از ویژگی های خاص خود برخوردار می باشد. این ارگ قدمتی دو هزار و پانصد ساله دارد.


 ۲-باغ شاهزاده ماهان

مکان های دیدنی ایران، کرمان،باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان یکی از بزرگترین و شگفت انگیز ترین باغ های تاریخی ایران می باشد که در ۶ کیلومتری شهر ماهان استان کرمان واقع شده است. این باغ که یکی از باغ های تخت ایران می باشد در دوره قاجار و در زمان سلطنت عبدالحمید میرزا ناصر الدوله در زمینی مستطیلی شکل به وسعت ۵٫۵ هکتار احداث شده است. باغ شاهزاده ماهان ۴۰۷ متر طول و ۱۲۲ متر عرض دارد که در سال ۱۳۹۰ در نشست سی و پنجمین میراث جهانی یونسکو نام این باغ به همراه هشت باغ دیگر در در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. کوشک یا عمارت های  این باغ بسیار زیبا می باشد که به دو صورت اشکوب ساخته شده است و سر در آن معماری خارق العاده ای دارد که همین امر سبب شده تا این این باغ از دیگر باغ های ایران متمایز گردد.


۳-مجموعه گنج علی خان

مجموعه گنجعلی خان, جاذبه های گردشگری کرمان

مجموعه گنج علی خان یک مجنمع تاریخی از دوران صفویه می باشد که در مرکز قدیمی شهر کرمان و در حاشیه بازار بزرگ این شهر واقع شده است. این مجموعه که سبک معماری آن به شیوه اصفهانی می باشد توسط گنجعلی خان ساخته شده است. مجموعه گنج علی خان حدود ۱۱۰۰۰ متر مربع وسعت دارد. این مجموعه دارای میدان، مسجد، حمام، بازار، کاروانسرا و بناهای تاریخی دیگری است. معمار این مجموعه بزرگ استاد سلطان محمد معمار یزدی می باشد.


 ۴-گنبد جبلیه

استان کرمان، گنبد جبلیه

گنبد جبلیه تنها گنبد گنبد سنگی کرمان می باشد که در منتهی الیه شرقی کرمان و در مجاورت دو گورستان صاحب الزمان و سید حسن قرار گرفته است. این گنبد هشت ضلعی که به گنبد گبری نیز مشهور است به طور کامل از سنگ ساخته شده است. در ۸ جناح گنبد جبلیه ۸ در به پهنای ۲ متر قرار دارد که امروزه فقط یکی از آنها باز است. ایرانیان بر این باورند که این محل آتشکده یا مقبره یکی از زرتشتیان بوده و برخی دیگر نیز معتقدند که این مکان مزار سید محمد تباشیر بوده است. طبق گفته مورخان برای ساخت این گنبد به جای آب از شیر شتر استفاده شده است که معماران دلیل استحکام این بنا را همین عامل می دانند. اطراف گنبد جبلیه جنگل کاری شده که درختان سرو و کاج آن جنگلی به نام جنگل قائم را بوجود آورده اند که از مکان های تفریحی کرمان محسوب می شود.


۵- قلعه دختر

مکان های گردشگری ایران، کرمان، قلع دختر

قلعه دختر یکی از میراث گرانبهای تاریخ کرمان می باشد که در شرق کرمان و بر فراز صخره هایی از سنگ واقع شده است. این قلعه حدود ۲۲۰ سال قبل از میلاد و در زمان فتح کرمان توسط اردشیر بابکان در منطقه ای به نام گواشیر که پایتخت ولایت کرمان بوده، ساخته شده است. مصالح بکار رفته قلعه دختر تنها از خشت خام و گل رس می باشد که همانند ارگ بم یک بنای خشتی به شمار می رود. این قلعه بازمانده پرستشگاه آناهیتا در آن منطقه می باشد. بنا به عقیده مورخان به این علت نام این قلعه را قلعه دختر نامیده اند که در این قلعه دختری فرمانروایی می کرده و با طلسمی که در دست داشته مانع از فتح این قلعه توسط دشمنان می شده است. علاقه مندان به بازدید از قلعه های تاریخی می توانند در سفر به استان یزد بازدید از قلعه نارین میبد را در اولویت برنامه سفر خود قرار دهند.


 ۶-مسجد ملک

مسجد ملک، جاذبه های توریستی کرمان

مسجد ملک یا مسجد امام یکی از بناهای تاریخی دوران سلجوقیان می باشد که در خیابان امام خمینی کرمان واقع شده است. این مسجد در سال ۴۷۸ هجری و به سفارش ملک توران شاه اول ساخته شده است. مسجد ملک یکی از بزرگترین و قدیمی ترین مساجد کرمان می باشد که قدمتی هزار ساله دارد. این مسجد ۱۰۱ متر طول و ۹۱ متر عرض دارد و یکی از مساجد چهار ایوانی می باشد. مسجد ملک دارای شبستان ها و صحن های بزرگی می باشد که شبستان امام حسن از معروف ترین شیستان ها می باشد. بر اثر گذر زمان بخش های مختلف این مسجد تعمیر و بازسازی شده است و آنچه که از قسمت های اصلی دوره سلجوقیان به جای مانده برج آجری ضلع شمالی و سه محراب گچبری شده آن می باشد. نام این مسجد در ۱۵ مهر سال ۱۳۴۶ به عنوان یکی از میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.


۷-یخدان مویدی

جاذبه های استان کرمان، یخدان مویدی

یخدان مویدی بزرگترین یخچال خشتی در ایران و حتی جهان می باشد که در خیابان ابوحامد کرمان جای گرفته است. این بنای خشتی که امروزه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کرمان محسوب می شود در اواخر دوره صفویه بنا شده است. مویدی نام محله ای در کرمان می باشد که دارای قنات و زمین های قدیمی می باشد. یخدان مویدی از اجزای مختلفی نظیر مخزن، حصار، استخر و چاله یخ تشکیل شده است. این یخدان به شکل مخروطی ساخته شده تا میزان جذب تابش آفتاب در آن به حداقل برسد. همچنین در پیرامون این بنا دیوارهای بلندی ساخته شده تا دمای هوا را به شکل قابل توجهی کاهش دهند. برای ساخت یخدان مویدی از مصالحی مانند خشت خام و ملات گل استفاده شده است. در گذشته این یخدان در فصل تابستان برای نگه داری یخ کاربرد داشته است.


۸-روستای میمند

کرمان،مکان های برتر کرمان، روستای میمند

روستای میمند دهکده ای صخره ای و کهن می باشد که در نزدیکی شهر بابک در استان کرمان واقع شده است. اعتقاد بر این است که میمند به عنوان محل سکونت اولیه انسان در فلات ایران می باشد که به ۱۲۰۰۰ سال پیش منتهی می شود. شرایط زندگی در این روستا به علت خشکی و درجه حرارت بالا در تابستان و زمستان بسیار سرد می باشد. زبان محلی این روستا شامل کلمات بسیاری از زبان های ساسانی و پهلوی قدیم می باشد. در این روستا نیز همانند دیگر روستاهای صخره ای جهان  نظیر روستای توریستی کندوان معماری صخره ای به شکلی وسیع در تمام ساختار این روستا استفاده شده است. اما هیچ یک از این روستاها به اندازه میمند جاذبه فرهنگی، گردشگری و تاریخی ندارد. به عنوان مهم ترین مشخصه این روستا در قیاس با مواردی همچون دهکده کاپودوکیه ترکیه مسکونی بودن واحدهای صخره ای میمند می باشد که این شاخصه در سایت های مشابه این روستا کمتر دیده می شود.


۹-حمام وکیل

حمام وکیل، جاذبه های استان کرمان

حمام وکیل یکی از حمام های تاریخی ایران می باشد که در میانه های بازار کرمان قرار گرفته است. این حمام بوسیله وکیل الملک حاکم دوران قاجار و به سبک معماری حمام گنجعلی خان بنا شده است. حمام وکیل که تمام کف و دیوارهای آن با کاشی و سرامیک پوشیده شده است به دو بخش رختکن و گرمخانه تقسیم می شود. امروزه این حمام به یک چایخانه سنتی تبدیل شده که توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان اداره می شود. این چایخانه پذیرای گردشگران و افراد بسیاری می باشد که در این مکان می توانند با صرف فالوده کرمانی، چای و انواع نوشیدنی روز خوشی را سپری نمایند. همچنین قسمت گرمخانه حمام امروزه محل صرف غذاهای محلی کرمان شده است.


 ۱۰-آرامگاه مشتاق علی شاه

مکان های گردشگری کرمان، کرمان، آرامگاه مشتاق علی شاه

 آرامگاه مشتاق علی شاه یکی از ابنیه تاریخی دوران قاجار می باشد که در ابتدای خیابان ۱۷ شهریور شمالی و در ضلع شرقی مسجد جامع کرمان واقع شده است. این آرامگاه در ابتدا برای دفن میرزا حسین خان راینی فرمانروا کرمان در اواخر دوره زندیه ساخته شده است و علت نام گذاری این آرامگاه به مشتاقیه به دنبال تدفین مشتاق علی شاه در این مکان بوده است. آرامگاه مشتاق علی شاه به سه گنبدان نیز شهرت دارد که هریک از این گنبدها متعلق به یک آرامگاه می باشد. دو گنبدی که با کاشی کاری طراحی شده متعلق به مقبره مشتاق علی شاه و گنبد دیگر مربوط به مقبره کوثر علی شاه همدانی می باشد. گنبد آجری نیز در این مقبره متعلق به شیخ اسماعیل هراتی می باشد. جالب است بدانید که این دو گنبد کاشی کاری شده در ابتدای ساخت آرامگاه وجود نداشته و در دوره های بعد ساخته شده اند. آرامگاه مشتاقیه علاوه بر مقبره ها، دارای مسجد و رواق نیز می باشد. همچنین دو اتاق در این آرامگاه وجود دارد که که بسیاری از بزرگان در آنجا خاکسپاری می شوند.

مطالب مرتبط: معرفی استان قم و ده جاذبه تاریخی و مذهبی آن 

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه