روستای پالنگان، روستایی پلکانی دردل کوه های کردستان + تصاویر و ویدئو

  • ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

روستای پالنگان روستایی در فاصله ۵۵ کیلومتری روستای کامیاران و در استان کردستان قرار گرفته است. این روستا در دامنه کوه و در دو طرف دره قرار گرفته و دارای معماری پالکانی شبیه معماری ماسوله است. قدمت این روستا به قبل از اسلام بر می گردد. رودخانه ای جوشان این روستا را به دو قسمت تبدیل کرده است. روستا پالنگان نزدیک به هزار نفر جمعیت دارد که از پیروان دین اسلام و مذهب سنی هستند و به لهجه اورامی تکلم می کنند. لباس کردی محلی بر تن همه ساکنان دیده می شود. با سفر به این روستا گردشگران به دور از شلوغی و در آرامشی خاص روزهای به یادماندنی را  تجربه می کنند.

 جاذبه های کردستان، روستای پالنگان

نمایی زیبا از روستای پالنگان

معماری پلکانی این روستا طوری است که پشت بام خانه پایینی به عنوان حیاط منزل بالایی مورد استفاده قرار می گیرد و همبستگی و وابستگی میان ساکنان در اوج خود به چشم می خورد. مصالح به کار رفته در ساخت خانه ها، بومی و اغلب سنگ ها هستند که به روش خشکه‌چینی بر روی هم قرار گرفته اند. روش خشکه‌چینی به روی هم یا کنار هم چیدن سنگ یا عناصر ساختمانی اتلاق می شود که به شکل منظم بدون استفاده از ملات صورت می گیرد.

 مکان های دیدنی ایران، روستای پالنگان

روستای زیبای پالنگان

روستای پالنگان دارای طبیعتی زیبا و تماشایی است. باغ های زیبا و سرسبزی در اطراف غربی روستا قرار گرفته اند که این سرسبزی جلوه زیبا و بی نظیری به روستا بخشیده است. در کنار این زیبایی باغ ها چشمه های جوشان در دره تنگی ور و در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی روستا قرار گرفته اند که آب زلال خود را از قلب زمین در رودخانه روستا جاری می سازند و این رودخانه در کنار روستا که بر قلب کوه جای گرفته است چشم اندازی فوق العاده زیبا به ببینده خود ارائه می دهد.

 مناطق زیبای کردستان، روستای پالنگان

آبشار های خروشان روستای پالنگان

در سفر به این روستا می توانید اقامتی متفاوت را در خانه های سنتی روستا با قیمت مناسب تجربه کنید و یک شب را به دور از تجملات در خانه های ساده و با آرامشی خاص تجربه کنند. این روستا دارای امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی، مسجد، خانه های محلی برای اقامت، خودپرداز بانک کشاورزی، مغازه های کوچک و محلی و رستوران ها و قهوه خانه ها جهت رفاه و آسایش گردشگران می باشد. کشور عزیزمان ایران دارای طبیعتی بکر و زیبا می باشد در سفرهای ایرانگردی جزیره کیش را در اولویت اولین سفرهای خود قرار دهید با قیمت مناسب تور کیش به این جزیره سفر کنید و از نزدیک تماشاگر زیبایی هایی جزیره کیش باشید.

 مکان دیدنی کردستان ، روستای پالنگان

روستای پالنگان در دل کوه

در این روستای مسافران می توانند به تفریحاتی مانند گشت و گذار در روستایی با معماری جذاب پلکانی و دیدن رودخانه خروشان و به ثبت رساندن تصاویری زیبا از این روستا در کنار طبیعتی زیبا لذت خاصی برای گردشگران دارد. هم چنین گردشگران می توانند به همراه عزیزان خود به طبیعت زیبای این روستا بروند و در آبشارهای خروشان آن به آب بازی بپردازند. یکی از تفریح لذت بخش این روستا خوردن ماهی کبابی است که لذت خاصی دارد. در کنار ماهی کبابی که با سبزیجات مخصوص طبخ می شود می توانید از طعم دلمه های سنتی روستا، آش دوغ و خوراکی های خوشمزه دیگر نیز لذت ببرید.

 جاذبه های گردشگری کردستان ، روستای پالنگان

روستای پالنگان در شب

این روستا در هر فصل زیبایی بی نظیری از خود برای ببینندگانش به نمایش می گذارد. بهار که از راه می رسد این روستا با طبیعت سبزش و شکوف های رنگی در ختان و رودخانه پر آب جوشان  منظره دیدنی و جذابی را به وجود می آورد. در تابستان می توانید در این روستا از میوه های خوشمزه باغ ها استفاده کنید. در پاییز  لباس زرد رنگی بر تن می کند که جذابتر می شود و در زمستان هم روستا و طبیعتش لباس سفید بر تن می کنند که برای بعضی از گردشگران جذابیت متفاوتی دارد.

 ایران، روستای پالنگان

طبیعت زیبای بهاری روستای پالنگان

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه