عمارت عالی قاپو، بنایی بی نظیر از دوره صفویان در اصفهان + تصاویر و ویدئو

  • ۲۴ آذر ۱۳۹۷

کاخ عالی قاپو عمارتی تاریخی و حیرت انگیز از دوره صفویان که در ضلع غربی میدان نقش جهان و درست رو به روی مسجد شیخ لطف الله قرار گرفته است. این بنا یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است که در اصفهان مانند نگینی گردشگری می درخشد. این عمارت از آثار بی نظیر اوایل قرن یازدهم هجری است که معروف به دولتخانه مبارکه نقش جهان، قصر دولتخانه می باشد.

 مکان های دیدنی اصفهان، عمارت عالی قابو

عمارت تاریخی عالی قاپو

عمارت عالی قاپو توسط شاه عباس اول بین سالهای ۹۷۳ تا ۹۷۷ خورشیدی بعنوان مقر و دولتخانه حکومتی سلاطین صفوی شروع به ساخت شد. اما تعمیرات و تزیینات و نقاشی های این عمارت در دوره های بعدی توسط شاهان دیگر صفویان به ویژه شاه عباس دوم و شاه سلیمان طی ۵۰ تا ۱۰۰ سال انجام شد. این عمارت تنها یک بنای تاریخی نیست که مردم را مجذوب خود می کند بلکه این عمارتی است دارای چشم اندازی زیبا رو به میدان نقش جهان که دیده هر بیینده را به خود خیره می کند.

 مکان های تاریخی ایران، عمارت عالی قاپو

نمایی از عمارت زیبای عالی قاپو

قاپو در زبان ترکی به معنای در ،در ورودی درگاه است و عالی هم به معنای بزرگ و ارزشمند و باشکوه است. از این رو نام این عمارت عالی قاپ است که گفته می‌شود که در اصلی بنا را شاه عباس از نجف و مقبره علی بن ابی طالب به این مکان انتقال داده‌ است.

 جاذبه های گردشگری اصفهان، عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو اصفهان

عمارت عالی قاپو در نگاه اول سه طبقه دیده می شود. این عمارت منحصر بفرد دارای ارتفاع ۴۸ متری است اما به دلیل اضافات و الحاقات معماری در هر سو نمایی متفاوت دارد که از جلو بنا از میدان نقش جهان ۲ طبقه از پشت ساختمان ۵ طبقه، از طرفین بنا ۳ طبقه و با احتساب طبقه همکف بعنوان اولین طبقه، در کل ۶ طبقه می‌باشد.

 اصفهان ، کاخ عالی قاپو

نمای دیگر کاخ عالی قاپو

این عمارت دیدنی توسط سه راه پله مارپیچی بهم ارتباط پیدا میکنند. دو راه پله قرینه در ضلع شمال غربی و جنوب غربی قرار داشتند و مختص سربازان و نگهبانان بودند که از طبقه همکف به طبقات دیگر می رسیدند و اما راه پله سوم مختص شاهان و بزرگان بودند که کاشی کاری شده بودند و توسط یک فضای پوشیده از طبقه همکف آغاز می شد و پس از عبور از اتاق ها و ایستگاه ها به ایوان ستوندار می رسید.

 مکان های دیدنی اصفهان، عمارت عالی قاپو

راه پله ها جهت عبور نگهبانان و سربازان

 مکان های تاریخی اصفهان، عمارت عالی قاپو

راه پله های شاهی عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو دارای تزیینات داخلی و خارجی بسیاری است که هر کدوم به نوبه خود به زیبایی این عمارت افزوده است. تزیینات خارجی در این بنا با آجر شکل گرفته است. این ساختار آجری در قسمت های هلالی در بالای هر ورودی یا همان لچک ها با کاشی هفت رنگ و تزیینات و خطوط اسلیمی زینت یافته اند. هنر معماری در این آثار گردشگران زیادی  را از داخل و خارج کشور به اصفهان می کشاند تا از نزدیک تماشاگر زیبایی های وصف نشدنی این عمارت باشند.

 جاذبه های زیبای اصفهان، عمارت عالی قاپو

نمای خارجی کاخ عالی قاپو

از تزیینات زیبا که در فضای داخلی این عمارت مورد استفاده قرار گرفته است کشته بری است این نوع گچ بری که مانند نقاشی دیده می شود در بیشتر قسمت های داخلی این عمارت به چشم میخورد. در این نوع تزیینات هنرمند با استفاده از تخیل خود و با الهام از طبیعت نقاشی های منحصر بفردی با رنگ های آبی، سبز، مسی، آبی لاجوردی خلق می کند که  جلوه زیبایی به عمارت می دهد.

 جاذبه های گردشگری ایران، عمارت عالی قاپو

کشته بری تزیینات زیبای عمارت

از تزیینات داخلی دیگر که بر در و دیوار این عمارت نقش بسته اند می توان مقرنس را نام برد که به شکل طبقاتی هستند که روی هم ساخته شده اند و در زیر درگاه ها یا در گنبدها به وفور دیده می شوند و هم چنین می توان به نگارگری و نقاشی اشاره کرد که نقاش های برجسته از گل و بته و شکارگاه جیوانات و پرندگان می باشد. در این عمارت نقاشی به شیوه تمپرا را نیز می توان دید. تمپرا نوعی رنگ محلول در آب است که حالتی چسبنده دارد و در نقاشی دیواری از آن استفاده می شود.

 جاذبه های گردشگری اصفهان، عمارت عالی قاپو

تزیین مقرنس کاری در داخل عمارت عالی قاپو

 مکان های تاریخی اصفهان، کاخ عالی قاپو

نقاشی به شیوه تمپرا در عمارت عالی قاپو

از طرح های زیبای دیگری که در عمارت عالی قاپو چشم هر بیننده را مجذوب خود می کند لایه چینی و طلا کاری است که این نوع تزیین در دوره صفویان دواج داشته است. در لایه چینی بعد از سوزنی کردن طرح مورد نظر، آن را به کمک پودر زغال روی دیوار می اندازند. این طرح با وسیله قلم مو و آب مرکب رقیق ثبیت می شود. و بر روی طرح ها طلا کاری می کنند. ایران دارای آثار تاریخی زیبا و مناطق بکر است که گردشگران باید از تک تک این مکان ها دیدن کنند و از سفر داخلی خود لذت ببرند اصفهان یکی از شهرهای مهم گردشگری ایران است که باید به تماشای آثار تاریخی آن نشست و لذت برد. گردشگران علاقه مند به طبیعت می توانند با تور کیش از اصفهان به جزیره بکر و زیبای کیش سفر کنند و از سفر هیجان انگیز به جزیره کیش نهایت لذت را ببرند.

 مکان تفریحی اصفهان، عمارت عالی قاپو

تزیینات لایه چینی و طلا کاری در کاخ عمارت عالی قاپو

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه