جنگل حرا، کارخانه آب شیرین‌کنِ طبیعی در قشم + تصاویر و ویدئو

  • ۹ تیر ۱۳۹۷

 جنگل حرا قشم از عجیب ترین جنگل ها در جهان 

جنگل حرا یکی از مکان های عجیب و دیدنی در ایران است. این جنگل شگفت انگیز در استان هرمزگان در جزیره قشم با ۲۲ هزار کیلومتر وسعت، در سواحل خلیج فارس و دریای عمان واقع شده است. این جنگل برای کسانی که اهل ماجراجویی هستند گزینه مناسبی می باشد. چرا که در سفر به جزیره قشم و دیدن جنگل حرا برای شما جالب است که بدانید چطور ریشه درختان این جنگل بجای خاک در آب می باشند و آن هم آب شور دریا. به همین خاطر است که جنگل حرا را از عجایب دنیا می دانند. با ما همراه باشید تا این جنگل را با تمام عجایبش بشناسیم.

 جاذبه های قشم، جنگل حرا

نمایی کلی از جنگل حرا

 مکان های دیدنی قشم، جنگل حرا

تصویری زییا از جنگل حرا

مساحت کل جنگل‌ های حرا ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار و مساحت حوزه جزیره قشم ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار تخمین زده شده‌ است. جنگل‌ های حرا خلیج نای بند گسترده ترین نواحی پراکنش این اجتماعات درختی کمیاب با وسعت ۳۹۰ هکتار، آخرین مجموعه انبوه و وسیع این در ختان ساحلی در جنوب غربی آسیا محسوب می‌ شود. جنگل‌ های حرا عسلو‌یه بوشهر به عنوان ذخیره‌ گاه بیوسفری ساحلی آب‌ های جنوب کشور در پارک ملی دریایی نای بند یکی از مناطق حساس ساحلی به شمار می‌ آید که در اکوسیستم خود گیاهان شور پسند دریایی، جانداران کف زی و پرندگان مهاجر اقیانوسی را پناه داده‌ است و به عنوان بانک ژنی سودمند برای نسل حاضر و آینده نقش ایفا می‌کند.

 مکان های جذاب قشم، جنگل حرا

تصویری زیبا از جنگل حرا

درختان این جنگل که حرا نام دارند خاصیت تصفیه کنندگی را دارند به طوری که اب شور را به اب شیرین برای خودشان تبدیل می کنند. این خاصیت جالب این درختان باعث شده  استاین جنگل سرسبز را در دریا به وجود آید. در وجود درخت حرا، خاصیت تصفیه‌ای نهفته است که همچون یک کارخانه آب شیرین‌کنِ طبیعی و خدادادی عمل و آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می‌کند. درختان حرا در هر فصلی از سال تنها به رنگ سبز دیده می شوند و استوار در میان آب می ایستند و زینت بخش این گوشه از سرزمینمان می شوند  از این رو این جنگل به طلای سبز قشم نیز خوانده می شود.

 مکان های دیدنی قشم، جنگل حرا

درختان معلق در جنگل حرا

جنگل های حرا به دلیل شرایط مناسب ، زیستگاهی امن برای پرندگان مهاجر از مناطق گرمسیری هستند. پرندگانی مثل حواصیل بزرگ، اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، حواصیل هندی، کفچه نوک تیز، سلیم خاکستری، گیلانشاه و کاکائی. همچنین این جنگل ها زیستگاه بسیار خوبی برای ماهیان، نرم تنان و سخت پوستان هستند. سطح آب این جنگل در حالت عادی در حدود ۱ و نیم متر است. اما در زمان مد دریا، درختان این جنگل به زیر آب می روند و هجوم ماهی ها در حالت مد، آن را به محلی مناسب برای ماهیگیری تبدیل می کند. حالت جزر و مد در این جنگل ها هر ۶ ساعت یکبار اتفاق می افتد. جالب آنکه در حالت جزر، به نظر می آید که این درختان در زمینی خشک رشد کرده اند این هم یکی از عجایب این جنگل است.

 قشم، مکان های دیدنی قشم، جنگل حرا

تصویری جذاب پرندگان در جنگل حرا

جزیره زیبای قشم از انبوه ترین و وسیع ترین جنگل های حرا برخوردار است. از این رو سازمان جهانی یونسکو جنگل‌ های این جزیره را منحصر به فرد لقب داده و نام آن را در فهرست ذخیره زیست کره جهان به ثبت رسانده است. جنگل حرای قشم یکی از ۱۱ ذخیره‌گاه زیست‌کره در ایران می باشد چرا که هم میزبان درختان شگفت انگیز حراست و هم ۸۰ درصد آبزیان خلیج‌فارس دوره تخم‌ریزی خود را در آن می گذرانند. به علاوه این جنگل ها برای قایق سواری و لذت بردن مکانی فوق العاده می باشند و هم چنین محل مناسبی برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر به شمار می روند. سالانه بیش از یکصد پرنده آبزی و کنار آبزی در جنگل حرا دیده می شود.

مکان های جذاب قشم، جنگل حرا

قایق سواری در جنگل حرا قشم

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه