کاخ مجلل نیاوران یادگاری از دوران پهلوی + تصاویر و ویدئو

  • ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

کاخ نیاوران قصر آخرین پادشاه ایران

کاخ نیاروران در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی، میان باغ بزرگی در مساحتی حدود ۱۱ هکتار در شمال تهران در میدان شهید با هنر ( میدان نیاوران) با چشم اندازی زیبا به دستور محمد رضا پهلوی ساخته شد. این کاخ یکی از جلوه گاه های هنر معماری به شکلی مدرن است که محل زندگی محمد رضا پهلوی و خانواده او تا زمان خروج از ایران بود. این باغ در زمان فتحعلی شاه در محلی ساخته شد که پیش تر از این نیزاری بیش نبود. به همین دلیل این باغ به نی آوران مشهور و در گذر زمان با نام نیاوران خوانده شد.

 جاذبه های ایران، کاخ نیاوران

نمایی کلی از کاخ نیاوران تهران

در دورن این باغ علاوه بر کاخ زیبای نیاوران بناهایی با شکوه دیگری نظیر صاحبقرانیه و کوشک احمد شاهی، موزهی پارچه و لباس‌های سلطنتی، کاخ صاحبقرانیه و موزه‌ی حوضخانه، کوشک احمدشاهی، موزه‌ی جهان‌نما، کتابخانه اختصاصی، موزه‌ی خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران و باغ کتیبه‌ها  وجود دارند که دیدن هر کدام از این بناهای زیبا لذت خاصی دارد. صاحبقرانیه متعلق به ناصر الدین شاه بود که محمد رضا پهلوی ازاین کاخ به عنوان محل کار استفاده می کرد.

 مکان گردشگری تهران، صاحبقرانیه

بنای با شکوه صاحبقرانیه در باغ نیاوران

عمارت کوشک احمدشاهی، اواخر دوره قاجار جهت خوابگاه ییلاقی احمدشاه در میان باغ نیاوران با مساحتی بالغ بر ۸۰۰ متر در دو طبقه با سقف شیروانی بنا گردید. از ویژگی های عمده بنای کوشک احمدشاهی تزئینات و نمای آجری به کار رفته در سرتاسر نمای بیرونی آن است. آجرها از نوع منقوش قالبی با طرح های متنوع به رنگ نخودی است. ورودی بنا در ضلع جنوبی قرار دارد که به وسیله چندین پله از کنار حوض بیضی شکل پوشیده از کاشی، به کوشک منتهی می شود.

 جاذبه های تهران، کوشک احمد شاه

نمایی زیبا از کوشک احمد شاه در باغ نیاوران

کاخ نیاوران یکی از کاخ های فوق العاده زیبا با وسعتی ۹۰۰۰ متر مربع است که در دو طبقه ساخته شده است. طراحی معماری بی نظیر و مانند این کاخ بر عهده مهندس محسن فروغی و مهندسین مشاور ناظر بر اجرا «شرکت مهندسین مشاور عبدالعزیز فرمانفرماییان و همکاران» و سازنده بنا «شرکت ماپ» بوده است. گچ‌بری استاد عبداللهی، آینه‌کاری استاد علی‌اصغر و هنر کاشی‌کاری استاد ابراهیم کاظم‌پور و ایلیا در بنای این کاخ جلوه گری می کند. طزاحی این کاخ بصورتی است که معماری اصیل ایرانی را در قالبی مدرن نشان می دهد. دکوراسیون و مبلمان داخلی کاخ توسط یک گروه فرانسوی طراحی و اجرا شده است.

 ایران، مکان های جذاب تهران، کاخ نیاوران

تصویری از دکوراسیون زیبای اتاق های کاخ نیاروران

یکی از ویژیگی منحصر بفرد این کاخ سقف باز شو آن است. سقف سراسر کاخ متحرک و باز شو و وسیله ای برای تهویه هوا، زیبایی و تامین نور در صورت لزوم بوده است. سازه اصلی بالایی سقف از نوع شیروانی و از جنس آلومینیوم بوده و موتور و تابلو فرمان آن به صورت الکترو مکانیکی کار می کند. سیستم موتور سقف گیربکس (جعبه دنده) و ساخت کشور آلمان است.

 مکان های گردشگری ایران، کاخ نیاوران

نمایی از سقف متحرک کاخ نیاوران

در قسمت ورودی این بنا ستون های بلندی قرار گرفته که ابهت خاصی به این بنا بخشیده است و بیرون کاخ از کاشیکاری زیبایی پوشیده شده است. بعد از ورود به داخل بنا خواهید دید که کف کاخ از سنگ گرانیت سیاه و دورن کاخ دارای جلوه هایی زیبایی است که محو تماشای آنها خواهید شد.

 مکان های دیدنی تهران ، کاخ نیاوران

ورودی کاخ نیاوران

طبقه همکف این بنا شامل سرسرای بزرگی است مجموعه ای از قالی های دستبافت ایرانی دیده می شود که ازمهم ترین آنها می توان به فرش مصور چهره پادشاهان و مشاهیر ایران از دوره هخامنشی تا قاجار، بافت کرمان اشاره کرد. که کلیه اتاق‌ها در اطراف آن شکل گرفته‌اند، از آن جمله می‌توان به سینمای اختصاصی، اتاق غذاخوری، سالن پذیرایی، اتاق انتظار و راهروهای فرعی و همچنین تالار آبی اشاره کرد.

جاذبه های مهم تهران ، کاخ نیاوران

نمایی از طبقه هم کف کاخ نیاوران

 مکان های دیدنی ایران، کاخ نیاوران

اتاق غذاخوری کاخ نیاوران

 ایران، مکان های دیدنی تهران، کاخ نیاوران

اتاق پذیرایی در کاخ نیاوران

 ایران، مکان های گردشگری تهران، کاخ نیاوران

مجموعه ای از ظروف چینی با تصاویر ناپلئون در کاخ نیاوران

در نیم طبقه‌ی این بنا آثار ارزشمندی از جمله مجسمه بودا (حجاری متعلق به قرن سوم میلادی)، صفحه هایی از زندگی بودا (کنده کاری روی سنگ، متعلق به سده سوم میلادی) و آثار عاج هندی، دیده می شود. در بخش دیگری از نیم طبقه دوم کاخ نیاوران مجموعه لباس های نظامی و شخصی و نشان های محمدرضا پهلوی نگهداری می شود. نقاشی صحنه ای از دربار کریمخان زند متعلق به ۱۱۹۲ هـ.ق در پله های طبقه دوم جلب توجه می کند. اتاق کار، اتاق کنفرانس و دفتر منشی فرح دیبا و اتاق خواب لیلا و اتاق ندیمه او قرار دارد.

 مکان های گردشگری تهران، کاخ نیاوران

نمایی از نیم طبقه کاخ نیاوران

در طبقه سوم فضاهای خصوصی خانواده قرار دارد. تصور شیطنت های کودکانه و جریان زندگی در این طبقه به درک بهتر فضاها کمک می کند. در فضای بیرونی اتاق ها و سرسرای این طبقه اشیای گرانبهایی نظیرفرش بافت کارگاه صیرفیان اصفهان طرح قابی قابی گنبدی، تابلو رودخانه و دره اثر هوشنگ سیحون، چندین تاپستری ( گوبلن ) بافت فرانسه در قرن ۱۸ میلادی، تابلو ساحل لاجوردی اثر مارک شاگال، تصویری از فرح پهلوی اثر کریم روحانی، در مسیر راه پله این طبقه و در فضای سرسرای آن فضاهایی برای نمایش لباس های خانواده شاه اختصاص یافته اند و هم چنین اتاق خواب و استراحتگاه نیمروزی محمدرضا پهلوی، اتاق آرایش و لباس فرح دیبا و همچنین اتاق‌های فرزندان شاه و ندیمه‌هایشان قرار دارد.

 تهران، کاخ نیاوران

نمایی از اتاق خواب خواب شاه و همسرش

 جاذبه های دیدنی تهران، کاخ نیاوران

تصویری از لباس های خانواده شاه در کاخ نیاوران

در سال ۱۳۵۷ این کاخ توسط نیروهای انقلابی تسخیر شد و در سال ۱۳۶۰ به  وزارت فرهنگ و ارشاد تحویل داده شد. در سال ۱۳۶۵ کاخ موزه نیاوران برای اولین بار گشایش یافت. در سال ۱۳۶۸ مرکز عالی آموزش و پرورش در محل مدرسه اختصاصی راه‌اندازی شد و یکسال بعد فضاهای جانبی آن به خوابگاه پسران اختصاص یافت. در سالهای بعد موزه جهان نما (۱۳۷۶)، کاخ صاحبقرانیه (۱۳۷۷) و کوشک احمدشاهی (۱۳۷۹) نیز در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه