منطقه ارسباران، منطقه ای حیرت انگیز و رویایی در آذربایجان شرقی + تصاویر و ویدئو - تور کیش - مجری مستقیم تور کیش

 پیش به سوی بهشت در منطقه ارسباران

منطقه ارسباران که به عنوان آلاداغ نیز شناخته می شود، منطقه کوهستانی گسترده ای در شمال استان آذربایجان شرقی می باشد. این منطقه در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان واقع شده است. منطقه ارسباران از شمال به رود ارس، از شرق به مشگین شهر و دشت مغان، از جنوب به سراب و از غرب با تبریز همجوار می باشد. علت نامگذاری این منطقه به قره داغ به دلیل ازدیاد کوه های منظم ساخته شده می باشد. تاریخ درخشان آن و مناظر طبیعی با شکوه برای اکوتوریسم بسیار عالی است. این منطقه یکی از ۹ ذخیره گاه بیوسفر در ایران می باشد. از سال ۱۹۷۶، یونسکو ۷۲،۴۶۰ هکتار از این منطقه را به عنوان ذخایر بیوسفر ثبت کرده است. در زبان ترکی قره به معنای انبوه، کثرت و در هم تنیدگی می باشد. گرچه قبل از دوران صفویه اشاره ای به منطقه قره داغ نشده است. جالب است بدانید که قره در زبان ترکی به معنی سیاه می باشد و با توجه به این از قره به عنوان کوه مشکی نیز نام برده می شود. در کتاب مسالک و الممالک نام کوهی سیاه رنگ آورده شده که در اطراف آن کوه گروهی از مردمان ترک زندگی می کرده اند. گرچه برخی معتقدند منظور از این کوه سیاه رنگ کوه منقشلاق در سواحل شمالی خزر است که ترک نشینان آن منطقه از ترکان استان اردبیل می باشند.

در قدیم ارسباران منطقه وسیعی از رود ارس حد فاصل جلفا تا مغان و کوه های سبلان، بزقوش و سهند بوده اما امروزه به دلایل متعددی مانند تخریب جنگل و مواردی از این قبیل، این جنگل در مرز شهرهای کلیبر، ورزقان و اهر محصور شده است. جنگل ارسباران مساحتی بالغ بر ۸۰ هزار و ۴۷۲ متر دارد که در ضلع جنوبی رود ارس گسترانده شده است. منطقه بکر ارسباران در سال ۱۹۷۶ حدود ۷۲٫۴۶۰ هکتار از اراضی این منطقه توسط یونسکا به عنوان ذخیره گاه زیست کره به ثبت رسیده است. این ناحیه ویژگی های طبیعی خاص خود را دارد و علفزارهای آلپی، دشت های نیمه‌ خشک، چشمه‌ها، رودها، مراتع و جنگلها زیادی که در این منطقه دیده می شود آن را به یکی ازقطب های  گردشگری استان تبدیل کرده است.

دیدنیهای منطقه ارسباران

پارک ملی ارسباران یکی از جاذبه های مهم منطقه ارسباران می باشد. در این پارک ملی ۲۲۰ گونه پرنده، ۸۳ گونه خزنده، ۵ گونه دوزیست، ۲۲ گونه و ۴۸ گونه پستانداران زندگی می کند. جنگل های ارسباران از لحاظ جغرافیایی همراه جنگل های خزر و جنگل ابر شاهرود جز جنگل های هیرکانی محسوب می شوند و تشابه بسیاری به جنگل های خزر و جنگل های حاشیه دریای سیاه دارند. با این تفاوت که به جای درختان راس و توسکای جنگل های شمال کشور و درختان کاج حاشیه دریای سیاه در جنگل های ارسباران، درختان بلوط و مرز نیز روییده است. اگر در بهار و تابستان به جنگل های ارسباران سفر می کنید، تماشای گل های هرگز فراموشم نکن را از دست ندهید. داستان های بسیاری درباره این گل ها وجود داردکه مشهرترین آن را می توان به عاشق و معشوقی نسبت داد که در کنار رود دانوب در حال قدم زدن و معاشقه بودند که ناگهان معشوق گلی را در رودخانه می بیند و با نگاهش می فهماند که چقدر آن دسته گل رادوست دارد عاشق بدون ملاحظه به درون آب می رود و گل را به سمت معشوقش می اندازد و به او می گوید فراموشم نکن و خود از دنیا می رود. از آن به بعد این گل را گل فراموشم نکن نامیده اند. علاوه براین از تماشای پروانه های رنگارنگ نیز غافل نشوید که با نشستن پروانه ها بر روی گلها فرصت مناسبی برای عکس انداختن می باشد. همچنین پوشش گیاهی این جنگل بسیار انبوه و دیدنی می باشد که در آن می توان از زالزالک تا زغال اخته را نام برد.

رود ارس که در زبان ترکی به آراز نیز مشهور است، رودی پر تلاطم می باشد که از کوه های ترکیه سرچشمه و به مرز ایران و ارمنستان می رسد. در واقع این رود از دو شاخه مجزا یکی ازارمنستان و دیگری از ترکیه و کوه های آرارات سرچشمه می گیردو دقیقا در شمال غربی ایران که مرز مشترک ایران، آذربایجان و ترکیه است، متصل می شود. این رود به قدری تماشایی است که زیبایی هایش وصف ناپذیر می باشد. شاید در تاریخ خوانده باشید که صمد بهرنگی در این رود غرق شده است و یاد آوری این حادثه کمی تلخ باشد. رود ارس برای صید ماهی نیز مکان ایده آلی می باشد.

چشمه های آبگرم ارسباران که اخیرا به تاسیسات آب درمانی کلیبر تبدیل شده اند، بزرگترین مجموعه آب درمانی کشور محسوب می شوند. این چشمه ها در روستای متاللی واقع شده و امکانات رفاهی بسیاری را دارا می باشد.

عشایر قره داغ: کسانی که دوست دارند با فرهنگ، قوم ها و آداب و رسوم مختلف ایران آشنا شوند بازدید عشایر قره داغ را ازدست ندهند. این عشایر مردمانی از جنس طلا، زندگیشان بدون زرق و برق اما عاشقانه ست. این مردمان مهمان نواز و اگر شب میهمان چادرهایشان هستید از غذاهای سنتی و محلی آن حتما بخورید.

علاوه بر حیات وحش، طبیعت بکر و دیگر جاذبه های تفریحی در منطقه ارسباران آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که در ادمه به مهم ترین آنها اشاره شده است.

قلعه بابک یکی از جاذبه های تارخی و مهم استان آذربایجان شرقی می یاشد که در منطقه ارسباران خود نمایی می کند. این قلعه به دژ بابک، بذر قلعه جمهور هم معروف می باشد. این قلعه مقر سردار تاریخی ایران بابک خرمدین بوده است. این قلعه در نزدیکی شهر کلیبر می باشد. وقتی به بالای این قلعه می رسید، فضای مه آلود این منطقه که زیبایی جنگل را مضاعف نموده فضای ایده آلی برای عکس انداختن می باشد. قلعه بابک در سال ۱۳۴۵ به ثبت رسیده است.

قلعه پشتو یکی از مهم ترین و جذاب ترین آثار تاریخی بخش هورانداز شهرستان کلیبر می باشد که بر قله کوه در حد فاصل روستاهای پشتاب و کوجان واقع شده است. قلعه پشتو در کوهستانی مرتفع به بلندای بیش از ۳۰۰۰ متر بنا شده است. در هنگام نبرد با اعراب حاکم بر منطقه از این قلعه به عنوان قلعه ای نظامی استفاده می شده است. قلعه پشتو به قلعه بابک شبیه می باشد.

دژ قهقهه در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی مشگین شهر قرار دارد. دلیل شهرت این قلعه در تاریخ اینست که در گذشته افراد سیاسی مهمی مانند شاهزادگان صفوی در این دژ زندانی شده اند.

بقعه شیخ شهاب الدین اهری در شهر اهر، محل خانقاه و مقبره شیخ شهاب الدین اهری می باشد. این بقعه از عناصر مختلفی مانندساختمان های مانند ساختمان های خود خانقاه، مسجد، ایوانی بلند، مناره ها و تعدادی غرفه تشکیل شده است. از سال ۱۳۷۴ این خانقاه به موزه ادب و عرفان مبدل گردیده که تنها موزه عرفان در ایران می باشد.

بازارهای اهر از بخش های مختلفی تشکیل شده و دارای ۴ بخش اصلی به نام های بازار جعفر قلی خان، کفاشان، بازار نصیر بگ و راسته بازار می باشد. این بازار در زمان رشید الملک، پادشاه وقت ارسباران بازسازی شده است.

در ژرفای دره ای در روستای آیینه لو واقع شده است. از این قصر با عظمت امروزه چیزهای زیادی بر جای نمانده است. بنای نیمه سالم به جا مانده از این قصر که در جهت شمال جنوب ساخته شده است حدود ۲۰ در ۱۲ متر می باشد. این قصر در دوران قاجاریه بنا شده است.

مطالب مشابه

بیشتر بخوانید
نصیرالملک، مسجدی غرق شده درنورهای رنگی + تصاویر


0

نصیرالملک، مسجدی غرق شده درنورهای رنگی + تصاویر

مسجد نصیر الملک یکی از دلرباترین مسجدهای ایران است که در ...

شیطان کوه، بام سبز لاهیجان + تصاویر


0

شیطان کوه، بام سبز لاهیجان + تصاویر

شیطان کوه تفرجگاهی زیبا در استان گیلان است. این کوه در ...

روستای نایبند، نگینی سبز در دل کویر لوت + تصاویر و ویدئو


0

روستای نایبند، نگینی سبز در دل کویر لوت + تصاویر و ویدئو

 روستای شگفت انگیز نایبند، تلفیقی از دو منطقه کوهستانی و کویری  روستای ...

شاندیز، منطقه ای گردشگری با انواع مکان های جذاب در مشهد  + تصاویر


0

شاندیز، منطقه ای گردشگری با انواع مکان های جذاب در مشهد + تصاویر

 شاندیز، منطقه ای بکر با جاذبه های دیدنی در مشهد شاندیز شهری ...

دریاچه نئور، بهشت کوچک دره های کوهستانی اردبیل + تصاویر


0

دریاچه نئور، بهشت کوچک دره های کوهستانی اردبیل + تصاویر

دریاچه نئور دریاچه ای با طبیعتی بکر و  منحصر بفرد است ...

عمارت عالی قاپو، بنایی بی نظیر از دوره صفویان در اصفهان + تصاویر و ویدئو


0

عمارت عالی قاپو، بنایی بی نظیر از دوره صفویان در اصفهان + تصاویر و ویدئو

کاخ عالی قاپو عمارتی تاریخی و حیرت انگیز از دوره صفویان ...

پارک جنگلی گیسوم ، دالان بهشت شمال ایران + عکس و ویدئو


0

پارک جنگلی گیسوم ، دالان بهشت شمال ایران + عکس و ویدئو

پارک جنگلی گیسوم، پارکی با مساحت 80 هکتار یکی از مناطق ...

دریاچه کیو، جلوه ای ویژه از طبیعت در دل خرم آباد + تصاویر


0

دریاچه کیو، جلوه ای ویژه از طبیعت در دل خرم آباد + تصاویر

 دریاچه کیو تنها دریاچه رزون شهری در ایران دریاچه کیو خرم آباد، ...

کلوت شهداد، شهری افسانه ای در دل کویر لوت + تصاویر و ویدئو


0

کلوت شهداد، شهری افسانه ای در دل کویر لوت + تصاویر و ویدئو

 کلوت شهداد گرمترین نقطه زمین کلوت شهداد یک جاذبه طبیعی بکر منحصر ...

تالاب استیل آستارا، تالابی با درختان متحرک در گیلان + تصویر و ویدئو


0

تالاب استیل آستارا، تالابی با درختان متحرک در گیلان + تصویر و ویدئو

تالاب استیل زیباترین تالاب دائمی ایران  تالاب استیل یکی از تالاب های ...

دریاچه الندان، قطعه ای از بهشت در ساری + تصاویر و ویدئو


0

دریاچه الندان، قطعه ای از بهشت در ساری + تصاویر و ویدئو

 دریاچه شگفت انگیز الندان در ساری دریاچه الندان، دریاچه ای شگفت انگیز ...

خانه آقازاده ابرکوه، خانه ای با زیباترین بادگیر ایرانی در یزد + تصاویر و ویدئو


0

خانه آقازاده ابرکوه، خانه ای با زیباترین بادگیر ایرانی در یزد + تصاویر و ویدئو

خانه آقازاده ابرکوه شاهکاری از معماری ایران خانه تاریخی آقازاده ابرکوه مجموعه ...

دره ستاره ها، شاهکاری بی نظیر از طبیعت در قشم + تصاویر و ویدئو


0

دره ستاره ها، شاهکاری بی نظیر از طبیعت در قشم + تصاویر و ویدئو

 دره ستاره ها از عجایب هفتگانه قشم دره ستاره ها، شاهکاری بی ...

پارک سراوان،پارکی با دریاچه ای سحرانگیز در گیلان + تصاویر و ویدئو


0

پارک سراوان،پارکی با دریاچه ای سحرانگیز در گیلان + تصاویر و ویدئو

پارک جنگلی حیرت انگیز سراوان پارک جنگلی سراوان در غرب جاده‌ی رشت-تهران واقع ...

جنگل نای انگیز، بهشت زمینی در لرستان + تصاویر و ویدئو


0

جنگل نای انگیز، بهشت زمینی در لرستان + تصاویر و ویدئو

 جنگل نای انگیز تکه ای از بهشت در لرستان جنگل نای انگیز در ...

آبشار شلماش، تماشایی ترین آبشار در غرب کشور + تصاویر و ویدئو


0

آبشار شلماش، تماشایی ترین آبشار در غرب کشور + تصاویر و ویدئو

آبشار سه طبقه شلماش سردشت آبشار شلماش از آبشارهای پر تلاطم و ...

بدون دیدگاه

*

code

هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع از وبسایت تورکیش-تورمشهد ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.
info@xn----4mcbuhcsd6mvade17j9n.com
عضویت در خبرنامه