سفر به تنگه شیرز تا دره خزینه، معروف به گرند کانیون های ایران در استان لرستان

  • ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

سفری به یادماندنی از تنگه شیرز تا دره خزینه در استان لرستان

تنگه شیرز, جاذبه های گردشگری استان لرستان

نمایی زیبا از تنگه شیرز در استان لرستان

استان لرستان، استانی کوهستانی می باشد که در غرب ایران واقع شده است. این استان مملو از جاذبه های طبیعی و طبیعت بکر و زیبایی می باشد که در سفر به این استان نباید بازدید از آنها را از دست داد. لرستان به دلیل داشتن کوه های مخملی، آبشارهای خروشان، تنگه های رویایی و جنگل های بلوطی زبانزد خاص و عام شده است. ولی در این میان تنگه شیرز، دره خزینه، آبشار آفرینه، پل خدا و مناره سنگی آن جاذبه های خاصی می باشند. که مانند آهنربا هر ساله گردشگران بسیاری از اقصی نقاط جهان را به سوی خود جذب می کنند. در ادامه متن به این جاذبه های گردشگری اشاره شده است.

تنگه شیرز, جاذبه های گردشگری استان لرستان

تصویری زیبا از تنگه شیرز

تنگه شیرز

در محل تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان تنگه زیبای شیرز واقع شده است که مانند مرواریدی گرانبها می درخشد. این تنگه ۵ کیلومتر طول دارد و با دیوارهای به ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر محصور شده است. طبق کشفیات زمین شناسان این تنگه در اثر  فرسایش سنگ های رسوبی با لایه بندی منظم پدید آمده است. این سنگ ها متعلق به دوران سوم زمین شناسی یا مزوزوییک در یک محیط دریایی بوده اند و به سازندهای آسماری معروف هستند. در میان این تنگه رودخانه ای جریان دارد که در دهانه مدخل تنگه شیرز به رودخانه سیمره می پیوندد. شکل طبیعی صخره ها و دیواره های پلکانی این تنگه طی چندین سال پدید آمده اند. در بعضی از نقاط تنگه دیوارها و صخره های شیرز آنچنان به یکدیگر نزدیک هستند که حتی نمی توان آسمان را نیز مشاهده نمود. نام دیگر شیرز گرند کانیون ایران نام دارد. دیوارهای آهکی چین خورده که در اثر بارش باران فرسایش یافته و رگه هایی از رنگ سیاه به خود گرفته اند، جلوه خاصی به تنگه بخشیده است.

تنگه شیرز, ایران, جاذبه های گردشگری استان لرستان

نمایی از تنگه شیرز

در تنگه شیرز گاها سقوط تخته سنگ ها از ارتفاع زیاد مسیر آب رودخانه را تغییر می دهد که این امر خود جلوه زیبایی از طبیعت را خلق می کند. در طول مسیر تنگه شیرز درختان بلوط بسیاری وجود دارد از طرف دیگر در فصول مختلف سال می توانید از چشیدن طعم مطبوع انگور، انجیر و گلابی وحشی لذت ببرید. شنیدن صدای پرندگان در سکوت و آرامش در میان طبیعت بکر این تنگه تجربه ای منحصر به فرد می باشد. از دیگر زیبایی های این تنگه می توان به بازیگوشی بزهای کوهی در میان صخره ها شیرز و شنا کردن ماهی ها در میا آبها شفاف و کریستالی رودخانه اشاره نمود که چشم هر بیننده ای را محو تماشای خود می کند. بهترین فصل برای بازدید از تنگه شیرز فصل بهار و تابستان می باشد. با توجه به اینکه تنگه شیرز در محل تلاقی استان ایلام و لرستان واقع شده است گردشگران علاقه مند به طبیعت گردی می توانند از تنگه رازیانه در ایلام نیز دیدن نمایند.

تنگه شیرز, جاذبه های گردشگری استان لرستان

جلوه ای از تنگه شیرز

تنگه شیرز, جاذبه های گردشگری استان لرستان

تصویری بی نظیر از تنگه شیرز

تنگه شیرز, جاذبه های گردشگری استان لرستان

نمایی از طبیعت تنگه شیرز

مناره سنگی

در میان دره شیرز یک ستون سنگی بزرگ به نام مناره سنگی وجود دارد. این پدیده زمین شناختی به دست طبیعت و پس از گذشت میلیون ها سال بر اثر باد و زلزله پدید آمده است. بلندای این مناره از کف صخره ها تا نوک آن ۸۰ متر و قطر آن به ده متر می رسد. این گونه به نظر می رسد که تاکنون پای هیچ صخره نوردی به بالای این مناره باز نشده است و صعود آن برای صخره نوردان یک آرزوی محال بوده است. صخره نوردانی از تهران به شیرز سفر کردند اما به دلیل جنس مناره و موقعیت نامناسبش برای کوبیدن میخ به آن صعود به این مناره را کاری خطرناک و غیر ممکن دانستند. اما سرانجام آرزوی صعود به مناره سنگی توسط گروه صخره نوردی استان لرستان به واقعیت پیوست.

تنگه شیرز, جاذبه های گردشگری استان لرستان

نمایی زیبا از مناره سنگی

تنگه شیرز, جاذبه های گردشگری استان لرستان

تصویری از مناره سنگی

پل خدا

در تنگه شیرز یک غار به سول ۱۵۰ متر وجود دارد که یادگاری به جا مانده از دوران غارنشینی در ایران می باشد. در میان بومیان این منطقه این غار به پل خدا مشهور است. در میان این غار رودخانه ای در جریان است. آب درون این غار تا زانو نیز می رسد و از مکانی به نام نیزه سرچشمه می گیرد. برای رفتن به داخل غار باید از میان آب سردی عبور کنید تا از تماشای شگفتی‌های خلقت و استالاگتیت‌ها لذت ببرید.

تنگه شیرز, جاذبه های گردشگری استان لرستان

نمایی از غار تنگه شیرز

آبشار آفرینه

آبشار آفرینه یکی از آبشارهای زیبا و عریض استان لرستان می باشد در نزدیکی جاده خرم آباد به اندیمشک و در روستای آفرینه لرستان قرار دارد. این آیشار از تلاقی رودهای آفرینه و چشمک پدید امده است. آبشار آفرینه یکی از پر آب ترین آبشارهای ایران به شمار می رود که در کنار جاده قرار رفته و همین امر سبب شده تا مسافران به راحتی از این آبشار زیبا دیدن نمایند. همجواری این آبشار با یک پل تاریخی و یک آبشار به نام معمولان سبب شده تا تماشای این جلوه طبیعت سفر به استان لرستان را برای شما جذاب تر نماید. سفیدی آب آبشار، سبزی چمن ها و درختان، صخره های رنگارنگ و گلهای بهاری جلوه خاصی به این آبشار بخشیده است. علاوه بر آبشار آفرینه در لرستان آبشارهای زیبای دیگری نظیر آبشار شوی، آبشار بیشه، آبشار نوژیان، آبشار چکان و… وجود دارد که بازدید از هر یک تجربه ای خاص و متفاوت می باشد.

تنگه شیرز, جاذبه های گردشگری استان لرستان

تصویری بی نظیر از آبشار آفرینه

دره خزینه

دره خزینه یکی از عجایب طبیعت ایران می باشد که طی چندین سال بر اثر فرسایش پدید آمده است. این دره در میان جاده های پل دختر اندیمشک قرار گرفته است. در میان دره خزینه رودخانه کرخه عبور می کند که زیبایی خاصی به این دره شده است. دره خزینه شباهت بسیاری به گرند کانیون امریکا دارد به همین خاطر به گرند کاتیون ایران نیز شهرت دارد. این شباهت به حدی است که تصاویر تشخیص این دو دره کاری مشکل می باشد، همین امر باعث جلب نظر همگان شده است. یکی از جاذبه های دیدنی این دره پل معلق آن می باشد که عنوان بلند ترین پل معلق نه تنها در ایران بلکه در کل خاورمیانه را از آن خود نموده است. این پل معلق دقیقا بر روی دره خزینه واقع شده و آب رودکرخه از زیر آن می گذرد. این پل معلق ۱۱۲ متر طول و ۸۵ متر ارتفاع دارد.

دره خزینه, جاذبه های گردشگری استان لرستان

تصویری زیبا از دره خزینه

دره خزینه, جاذبه های گردشگری استان لرستان

تصویری رویایی از دره خزینه

دره خزینه, جاذبه های گردشگری استان لرستان

نمایی زیبا از پل معلق دره خزینه

 

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه