غار علی صدر، معجزه شگفت انگیز آبی در همدان + تصاویر و ویدئو

  • ۲۸ اسفند ۱۳۹۶

 غار علی صدر یکی از شگفت انگیزترین و بزرگتیرن غار آبی در جهان می باشد. این غار در نزدیکی روستای علی صدر در شهرستان کبود راهنگ و در ۷۵ کیلومتری شمال غربی استان همدان واقع شده است. غار علی صدر در ارتفاع ۲۱۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این غار تنها غار تالابی در ایران است که دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد که از مجموعه رشته های آب، دریاچه بزرگی در درون غار به وجود آمده که می شود با قایق به ژرفای آن نفوذ کرد. گردشگران برای دیدن این غار عجیب و دیدنی که از جاذبه های طبیعی استان همدان است می توانند از سه مسیر جاده‌ی جدید همدان لالجین به بیجار که آسانترین است و هم چنین از دو راه دیگر که یکی جاده‌ی همدان به صالح آباد و دیگری جاده‌ی همدان به رزن (تقاطع سه‌راهی پایگاه همدان به نوژه)  استفاده کنند. غار علی صدر در بیست و سومین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ دی ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

 مکان های جذاب همدان، غار عی صدر

نمایی از داخل غار علی صدر

 همدان، غار علی صدر

جلوه ای زیبا از درون غار علی صدر

زمین شناسان قدمت سنگ های درون غار را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین شناسی (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) نسبت می دهند و شواهد به دست آمده از درون غار حاکی از آن است که این غار پناهگاه انسان های اولیه بوده است. مردم روستای علی صدر از خیلی وقت پیش به وجود این غار پی برده بودند و از آب درون این غار استفاده می کردند ولی هیچگاه کاربری گردشگری آن مطرح نبوده است تا اینکه در پنجم مهرماه ۱۳۴۲ گروهی ۱۴ نفره از اعضاءهیئت کوهنوردی همدان غار علیصدر را مورد بازدید وکاوش قرار دادند و اولین اطلاعات را از وسعت و ژرفای دریاچه و طول و عرض و عمق و ارتفاع غار بدست آورند. در سال ۱۳۴۶ با پخش خبر کشف یک غار شگفت انگیز و بی انتها در همدان سطح رسانه های ملی سیل محققان کوهنوردان و علا قمندان اثر طبیعی به سوی آن سرازیز شد .در سال ۱۳۵۲ کوهنوردان همدانی دهانه ورودی غار را به قطر ۵۰ سانتیمتر تعریض نمودند واز سال ۱۳۵۴ استفاده عمومی از غار علیصدر آغاز شد در آن زمان اهالی روستا مسافران را با چراغ دستی قایق و پارو به دیدن قسمتهای ابتدایی غار می بردند .

 ایران، غار علی صدر همدان

شکل های عجیب و جذاب درون غار

 در واقع این غار حاصل نفوذ اسید کربنیک‌های ضعیف درون زمین‌های آهکی است. در واقع واکنش این اسید با آهک باعث پدیداری بی کلسیم کربنات می شود. این ماده‌ی محلول در آب به لایه‌های آهکی نفوذ و دورن آن فضای خالی ایجاد می‌کند که رفته رفته این فضا بزرگتر و به هم پیوسته شده است و درون این غار عجیب است بر روی دیوارها شکل هایی جالب و جذاب تشکیل شده اند که گویی مجسمه سازی ماهر این نقش ها و حکاکی های زیبا را  بر روی دیوارها نقش بسته است. این غار شاهکاری شگفت انگیز است که در دل زمین ایجاد شده است.

 غار آبی همدان ، غار علی صدر

جلوه ای زیبا از درون غار علی صدر

 همدان ، غار علی صدر

حکاکی طبیعی غار علی صدر

نام این غار را به این خاطر علی صدر گذاشته اند که گفته شده است که مردم روستا از این غار به عنوان مخزن و «سد» استفاده می‌کرده‌اند. از طرف دیگر، در بنچاقها و اسناد روستا، نام ده «علی سد»، ولی در شناسنامه‌های اهالی، «علی سرد» ذکر شده است. در زمان احداث جاده برای روستا در سال ۱۳۵۰، پیمانکار مجری در تابلوی راهنمای پروژه نام جاده را «علیصدر» نوشت و از آن زمان این نام را برای روستا و غار انتخاب نمودند. با اینکه همه جهانیان اسم این غار را «علی صدر» می‌نامند، ولی در اصل اسم این غار به دلیل آبی که در آن وجود دارد و جزو آب‌های سرد است، «علی سرد» می‌باشد.

 جاذبه های همدان، غار علی صدر

نمایی شگفت انگیز از غار

یکی از زیبایی و متمایز شدن این غار با غارهای دیگر مانند غار ده شیخ استان کهگیلویه و بویراحمد در این است که در این غار دریاچه ای وجود دارد که قابل قایقرانی است که فقط شگفتی تعداد کمی از غارهای جهان مثل غار مولیس در فرانسه و غار های شوالیه و بوکان در استرالیا قابل مقایسه با زیبایی ها و شگفتی های غار علیصدر هستند. آب دریاچه غار از چشمه های زیر زمینی و ریزش مداوم آب از دیوار و سقف غار تامین می شود که منشا آن ها به طور کلی از محل ریزشهای جوی است. عمق آن در بعضی نقاط به ۱۴ متر نیز می رسد. این آب بدون رنگ و بو ومزه است و هیج جانوری در آن زندگی نمی کند.  آب این دریاچه زلال است و تا عمق ۱۰ متری با چشم قابل رویت است. هوای داخل غار سبک، تمیز، عاری از گرد و غبار و کاملا ساکن است به طوری که چنانچه شمعی در آن روشن کنند هیچ گونه حرکتی در شعله شمع دیده نمی‌شود. عبور از این غار آبی شگفت انگیز بسیار ساده و آسان است و هم چنین لذت خاصی دارد که هر گردشگری باید یکبار در تمام عمر خود حتما باید از این غار نادر دیدن کند.

 غار آبی علی صدر

قایقرانی در تنها غار آبی ایران

 همدان، غار جذاب علی صدر

قایقرانی در غار عجیب علی صدر

 

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه