مکان های دیدنی شیراز + تصاویر

  • ۵ مهر ۱۳۹۶

مطلب مختصری درباره شیراز

شیراز با ۴۰ کیلومتر مربع مرکز استان فارس است. این شهر یکی از شهر های پر از جاذبه های تاریخی و بناهای متعدد است. ارتفاع این شهر از سطح دریا حدود ۱۵۰۰ متر بوده و در دامنه‌های رشته‌کوه های زاگرس قرار گفته است. فاصله شیراز تا تهران حدود ۹۱۹ کیلومتر می باشد. شیراز؛ این شهر باستانی، در طی گذشت ایام به القاب گوناگونی شهرت داشته که از آن جمله دارالملک، دارالعلم، ملک سلیمان را می توان نام برد. اما شاید مشهورترین و قدیمی ترین لقب شیراز همان ملک سلیمان است. در لیست ذیل چند مورد از جاذبه های معروف شیراز را به شما گردشگران عزیز معرفی می کنیم. 


ارگ کریم خانی

ارگ کریم خانی در مرکز شهر شیراز به دستور موسس سلسله زندیه توسط معماران با تجربه عصر ساخته شد. نام این بنا را بعد از اینکه کریم خان زند, شهر شیراز را به عنوان پایتخت خود و این مکان را به عنوان محل زندگیش انتخاب کرد به ارگ کریم خان زند معروف شد. اما در دوره پهلوی از ارگ به عنوان زندان استفاده میکردند و این کاربرد نادرست باعث آسیب های جدی به این بنا شد. این بنا ترکیبی از معماری مسکونی و نظامی است. ارگ در خارج دارای ۴ دیوار بسیار بلند ۱۲ متری است که با ۴ برج آجری دایره‌ای شکل با ارتفاع ۱۴ متر و با زاویه‌ی ۹۰ درجه به هم متصل شده‌اند. عمده‌ی مصالح به کار رفته در این بنا از سنگ و گچ است.در سال ۱۳۵۰ این ارگ به اداره فرهنگ و هنر وقت واگذار شد. در حال حاضر ارگ کریم خان، موزه ای از مجسمه های جالب و تماشایی است که باید از نزدیک دیدو لذت برد. در سال ۱۳۵۱ خورشیدی ارگ کریم خانی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. این ارگ مانند ارگ تبریز – مسجد علیشاه یکی از جاذبه هاب دیدنی در ابران است.

 جاذبه های ایران, شیراز

ارگ کریم خان زند


حمام وکیل

حمام وکیل یکی دیگر از بناهای دیدنی در مرکز شهر شیراز که مربوط به دوره زندیه می باشد. این حمام به دستور کریم خان زند و پیگیری آن, توسط معماران به زیباترین سبک ساخته شده است. این اثر باستانی باشگوه با رعایت اصول پیشرفته معماری در زمان خود ساخته شده است . ورودی حمام کوچک است و با شیبی ملایم به ورودی در اصلی حمام  که پایین تر از سطح زمین قرار دارد می رسد. سالن رختکن هم زاویه دار ساخته اند این معماری جالب برای این بوده که از هوای سرد به داخل و هوای گرم به بیرون جلوگیری شود. سقف حمام ازیک هشت ضلعی ساخته شده و دیوارهای و سقف آن با نقوش آهک‌بری پوشیده شده است. معماران با ساخت کانال‌هایی باریک زیر سنگ فرش کف حمام  که در آن زمان بخار آب و هوای گرم از آن عبور می کرده باعث گرم شدن سریع کف حمام  می شدند.. در دو طرف محوطه گرم خانه دو شاه نشین و در دو طرف خزینه دو حاکم نشین ساخته شده‌است. در وسط هر حاکم نشین نیز حوضی از سنگ مرمر دیده می‌شود.

 مکان های دیدنی شیراز, حمام وکیل

حمام وکیل


باغ ارم

 باغ ارم در شمال غربی, در خارج از شهر شیراز در استان فارس واقع شده است. تاریخ و موسس این باغ مشخص نیست و این باغ در دوران سلجوقیان بوده و در دوره زندیه نیز توسط کریم خان زند یازسازی شده است. در زمان قاچاریه باغ ارم به دست ایل قشقایی افتاد در این زمان عمارتی زیبا در این باغ احداث شد. اما در زمان سلطنت ناصر الدین شاه قاجار عمارتی دیگر توسط حسین علی خان نصیر الملک پی ریزی شد که با مرگ وی خواهر زاده او ابولقاسم خان نصیر الملک امور باغ ارم را به دست گرفت و عمارت نیمه کاره را تکمیل کرد. این عمارت تا کنون پابرجاست. این عمارت  از سه طبقه، با تزئینات فراوان تشکیل شده‌است. در این باغ انواع گل و گیاهان  از اکثر نقاط دنیا را می توان مشاهده کرد. در حال حاضر این باغ در اختیار دانشگاه شیراز می باشد و یکی از باغ های زیبا در ایران شناخته شده است.

 جاذبه های گردشگری, باغ ارم

باغ ارم


بازار وکیل

 بازار وکیل در مرکز شهر شیراز بعد از میدان شهرداری نزدیک ارگ کریم خان زند احداث شده است.  این بازار یه عنوان یکی از بازار های تاریخی و سنتی در ایران مشهور است. بازار وکیل یکی دیگر از شاهکارهای دوره زند می باشد که به دستور کریم خان زند  برای اقتصاد شهر شیراز بنا شد. معماری این بنا بر گرفته از بازار قیصریه لار و همچون بازارچه بلند اصفهان ساخته شاه عباس کبیر است اما پهنای بازار وکیل بیش از سایر بازارهاست. این بازار که از نظر معماری دارای سه فضای جداگانه است، گذرگاه (برای گذر مشتریان)، حریم مغازه (به بلندای نزدیک به ۲ پله بالاتر از سطح زمین)، فضای مغازه (جایگاه فروش) است. بازار دارای پنج در بزرگ است که در چهار سوی آن جای گرفته‌است. گردشگران ایرانی و خارجی بعد از ورود به شهر شیراز به دیدن این بازار زیبا می روند و یک روز به یادماندنی را در این بازار سپری می کنند.

 جاذبه های شیراز , بازار وکیل

بازار وکیل


سعدیه

آرامگاه سعدی که به سعدیه معروف است محل زندگی و دفن سعدی شاعر بزرگ پارسی گو است. در شمال شرقی شیراز در انتهای خیابان بوستان مجاور باغ دلگشا قرار دارد. این مکان در ابتدا خانقا سعدی بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همان‌جا دفن شده است. در سال ۱۱۸۷ هجری قمری به دستور کریمخان زند، عمارتی ملوکانه از گچ و آجر بر فراز مزار شیخ بنا شد تا سال ۱۳۲۷ ه‍.ش برپا جا بود ولی در سال ۱۳۲۹ توسط علی‌اصغر حکمت و انجمن آثار ملی ایران، بنای کنونی به جای ساختمان قدیمی ساخته شد.محسن فروغی معمار مدرن ایرانی طرح آرامگاه را با همکاری علی اکبر صادق با الهام گرفتن از عناصر معماری سنتی ایران، در سال ۱۳۳۰ طراحی می‌کند. ساختمان به سبک ایرانی است با ۸ ستون از سنگ‌های قهوه‌ای رنگ که در جلوی مقبره قرار دارند و اصل بنا با سنگ سفید و کاشی کاری مزین است. بنای آرامگاه از بیرون به شکل مکعبی است اما در داخل هشت ضلعی می‌باشد با دیوارهایی از جنس مرمر و گنبدی لاجوردی می باشد .

 مکان های دیدنی شیراز, شیراز

سعدیه


حافظیه

حافظیه نام مکانی است که یکی از شعرای بزرگ ایران به نام حافظ در آن آرام گرفته است. حافظیه در شمال شهر شیراز, پایین تر از دوازه قران قرار دارد. این آرامگاه با مساحت ۲ هکتار  بوده و  از ۲ صحن شمالی و جنوبی تشکیل یافته که این صحن‌ ها توسط تالاری از یکدیگر جدا شده‌ اند. این مجموعه ۴ درب ورودی – خروجی دارد که درب اصلی در سمت جنوب آن، دو درب در سمت غرب آن و یک درب در سمت شمال‌ شرق آن قرار گرفته‌ است.  تالار حافظیه مربوط به دوره زندیان می باشد و ۵۶ متر طول و ۸ متر عرض دارد و ۲۰ ستون سنگی به ارتفاع ۵ متر تشکیل شده است. این مکان جدا از آرامگاه حافظ مکانی بسیار زیبا و دیدنی با درختان بلند و باغات و گل های رنگارنگ مکانی برای رفع خستگی و گردشگاهی دیدنی است.

 مکان های جذاب شیراز, حافظیه

حافظیه


 دروازه قرآن

 دوازه قرآن در شمال شرقی شهر شیراز در تنگ الله اکبر میان کوه چهل مقام و کوه باباکوهی قرار دارد و یکی از ۶ دروازه که در قدیم بنا شده بودند می باشد که در حال حاضر جز دوازه قرآن دروازه ای در شیراز وجود ندارد. این دروازه جالب و دیدنی به دستور عضدالدوله دیلمی ساخته شده است. وجه تسمیه آن بخاطر قرآنی است، که به دستور امیر در آن گذاشته شده بود تا مسافرین به سلامت از زیر آن عبور کنند. این طاق به مرور زمان به خرابی رفت، تا این که درزمان کریم خان زند از نوساخته شد و قرآن معروف به <<هفده من >> که منسوب به خط سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری در اطاقک بالای آن گذاشته شد. در حا حاضر این دروازه یکی از بناهای تاریخی برای گردشگران و مسافران شیراز می باشد. دوازه تهران قدیم تبریز از آثارهای مشابه این دروازه قرآن می باشد که جایگاه خود را دربین گردشگران ایرانی و خارجی به ثبت رسانده است.

 شیراز, دروازه قرآن

دروازه قرآن


مطالب مرتبط: معرفی اصفهان + تصاویر

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه