کاخ چهل ستون،کاخی پر نقش و نگار در اصفهان + تصاویر و ویدئو

  • ۲۴ شهریور ۱۳۹۷

 کاخ چهل ستون مبارکترین بنای دنیا در اصفهان 

کاخ چهل ستون در میان باغی زیبا به همین نام در دوره صفوی ساخته شده است. این کاخ نمونه ای بی نظیر از تاریخ کهن ایران در استان اصفهان، در شرق خیابان چهارباغ پایین و جنوب خیابان سپه و در غرب میدان نقش جهان واقع شده است. کاخ چهل ستون بنا به کتیبه معرف تاریخ آن، با نام مبارک‌ترین بنای دنیا معرفی شده است. این کاخ زیبا به همراه باغش از تماشایی ترین جاذبه های اصفهان می باشد.

 مکان های دیدنی اصفهان، کاخ چهل ستون

نمایی زیبا از کاخ چهل ستون

شاه عباس اول در میان باغ کوشکی ساخت که این کوشک هسته اولیه کاخ چهل ستون بود که دارای تالار میانی و غرفه های چهار گوش بود. بعداز آن شاه عباس دوم کاخ را تکمیل نمود. در ساختمان موجود مرکزی، تغییرات کلی داده شد و تالار آینه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی، آئینه کاری وکاشی کاری و دیوارها و سقفها افزوده شد.

 جاذبه های ایران، کاخ چهل ستون

کاخ چهل ستورن

کاخ جهل ستون دارای دو بخش است یک بخش از که بر ۱۸ ستون چوبی و رفیع استوار است چهارستون وسط که روی ۴ شیر سنگی قرارگرفته و حجاری آن‌ها به‌گونه‌ای است که دو شیر به یک سر انسان نشان داده می‌شود. از دهان این چهار شیر آب فوران می‌کرده و به حوض مرمری تالار می‌ریخته است. قسمت دیگر که کمی مرتفع‌تر است، سردر ورودی تالار را تشکیل می‌دهد و در بعضی منابع آن را تالار آیینه نامیده‌اند. این قسمت بر دو ستون قرارگرفته و سراسر آن مزین به آیینه‌کاری وسیع و پرکاری است که در آن آیینه‌های ریز و خوش‌نقش به‌ صورت معرق در کنار آیینه‌های قدی و خشتی به‌ کار رفته‌اند. سقف این کاخ هم دارای زیبایی خاصی است چرا که با چوب بصورت اشکال هندسی ساخته شده است.

جاذبه تاریخی اصفهان، کاخ چهل ستون

ستون های ایوان کاخ چهل ستون

مکان های جذاب اصفهان، کاخ چهل ستون

سقف زیبای کاخ چهل ستون

زیباترین و محبوب ترین بخش این کاخ که بیننده را ساعتها محو نقش و نگار خود می کند تالار مرکزی می باشد. تالار مرکزی کاخ که اختصاص به میهمانان خارجی و شخصیت‌های کشورهای دیگر داشت، حاوی نقاشی‌هائی است که وقایع تاریخی دوره‌های مختلف را بیان می‌کنند. این سالن باشکوه که بر گنبدی منقوش استوار است، با لچکی‌های رنگارنگ و طرح‌های طلایی و شفاف، از شاهکارهای هنری آن عصر محسوب می‌شوند. مسافران عزیزی که به شهر پر از تاریخ اصفهان سفر می کنند می توانند بعد از دید و بازدید با تور کیش از اصفهان با قیمت های باورنکردنی از اصفهان به کیش سفر کنند.

 مکان های تاریخی ایران، کاخ چهل ستون

تالار مرکزی با نقاشی های بی نظیر در اصفهان

یکی از زیبایی منحصر بفرد این کاخ نقاشی های بر در و دیوار این کاخ می باشد. نقاشی در تالار مرکزی که بخشی از آن در دوره قاجار کشیده شده اند شرح پذیرایی شاه‌عباس اول و دوم و شاه‌طهماسب از امرای ترکستان و همایون هندی و نیز جنگ شاه اسماعیل اول با ازبکان است. دو تصویر دیگر که یکی روبروی در ورودی تالار و دیگری مقابل آن است، جنگ چالدران در دوران شاه اسماعیل اول و جنگ کرنال در زمان نادر شاه افشار را به نمایش می‌گذارند. در دو طرف سالن مرکزی عمارت چهل‌ستون، تصاویری از سفرا و اروپائیانی که در آن روزگار در اصفهان بوده‌اند، نقاشی شده است. این تصاویر را دو نقاش هلندی که (آنژل Anjel) و (لوکار Lokar) نامیده می‌شدند، نقاشی کرده‌اند. به طور کلی در عمارت تاریخی چهلستون نقوش ترکیبی دیوارها و سقف تالار که در قالب های زیبای لچک و ترنج قرار گرفته اند و این نقاشی ها به کاخ  جلوه زیبایی بخشده اند.

 جاذبه های گردشگری اصقهان، کاخ چهل ستون

نقاشی نادرشاه افشار در جنگ کرنال

 ایران، دیدنی های اصفهان، کاخ چهل ستون

نقاشی شاه‌عباس دوم در پذیرایی از ندرمحمد خان امیر ترکستان

روبه رو این کاخ استخر وجود دارد که این استخر علاوه بر لطافت هوا بر زیبایی کاخ افزوده است. در چهار طرف این استخر مجسمه‌هایی قرار دارند که مربوط به عمارت چهل‌ستون نیستند و به هنگام تخریب قصر سرپوشیده به این محل منتقل‌ شده‌اند. کاخ چهل ستون دارای ۲۰ ستون می باشد اما با وجود این استخر بزرگ و انعکاس بیست ستون ایوان اصلی در استخر  و جمع این دو عدد با یکدیگر این کاخ را با نام کاخ چهل ستون می شناسند.

 جاذبه های گردشگری ایران، کاخ چهل ستون

استخر زیبای کاخ چهل ستون

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه