مدرسه عباسقُلی‌خان، بنایی تاریخی در مشهد

  • ۱۹ آبان ۱۳۹۷

مدرسه عباسقُلی‌خان شامْلو یکی از بناهای تاریخی عهد صفویه می باشد که در ابتدای خیابان نواب صفوی، در حاشیه زیرگذر، در کنار حرم رضوی قرار دارد. این بنای جذاب توسط عباسقلی‌خان بیگلربیگی در سال ۱۰۷۷ق به دستور شاه سلیمان صفوی ساخته شده و نام سازنده در کتیبه سردر ورودی مدرسه ذکر شده‌ است. این اثر در تاریخ ۲۶ تیر ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۱۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

 مکان های تاریخی مشهد، مدرسه عباسقُلی‌خان مشهد

نمایی از معماری مدرسه عباسقُلی‌خان مشهد

بنای این مدرسه در دو طبقه و در چهار ضلع دارای چهار ایوان به سبک معماری عهد صفویه ساخته شده که بیش از ۱۰۰ حجره را در خود جای داده‌است. این مدرسه تماماً با آجر ساخته شده و دارای تزئیناتی اعم از کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری سردر ورودی ایوان‌ها و حجرات و رواق‌ها است. برای دید و بازدید از این مدرسه تاریخی در تور مشهد شرکت کنید و از سفر خود به شهر مقدس مشهد نهایت لذت را ببرید.

 جاذبه های تاریخی مشهد، مدرسه عباسقلی خان

نمایی ز مدرسه عباسقلی خان مشهد

مدرسه عباسقلی خان از جمله آثار معماری مشهد و تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی خراسان است این مدرسه در حال حاضر یکی از مراکز حوزه علمیه مشهد به شمار می آید و به سبب نزدیک بودن به حرم مطهر ازاهمیت ویژه برخوردار است. در مدرسه عباسقلی خان کتابخانه ای در سال ۱۳۳۴ شمسی توسط سید حسن محدث ساخته شده است. در این کتابخانه کتاب‌های اولیه آن توسط فردی به نام سیدعلی بهشتی وقف شد و به تدریج کتاب‎های دیگری در زمینه علوم اسلامی به آن اضافه گردید.

 مکان های تاریخی مشهد، مدرسه عباسقلی خان مشهد

نمای دو طبقه مدرسه عباسقلی خان

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه