مدرسه دو درب، بنایی تاریخی از عصر تیموری در مشهد

  • ۱۲ مهر ۱۳۹۷

 مدرسه دو درب یکی از بناهای تاریخی و زیبای شهر مشهد، استان خراسان رضوی می باشد . این اثر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شماره ثبت ۳۰۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این بنای دیدنی توسط یکى از فرماندهان دوره تیمورى به نام امیریوسف خواجه بهادر ملقّب به غیاث الدین در دوران سلطنت میرزا شاهرخ (۸۰۷ ـ ۸۵۰ ق) به سال ۸۴۳ ق احداث شده است، مدتى به نام بانى اولیه اش به یوسف خواجه و سپس به دودر ـ به علت وجود دو ورودى در شرق و غرب مدرسه ـ مشهور شده است.

جاذبه های مشهد، مدرسه دو درب

نمایی زیبا از مدرسه دو درب تاریخی

مدرسه دو درب در مساحتی بالغ بر ۵۰۰ متر مربع در دو طبقه ساختمان، شامل ۳۲ حجره احداث شده که از معمارى بناهاى چهار ایوانى دوره تیمورى پیروى مى کند. از لحاظ تزیینات،کاشى کارى، خطوط و نقوش متنوع از اهمیّت ویژه اى برخوردار است. از ویژگى هاى معمارى این بنا نوع طراحى و آرایش دو گنبد زیباى مدرسه است که به رنگ آبى آسمانى در دو ضلع جنوب غربى و شرقى مدرسه قرار دارد . با شرکت در تور لحظه آخری مشهد می توانید از نزدیک از این بنای تاریخی دیدن فرمایید.

مکان تاریخی مشهد، مسجد دو درب

نمایی زیبا از طراحی و نقاشی مسجد دو درب

مدرسه دو درب در مراحل اولیه پاریزی در حاشیه معروفترین بازار مشهد به نام بازار زنجیر قرار داشت، اما هم اکنون در مرکز مجموعه اماکن و بیوتات حرم مطهّر رضوى واقع شده است. این بنا تا کنون چندین بار مرمت شده که از مهمترین آنها تعمیر مدرسه توسط مادر شاه سلیمان صفوى است. پس از پیروزى انقلاب اسلامى نیز این بنا توسط آستان قدس رضوى تعمیر شده است.

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه