آرامگاه ارسلان جاذب یگانه اثر معماری از دوره غزنویان در مشهد

  • ۲۴ خرداد ۱۳۹۷

 مقبره ارسلان جاذب کهن ترین بنای دوره اسلامی ایران

 جاذبه های مشهد، آرامگاه ارسلان جاذب

آرامگاه ارسلان جاذب در مشهد

آرامگاه ارسلان جاذب در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد و در روستای سنگ بست در مسیر مشهد به فریمان واقع شده است.  ارسلان جاذب از سرداران سلطان مسعود غزنوی است که از شیفتگان فردوسی بوده است و بر گور وی آرامگاهی ساخته است. امروزه مقبره ارسلان جاذب و بنای آجری و میل کنار آن به عنوان کهن‌ترین بنای دوران اسلامی خراسان و تنها آثار معماری دوران غزنوی در خاک ایران می باشد که قدمتی هزار ساله دارد. این بنا از سوى سازمان میراث فرهنگى تحت شمارهٔ ۱۶۴، در زمرهٔ آثار تاریخى مشهد به ثبت رسیده است.

 مکان های تاریخی مشهد، آرامگاه ارسلان جاذب

مقبره ارسلان جاذب

این بنا یگانه اثر معماری دوره غزنویان در محدوده کنونی ایران است که نمونه جالبی از آجرکاری در معماری اسلامی محسوب می‌شود . مقبره گنبدخانه ای مربع شکل است که گنبدی با پایه هشت ضلعی آن را می پوشاند. گوشه سازی های گنبد در نهایت مهارت انجام شده است و نشان می دهد که در آن زمان فن گوشه سازی در ابتدای راه نبوده است. نمای خارجی بنا هیچ گونه تزیینی ندارد، ولی در داخل آن تزیینات آجری و نقاشی دیده می شود. بر گرداگرد داخل گنبد، کتیبه زیبایی به خط کوفی آجرکاری شده بوده که امروزه  اغلب آجرهای آن شکسته و فروریخته است و قابل خواندن نیست.

 مکان های دیدنی مشهد، آرامگاه ارسلان جاذب

تصویری از داخل بنای ارسلان جاذب

در چند متری تقریبا در ضلع شمال شرقی آرامگاه ارسلان جاذب یک بنای آجری  قرار گرفته است آجرهای آن به صورت مضاعف دو به دو بر روی هم چیده شده‌اند؛ در قسمت بالای ورودی مناره، دریچه نورگیر تعبیه شده و این ورودی با یک رشته پلکان مارپیچ پیوند می‌خورد، در این سازه یکصد و یک پله تا بالای مناره ایجاد شده است. برای دیدن این بنای زیبا باید در تور مشهد سرکت کنید و از نزدیک تماشاگر این  بنای تاریخی باشید.

 جاذبه های مشهد، آرامگاه ارسلان جاذب

آرامگاه ارسلان جاذب در مشهد

 

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه