موزه شی لافتی، موزه اولین ها در مشهد

  • ۱۱ دی ۱۳۹۷

موزه شی لافتی، مکانی برای دوستداران به آیین پهلوانی می باشد. این موزه در امتداد جاده شاهنامه و در یکی از ورودی‌های روستا تاریخی چهاربرج قرار گرفته است. محله چهار برج محله ای قدیمی در مشهد است که به نام های «یخدان طبیعی»، «خانه اربابی» و البته «موزه فرهنگ پهلوانی و زورخانه شه‌لافتی طابران توس» معروف شده است.

 مکان های تاریخی مشهد، موزه شه لافتی

نمایی از داخل موزه شه لافتی مشهد

ورودی زورخانه درب بسیار کوچکی است که برای وارد شدن باید خم شوید. روی آن با خط زیبایی نوشته شده است :سر تعظیم فرود آور به هنگام ورود/ چون که جای ادب و رسم جوانمردان است. موزه‌ای که بیشتر جاذبه‌اش بسته به یک آدم و عتیقه‌هایی است که دور و بر خود جمع کرده است؛ آدمی که یک‌تنه کار چند نهاد و دستگاه عریض و طویل را انجام می‌دهد و خودش، هم مدیر کل و هم آشپز سازمان است.این موزه را به عنوان موزه اولین ها نیز در بین گردشگران تور لحظه آخری مشهد شناخته شده است.

 مکان های دیدنی مشهد، موزه شه لافتی

درب ورودی موزه شه لافتی

 مکان های جذاب مشهد، موزه شی لافتی مشهد

عتیقه های موزه شی لافتی مشهد

این موزه بیشتر برای  گردشگران تور مشهد که دوستدار فردوسی و شاهنامه هستند جذابیت دارد از این رو توصیه می کنیم در سفر به مشهد مقدس از نزدیک از این موزه دیدن کنند. رستم قاسمی، کهنه‌سوار پهلوانان خراسان است که حال با موزه فرهنگ پهلوانی‌اش به نامی آشنا برای مشهدی‌ها تبدیل شده است. در گوشه‌ای دنج از زورخانه و موزه که بیشتر به لمکده‌های سنتی می‌مانند، عیارخانه قرار دارد. در وسط عیارخانه جایگاهی است که عیاران فنون خود را بر آن به تمرین گذاشته و نقالان جمع را به شنیدن شاهنامه میهمان می‌کنند.

 جاذبه های تاریخی مشهد، موزه شی لافتی مشهد

عیارخانه در موزه شی لافتی مشهد

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه