صنعت گردشگری ابزاری برای توسعه پایدار

  • ۵ مهر ۱۳۹۶

صنعت گردشگری ابزاری برای توسعه پایدار

سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد ۲۷ سپتامبر, مصادف با ۵ مهر را به عنوان روز جهانی گردشگری نام نهاده است. رقم گردشگران از مرز یک میلیارد و دویست میلیون نفر گذشته و صنعت گردشگری جایگاه خود را به عنوان رکن چهارم در اقتصاد جهان تثبیت کرده است. گردشگری نه تنها از نقطه نظر اقتصادی به عنوان یک صنعت رو به رشد، بلکه از جنبه فرهنگی و اجتماعی نیز به عنوان ابزاری قوی در اختیار دیپلماسی عمومی کشورها، روز به روز بیشتر مورد توجه کشورها قرار می‌گیرد.

 امسال روز جهانی گردشگری به‌ نام گردشگری پایدار و ابزاری برای توسعه نام‌گذاری شده که فرصت بی‌نظیری است برای اینکه صنعت گردشگری به توسعه پایدار کمک کند.

ایران با وجود آنکه در ردیف ۱۵ کشور جهان در حوزه گردشگری است و به ‌لحاظ درآمدزایی از صنعت گردشگری در رتبه ۷۰ در دنیا قرار دارد و سهم ایران از این حوزه پردرآمد ناچیز است. این درحالی است که با بررسی انواع گردشگری در هفت بخش تفریحی، درمانی، فرهنگی، مذهبی، ورزشی، تجاری و سیاسی می توان دریافت که کشور در تمام این حوزه‌ها ظرفیت‌های خوبی دارد و برای جذب توریست نیاز به تولید جاذبه نیست. جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری در استان‌ها نشان می‌دهد که در بخش معرفی و تبلیغات داشته‌ها ضعیف عمل شده است که همه باید با برنامه ای منسجم و مدون داشته های ایران به ملل مختلف را معرفی کنند تا از نظر این صنعت مهم ایران جایگاه خود را پیدا کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: امروز همزمان با روز جهانی گردشگری، عموم مردم می توانند به صورت رایگان از موزه ها و اماکن تاریخی تحت پوشش میراث فرهنگی خراسان رضوی بازدید کنند.

منبع: همشهری آنلاین

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه