غار نمکدان قشم

  • ۱۲ شهریور ۱۳۹۵

غار نمکدان قشم  طولانی ترین غار نمکی جهان است که در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قشم، در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره کوه گنبدی شکل به ارتفاع ۲۳۷ متر از سطح دریا غار نمک قرار دارد. غارهاى نمکى جزيره قشم يکى از زيباترين جلوههاى طبيعت در اين جزيره زيبا و رويايى واقع در جنوب ايران است. وجود رگه های سفید نمک بر بدنه این کوه از دور منظره ای زیبا را به این غار داده است. فاصله دهانه غار نمک از جاده همجوار ساحل دریا حدود ۲ کیلومتر است که توصیه می شود با پای پیاده پیموده شود. درون غار نمک به ویژه  اعماق آن، تاریک است و برای مشاهده استالاکتیت های بلورین نمک نیاز به چراغ قوه پرنور است. سقف غار نمک را قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشش داده اند و منظره ای بدیع به وجود آورده اند. جریان آب نمک در کف غار نیز از منظره های دلپذیر غارهای نمکی جزیره قشم است.

تور قشم، جاذبه های گردشگری قشم، غار نمکدان قشم

تور قشم در غارهای نمکدان قشم

چگونگى شکل گيرى نمک هاى غار

گنبد نمکى نمکدان، تنها گنبد نمکى در جزيره قشم است که از ميان دماغه جنوب، تا قديس سلخ و دماغه شمال غربى تا قديس باسعيد و بالا آمده است و در نقشه تقريبا دايرهاى شکل و به قطر ۷× ۵/۶ کيلومتر است. بام گنبدى داراى توپوگرافى نامنظم بوده و ديواره آن بسيار پرشيب است. در بخش جنوبى گنبد نمکى نمکدان، غارهاى نمکى ياد شده وجود دارد که ارتفاع آنها تا ۲۰ متر نيز اندازهگيرى شده است. مجموعه غارهای نمکی قشم در دل گنبد نمکی قرار گرفته که یکی از مرتفع ترین قسمت های جزیره واقع شده است است. در ورودی غار نمکی از نمایی دیگر آب شور به مانند آینه عمل می کند و همه چیز را انعکاس می دهد. هیچ جای این غار شبیه جای دیگرش نیست. به هر طرف که نگاه می کنید اشکال و رنگ های جدید می بینید و این همه زیبایی هر انسانی را به شوق می آورد. توجه داشته باشید که تور قشم سعی بر این دارید تا برای شما گردشگران عزیز لحظاتی خوشی را فراهم کند برای بازذیذ از نزدیک این غار با تور قشم همراه و همگام باشید تا علاوه بر این جاذبه با سایر جاذبه های قشم بیشتر آشنا شوید و از سفر خود به قشم حداکثر لذت را ببرید.

تور قشم، جاذبه های گردشگری قشم، غار نمکدان قشم

تور قشم در غارهای نمکدان قشم

 

تور قشم، جاذبه های گردشگری قشم، غار نمکدان قشم

تور قشم در غارهای نمکدان قشم

مطالب مرتبط:

چاه های لافت قشم

 

*

code

دیدگاه های کاربران یک دیدگاه


User Pic

جلال زارعی

۹۷-۰۹-۸

‏‎سیاست نامه حفاظت از غار انجمن ملی غارشناسی آمریکا با حدود 75 سال سابقه در جاییکه دلیلی برای باور این موضوع وجود دارد که انتشار و اطلاع رسانی آدرس غار، قبل از آنکه حفاظت مطلوب در آن صورت گیرد، منجر به وندالیسم و تخریب آن خواهد شد، جامعه در مقابل چنین انتشاری مخالفت خواهد کرد.