باغ دولت آباد یزد، جواهر معماری ایرانی + تصاویر و ویدئو

  • ۱ خرداد ۱۳۹۷

باغ دولت آباد، باغی قدیمی و باشکوه در یزد

باغ دولت آباد, جاذبه های گردشگری یزد

تصویری زیبا از باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یزد یکی از باغ های قدیمی و معروف یزد و ایران می باشد. این مجموعه قدیمی پیشینه ای تاریخی و حدود ۲۶۰ سال قدمت دارد. در گذشته باغ دولت آباد محل اقامت حاکم وقت و معاصر با شاهرخ میرزا و کریم خان زند بوده است. این باغ در سال ۱۱۶۰ هجری قمری و در اواخر دوره افشاریه بوسیله محمد تقی خان بنا گردیده است. باغ دولت آباد که از آثار بجا مانده از دوره های افشاریه و زندیه می باشد، از عناصر مختلفی نظیر عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آئین و تالار آئین، عمارت تهرانی، آب انبار دودمانه و باغ ناصر تشکیل شده است. فضای سرسبز، درختان میوه، سرو، کاج، گل های محمدی و سرخ این مجموعه جلوه خاصی به باغ بخشیده است.

باغ دولت آباد, جاذبه های گردشگری یزد

نمایی از باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد, جاذبه های گردشگری یزد

جلوه ای دیدنی از باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یزد همانند باغ شاهزاده ماهان در کرمان یکی از باغ های زیبا و معروف ایرانی می باشد به طوریکه در سال ۱۳۹۰ نام آن در فهرست میراث جهانی یونسک به ثبت رسیده است. باغ دولت آباد یک جواهر معماری ایرانی می باشد که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی از این مجموعه دیدن می کنند. این باغ مساحتی بالغ بر ۶٫۴ هکتار دارد. در زمان محمد تقی خان این باغ از سمت شمال به خیابانی ختم می شد که درختان بسیاری داشت، به طوریکه این درختان مانع دید باغ از بیرون می شد. به همین علت این خیابان را هزار درخت نامیدند که ۴٫۵ متر عرض و بیش از ۲۰ کیلومتر طول داشت. همچنین در ضلع شرقی باغ خیابانی به طول ۸ کیلومتری وجود داشت و از سمت غرب این باغ به مسیل رودخانه ای خشک محصور می شد. در این زمان باغ خارج از محدوده شهر یزد قرار داشت.

باغ دولت آباد, جاذبه های گردشگری یزد

تصویری از باغ دولت آباد

باغ دولت آباد, جاذبه های گردشگری یزد

نمایی بی نظیر از باغ دولت آباد

آنچه که سبب تمایز باغ دولت آباد نسبت به دیگر باغ های ایرانی شده، بادگیر مرتفع آن می باشد که ۳۳٫۸ متر ارتفاع دارد. از این حیث این باغ عنوان بلندترین بادگیر خشتی ایران و حتی جهان را از آن خود نموده است. از دیگر مشخصه های این بادگیر هشت ضلعی و منشوری بودن می باشد که سبب می شود، باد در هر جهت شروع به وزیدن کند به آسانی و به سرعت به قسمت زیرین بادگیر هدایت می شود. از طرف دیگر در قسمت تحتانی این بادگیر حوضی قرار دارد که با وزیدن باد به سطح حوض، هوای خنکی را در داخل بنا پدید می آورد. در این بنا با ترکیب شدن باد و آب که در حوض های داخل ساختمان در جریان می باشد، هوای خنک از زیر بادگیرها به قسمت شاه نشین و تالارها منتقل می شود. به همین علت به این بنا لقب ساختمان تابستانه نیز داده شده است.

باغ دولت آباد, جاذبه های گردشگری یزد

نمایی از بادگیر باغ دولت آباد

باغ دولت آباد, جاذبه های گردشگری یزد

تصویری جذاب از باغ دولت آباد

در باغ دولت آباد یک قنات وجود دارد که اهمیت این باغ را دو چندان نموده است. این قنات حدود ۶۰ کیلومتر طول دارد و یکی از قنات های مهم و طویل شهر یزد به شمار می رود. قنات دولت آباد از ارتفاعات مهریز سرچشمه و پس از آبیاری بخشی از اراضی مهریز و راه اندازی چند آسیاب آبی به یزد میرسید و باغ دولت آباد را سیراب می کرد و سپس به اراضی اطراف باغ جاری و زمین های کشاورزی را آبیاری می کرد.

باغ دولت آباد, جاذبه های گردشگری یزد

تصویری از محوطه باغ دولت آباد

 نمای ساختمان باغ دولت آباد یزد با سنگ مرمر طراحی شده که تمامی سنگ های مرمر بکار رفته در این بنا از مراغه آورده شده است. این باغ دو نوع عمارت دارد که به عمارت بیرونی و عمارت اندرونی معروف است. عمارت بیرونی یا جلوخان که در ضلع جنوبی باغ واقع شده شامل ساختمان های تالار و آیینه، عمارت تهرانی، ساختمان سردر اصلی، دو بازارچه، دو برج دیده بانی، آب انبار و دیوانخانه می باشد. عمارت اندرونی که در غرب باغ واقع شده از اجزای مختلفی مانند ساختمان های هشتی یا بادگیر تابستانه، بهشت آیین یا زمستانه، حرمسرا، مطبخ، اتاق های خدمتگزاران، اصطبل های تابستانه و زمستانه، درشکه خانه، یک برج دیده بانی و آب انبار خصوصی تشکیل شده است. در حقیقت بخش اندرونی محل اقامت پادشاهان بوده است.

باغ دولت آباد, جاذبه های گردشگری یزد

تصویری از نمای داخلی ساختمان باغ دولت آباد

باغ دولت آباد, جاذبه های گردشگری یزد

تصویری از عمارت باغ دولت آباد

باغ دولت آباد باغی سکونتگاهی- حکومتی است. به طوریکه باغ بیرونی برای انجام تشریفات، مراسم ورزشی و اداره امور شهر کاربرد داشته و باغ اندرونی بخش خصوصی و اقامتگاهی مجموعه به شمار می رفته است. در باغ دولت آباد در فواصل معین در اطراف عمارت لامپ هایی در داخل فانوس قرار گرفته که در شب باعث روشنایی باغ می شود و فضای چشم نوازی را در باغ پدید می آورد. از نظر ساختار می توان باغ دولت آباد را از نوع باغ – حیاط دانست و آن را هم گروه با باغ ارم و باغ هفت تنان در شیراز به حساب آورد زیرا فضای باغ در وسط قرار دارد و ساختمان ها و عمارات در پیرامون آن بنا شده اند.

باغ دولت آباد, جاذبه های گردشگری یزد

تصویری از شب در باغ دولت آباد

باغ دولت آباد, جاذبه های گردشگری یزد

نمایی از شب در باغ دولت آباد

 طرح باغ دولت آباد یکی از بدیع ترین و اصیل ترین طرح های ایرانی می باشد. هندسه باغ بسیار دقیق و منظم بوده و سطح باغ را به دو قسمت مستطیلی شکل عمود برهم مجزا نموده است. محور تقارن مستطیل بزرگتر، محور اصلی باغ اندرونی می باشد که آب نمای بزرگ باغ به ابعاد ۱۹۴ در ۱۲ متر بر این محور انطباق یافته است. این محور عمارت سر در را به عمارت هشتی متصل می کند. آب نما که دقیقا بر محور تقارن باغ اندرونی منطبق شده، سطح باغ را به دو کرت مستطیلی متقارن تقسیم بندی نموده است. در باغ اندرونی بخش اعظم باغ کرت بندی شده است. محور تقارن مستطیل کوچکتر که همان باغ بهشت آیین نام دارد برمحور اصلی باغ عمود است. مستطیل باغ هشت بهشت بوسیله یک حوض مستطیل بزرگ که بر محور تقارن مستطیل عمود شده به دو بخش مربع شکل تقسیم بندی و در واقع کرت های اصلی باغ بهشت آیین همین مربع ها می باشند.

باغ دولت آباد, جاذبه های گردشگری یزد

نمایی دیگر از باغ دولت آباد

 

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه