راهنمای انتخاب پروازهای داخلی

 • ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

کسانی که به صورت هوایی سفر کرده باشند قطعا از مشکلات آن نیز آگاهی دارند. به طور قطع معضل اصلی در تورهای مسافرتی به خصوص تورهای داخلی، پرواز هستش! چراکه احتمال کنسلی هتل بسیار کمتر از کنسلی یا تغییر زمان پرواز رفت و برگشت می باشد. قطعا از تاخیرهای چند ساعته پروازها و سرگردان شدن مسافرها در فرودگاه اطلاع دارین و شاید خود شما هم تجریه کرده باشین که امیدوارم این تجربه رو نکرده باشین!! خود من به شخصه بارها در فرودگاه منتظر شدم  و بعضا پرواز کنسل شده و مجبور شدم برگردم. به عنوان مثال زمستان ۹۵ پروازه جمعه کنسل شد، پرواز شنبه هم کنسل شد و یکشنبه پرواز ساعت ۹ شب شد ۱۱ شب!

در این مقاله قصد دارم تا این مسئله رو روشن کنم که آیا هر پروازی که کنسل شد یا تاخیر داشت مقصر آژانس هواپیمایی است یا خیر؟! و اینکه در حد امکان راهنمایی کنم تا بهترین انتخاب رو داشته باشند و بسته به شرایط از بیشترین زمان تور مسافرتی خود استفاده کنید.

چه زمانی آژانس در تاخیر و کنسل شدن پرواز مقصر است و چه زمانی نیست؟! 

با اینکه همیشه سعی بر این داریم که حقوق مسافر را رعابت کنیم اما باید اعتراف کنم در برخی موارد هم در حق آژانس های مسافرتی از جانب مسافران اجحاف می شود و بعضی ها این طور تصور می کنند که اگر پرواز تاخیر داشته باشد، آژانس هواپیما را با دست روی هوا نگه داشته است! برای روشن شدن این مطلب باید اول انواع آژانس رو خدمت شما معرفی کنم. آژانس های مسافرتی در مجموع به ۲ بخش تقسیم می شوند:

۱- آژانس های چارتر کننده که  کل یک ایرلاین(فول چارتر) یا چند صندلی از یک یا چند هواپیما یک ایرلاین(چارتر) را اجاره می کنند و همچنین کل اتاق های یک یا چند هتل(فول گارانتی) یا چند اتاق از یک یا چند هتل (گارانتی) را اجاره می کنند.

۲- آژانس های شناوری که پرواز و هتل را از آژاانس های چارتر و گارانتی کننده یا خود ایرلاین و هتل خریداری می کنند و به مسافرها می فروشند.

در حالت دوم که تاخیر یا کنسل شدن پرواز در اختیار آژانس نیست و کوتاهی ممکن است از جانب آژانس چارتر کننده یا خود ایرلاین باشد. البته این به این معنی نیست که مسافر هیچ گونه حقی در قبال این تاخیر ندارد و حق با آژانس باشد. در ادامه به شرایط کنسل کردن پرواز و تور اشاره خواهیم کرد. در حالت اول هم معمولا مشکل از جانب ایرلاین می باشد مگر در حالتی که به علت مشکل بین آژانس چارتر کننده و ایرلاین، خود ایرلاین مجبور به کنسل کردن پرواز کند یا شرایط  خارج از کنترل ایرلاین باشد.

اما زمانی هم وجود دارد که هر ۲ نوع آژانس مقصر هستند و به این صورت هم هست که اصلا پرواز تاخیر یا کنسلی ندارد و آژانس قصد دارد تا پرواز جایگزین به شما بدهد تا سود بیشتری به اصطلاح به جیب بزند! اگر آژانس به شما گفت پرواز کنسل شده یا تاخیر دارد توصیه اکید می شود از هواپیمایی کشوری جویا شوید تا از صحت آن اطمینان حاصل کنید! توصیه می شود مقاله از هر آژانسی تور نخریم را هم مطالعه کنید.

حال این سوال پیش می آید اگر پرواز واقعا تاخیر داشت یا کنسل شد مسافر باید چه اقدامی انجام دهد؟! جواب این سوال بستگی به میزان تاخیر دارد:

 • اگر پرواز کمتر از ۲ ساعت تاخیر داشته باشد در صورت کنسل کردن پرواز توسط مسافر، نمی تواند هیچ وجهی از آژانس استرداد کند و توصیه می شود در تاخیر کمتر از ۲ ساعت آرامش خود را حفظ کنید و با کمی صبر می توانید از ضرر و زیان خود جلوگیری کنید. خصوصا اگر تور خریداری کرده باشید با این حرکت از جانب هتل هم متضرر می شوید.
 • اگر تاخیر پرواز بیشتر از ۲ ساعت باشد یا پرواز کنسل شده باشد می توانید پرواز را کنسل کنید و کل مبلغ پرواز و تور را از آژانس مربوطه پس بگیرید. فقط باید برگه های پرواز که از جانب آژانس صادر شده است را به دفتر ایرلاین مربوطه ببرید تا مهر کنسلی روی برگه های پرواز زده شود. در این صورت هم توصیه می شود از اژانس بخواهید تا پرواز جایگزین به شما بدهد یا اگر تاخیر خیلی زیاد نیست پرواز را کنسل نکنید تا برنامه سفر شما به هم نخورد.

چرا ایرلاین ها تاخیر دارند؟!

تاخیر پروازها ممکن است دلایل مختلفی داشته باشند که در زیر به برخی از این عوامل اشاره می کنیم:

 • شرایط نامساعد جوی شامل طوفان، بارش شدید برف و باران و لغزنده بودن سطح زمین جهت بلند شدن و نشستن هواپیما
 • ایجاد حادثه در فردوگاه مبدا و مقصد
 • نقص فنی هواپیما
 • ترافیک زیاد در فرودگاه مبدا یا مقصد یا هر دو
 • نامنظم بودن خود ایرلاین
 • مسائل امنیتی

چگونه بهترین پرواز را انتخاب کنم؟

صحبت در مورد پرواز و توصیه پرواز به مراتب سخت تر از انتخاب هتل است. به عنوان مثال در مقاله راهنمای انتخاب هتل در کیش با اطمینان خیلی بیشتری در مورد هتل ها نظر دادم اما در مورد پرواز، اطمینان از انتخاب پرواز چندان عاقلانه نیست. بر اساس تجربه، بهترین پروازی که کنسلی در آن کم بوده است هواپیمایی ماهان بوده است و سایر ایرلاین ها بر اساس تجریه مسافران و تجربه خودم همیشه تاخیر داشته اند و نمی توان با قطعیت گفت کدام ایرلاین ها بدون تاخیر و کنسلی هستن. اما بر اساس تجربه شخصی و رزرو تورهای داخلی مانند تور کیش، تور مشهد ، تور قشم  بعد از ماهان، هواپیمایی های معراج، کیش ایر، ایران ایر و اخیرا زاگرس را ترجیح می دهم هر چند از اینکه این ایرلاین ها هم تاخیر طولانی یا کنسلی داشته باشند تعجب نکنید! در ادامه سعی می کنیم برخی نکات را در انتخاب زمان پرواز را پیشنهاد کنیم:

 • معمولا تاخیر در مسیر های پرترافیک مانند و تهران، مشهد و کیش بیشتر است.
 • تاخیر پرواز در ساعات اولیه صبح مانند پروازهای قبل ۷ صبح کمتر است
 • با توجه به اینکه ساعت تحویل هتل ۱۴:۰۰ و تخلیه هتل ۱۲:۰۰ می باشد بستگی به شما دارد تا چه ساعت پروازی را انتخاب کنید.
 • اگر همراه خود نوزاد یا بچه خیلی کوچک ندارین و محدودیت ساعت حرکت ندارید توصیه می شود پرواز رفت را اول صبح و برگشت را آخر شب رزرو کنید تا حداکثر استفاده را از سفر خود ببرید چراکه میتوانید وسایل را به صندوق امانات تحویل دهید و گشتی در شهر بزنید و موقع برگشت هم بعد از تخلیه آخر وقت وسایل رو تحویل بگیرید.

*

code

دیدگاه های کاربران 2 دیدگاه


User Pic

admin_1365

۹۷-۰۱-۴

سلام روی وبسایت درج شدند.

User Pic

زهرا

۹۶-۱۲-۲۳

لطفا اطلاعاتی از تورهای نوروزی ۹۷ بدهید