معرفی آرامگاه باشکوه خواجه ربیع در مشهد + تصاویر

  • ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

آرامگاه خواجه ریبع در شمال غربی مشهد و در انتهای خیابان خواجه ربیع واقع شده است. این آرامگاه باشکوه بنا به توصیه های شیخ بهایی در اوایل قرن یازدهم هجری قمری و بوسیله شاه عباس صفوی بنا شده است. این بنای تاریخی در باغی وسیع و با صفا بر کناره راست کشف رود و در ضلع شمالی شهر مشهد می باشد. که از این حیث همواره مورد توجه و لطف شهروندان و گردشگران تور مشهد قرار می گیرد. مقبره خواجه ربیع گنبدی به ارتفاع ۱۸ متر دارد که بر روی بنایی چهار ایوانی نهاده شده است. گنبد مقبره با کاشی های فیروزه ای زیبایی تزیین شده است. همچنین درون این بنا با نقاشی های طلایی رنگی طراحی گردیده است.

آرامگاه خواجه ربیع, جاذبه های گردشگری مشهد

تصویری زیبا از آرامگاه خواجه ربیع

آرامگاه خواجه ربیع, جاذبه های گردشگری مشهد

تصویری از نمای درونی آرامگاه خواجه ربیع

در تاریخ نام خواجه ربیع بن خثیم اسدی ثوری کوفی می باشد. وی از طائفه بنی اسد و ساکن کوفه بوده و یکی از هشت زاهد معروف صدر اسلام همچنین از یاران پیامبر و یکی از سرداران سپاه حضرت علی بوده است. ایشان در نیمه دوم قرن اول هجری از عربستان به خراسان مهاجرت نمود و در این ناحیه ساکن شد. که سرانجام در سال ۶۱ تا ۶۲ در نوغان از دنیا رفت. خواجه در دوران خلافت حضرت علی امارت ری را داشته و در جنگ صفین نیز یکی از یاران امام علی بوده است. در روایات چنین آمده است که امام رضا در هنگام سفر به خراسان در سال های ۲۰۰ تا ۲۰۳ هجری قمری آرامگاه خواجه ربیع را زیارت کرده است. 

آرامگاه خواجه ربیع, جاذبه های گردشگری مشهد

نمایی از آرامگاه خواجه ربیع

روستایی که آرامگاه خواجه ربیع در آن قرار دارد حسین آباد خواجه ربیع نام دارد. اداره باغ و آرامگاه خواجه در قرن اخیر به سرپرستی آستان قدس رضوی در آمده است. در حالی که پیش از این تحت سرپرستی هیچ نهادی نبوده است. نام این مجموعه در تاریخ ۱۳۱۰/۱۵/۱۰ در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسیده است. در باغ خواجه ربیع علاوه بر مقبره خواجه، قبر جد قاجارها نیز که در سال ۱۱۳۹ قمری توسط نادرقلی افشار کشته شده وجود دارد. جالب است بدانید که نکته قابل توجه درباره این آرامگاه اینست که شیوه معماری بنای معروف تاج محل هندوستان که یکی از عجایب هفتگانه جهان است با الهام از این مقبره طراحی شده است.

آرامگاه خواجه ربیع, جاذبه های گردشگری مشهد

تصویری از محوطه آرامگاه خواجه ربیع

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه