بازسازی و احیای باغ خونی دویست ساله مشهد

  • ۱۷ تیر ۱۳۹۷

بازسازی و احیای باغ خونی دویست ساله  مشهد

 مشهد، اخبار مشهد

بازسازی و احیای باغ خونی دویست ساله  مشهد

 باغ خونی باغی با تاریخی حدود دویست سال که دارای سرنوشتی پرفراز و نشیب است.باغ خونی در اوایل دوره قاجار ساخته شده و مالک اولیه آن شخصی به نام «حاج‌محمدمهدی تاجرقندهاری» بوده است. این باغ شش و نیم هکتاری در  در ضلع شمال شرقی میدان بسیج(در خیابان عنصری) قرار گرفته است که مدت ها دعوا بر سر مالکیت آن بین دستگاه های مختلف وجود داشته است.

درهای این باغ مدت ها به روی همه مردم، حتی بازرسان میراث فرهنگی بسته بود. این باغ با وجود اینکه در تاریخ شهر شهرت دارد و بخشی از وقایع تاریخ معاصر در دل این باغ اتفاق افتاده است اما انزوای این باغ باعث شده است که از حافظه شهر پاک شود به طوریکه بیشتر نسل قدیم مشهد این باغ را می شناسند و نام این باغ برای شهروندان نسل معاصر ناشناخته است.

 این باغ در طول عمر خود در دست بانگ کشاورزی و نیروی انتظامی بوده است ولی در حال حاضر به شهرداری مشهد سپرده شده است. مجموعه باغ خونی، نخست دارای سه عمارت مستقل بوده و بعدها در طول زمان، دو عمارت آن تخریب شده است. شهردار مشهد و مدیر کل میراث فرهنگی مشهد در خرداد ماه امسال بازدیدی از باغ خونی داشتند. در این بازدید تقی زاده خامسی شهردار مشهد گفت: “مصمم هستیم اینجا را بازسازی و برای بازدید مردم آماده کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی هم در این بازدید گفت: باغ خونی در ۲۵ اسفند ۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید اما تا سال ۹۶ اجازه ورود میراث فرهنگی به مجموعه داده نشده بود و اکنون .با همکاری شهرداری مشهد و بانک کشاورزی، آمادگی تبدیل این باغ به باغ موزه را داریم. با شرکت در تور لحظه آخری مشهد می توانید از نزدیک این باغ زیبای تاریخی را ببینید و از معماری و نماد های ایرانی لذت ببرید.

منبع: مشهد فوری

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه