دره جن ها، دره ای مخوف و رمز آلود در طبس + تصاویر و ویدئو

  • ۲۱ شهریور ۱۳۹۷

 دره جن ها، دره ای خوف انگیر در یزد

دره جن ها یکی از مکان های مخوف و شگقت انگیز در استان یزد، در شمال شهرستان طبس و در اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی واقع شده است. این دره دره ای زیبا و سکوت آمیز و حیرت‌انگیز که بومیان قدیمی آن را دره جن‌ها نامیده‌اند و آن را خوف‌انگیز و محل زندگی ارواح و جن‌ها می‌دانستند. به این دره کال جن ها نیز می گفتند. کال اصطلاحی است که به دره یا مسیر ایجاد شده به وسیله سیلاب‌ها و جریان آب اطلاق می‌شود.

 مکان های دیدنی یزد، دره جن ها

تصویری زیبا از دره جن ها

 با سفر به این دره شما با دیوار های بلند با نقش و نگارهای متفاوت و جذاب رو به می شوید که در طول هزاران سال و در اثر فرسایش و حضور سیلاب به وجود آمده است. با ورود به این کال وقتی بالای سرت را نگاه می کنی کمی از آسمان را می بینی و در بعضی قسمتها به دلیل نزدیک شدن این دیواره های دره تاریک می شود و ترسناک می شود .

 استان یزد، جاذبه های طبس، دره جن ها

دیواره های بلند دره جن ها

در این دیوارهای بلند این کال تونل ها و خانه هایی بنام خانه گبرها وجود دارند که توسط دست انسان ساخته شده اند و ساخت آن ها به دوره ساسانیان بر میگردد و محلی برای سکونت زرتشیان بوده است. کسانی که می خواهند این دره رمز آلود را از نزدیک ببینند باید استان یزد سفر کنند.  گردشگرانی که به دنبال مکان های جذاب برای دید و بازدید هستند می توانند ببا تور کیش از تبریز به جزیره زیبای کیش سفر کنند و از  مکان های دیدنی کیش نظیر  شهر زیر زمین کاریز،  کشتی دنا دیدن کنند و از سفر خود لذت ببرند.

 مکان های جذاب ایران، دره جن ها

فرسایش در دیواره دره جن ها

  در دره جن ها همیشه آب جریان دارد و آب خود را از منطقه شمالی کوه های شتری سر چشمه می گیرد و در جریان از این دره اشکال فرسایشی بسیار جالب و زیبایی را از جمله غارهای فرسایشی طبیعی، دودکش‌ها و تنور های جن و انواع فرسایش های ابی و بادی را در دیوارهای رودخانه ایجاد کرده است که برای گردشگران جذابیت دارد. در نقاطی از این دره  آبشارهای کوچک که در زبان محلی شلن (sholan) نامیده می شود وجود دارد . در جاهایی آب بصورت حوضچه هایی جمع شده که در فصل تابستان مناسب برای آب تنی و فرار از گرمای طاقت فرسای هواست و بالاخره در محلی این آب بوسیله راه آب و تونلهایی که توسط اهالی روستاهای پایین این منطقه ایجاد شده به داخل قنات هدایت می شود

 طبیعت بکر یزد، دره جن ها

جریان آب در دره جن ها

 جاذبه های گردشگری ایران، دره جن ها

زیبایی فرسایش دره جن ها

از جمله اشکال و مناظر فرسایشی که می‌تواند بی ربط به اسم کال جنی هم نباشد مناظر دودکش‌ها و تنورهای جن است. دودکش های جن؛ ستون های فرسایشی است که در دیواره‌ی رودخانه‌ها به علت فرسایش آبی ایجاد می‌شود. تنورهای جن نیز اشکال استوانه ای شکل فرسایشی است که به دلیل ورود جریان های آب سطحی به داخل دره و شدت فرسایش به صورت استوانه های توخالی در داخل رسوبات آبرفتی دیواره دره ایجاد شده است. بخاطر این اشکال پیشینیان این دره را دره جن ها می نامیدند. بکر بودن و دست نخورده بودن این منطقه باعث شده است که گردشگران زیادی از مکان های مختلف کشور و حتی کشورهای خارجی از این جاذبه بازدید کنند.

 مکان های جذاب طبس، دره جن ها

دره ای عجیب و غریب جن ها

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه