آبشار شوی سقوطی شکوهمند از دل کوه های زاگرس در خوزستان + تصاویر و ویدئو

  • ۱۳ مرداد ۱۳۹۷

آبشار شوی منحصربه فردترین آبشار در خاورمیانه

آبشار شوی در استان خوزستان در رشته‌کوه‌های زاگرس در دهستانی به نام شویاز توابع شهرستان دزفول واقع شده‌است. آبشار شوی یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که در میان طبیعتی بکر و زیبا پنهان شده است. آبشار شوی با ارتفاع ۸۰ متری و عرض ۷۵ تا ۸۵ متری آن سبب شده تا از نظر بزرگی به عنوان یکی از منحصر به فردترین آبشارهای طبیعی خاورمیانه محسوب گردد. در بدنه ی آبشار خروجی هایی وجود دارد که آب را با فشار به بیرون هدایت می کنند. آب پس از سقوط از ارتفاع به صورت پله پله در مسیری پوشیده از خزه های سبز جریان می یابد تا به رودخانه برسد. این آبشار در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

 ایران، جاذبه های خوزستان ، آبشار شوی

نمایی زیبا از سقوط آبشار شوی از دل کوه زاگرس

این آبشار در دامنه‌ی رشته کوه‌های زاگرس واقع شده است و از درون غاری سرچشمه می‌گیرد و پس از بیرون آمدن از آن از صخره‌های بلندی به پایین می‌ریزد. آب آبشار شوی مسافتی را از میان دشت‌ها و کوه ها می‌پیماید و در نهایت به آغوش دریاچه سد دز در استان خوزستان وارد می‌شود. دیدن این آبشار و طبیعت بی نظیرش یکی از ماندگارترین لحظات را به شما گردشگران طبیعت گرد هدیه می دهد.

 ایران، جاذبه های خوزستان ، آبشار شوی

آبشار زیبای شوی

اکثر ساکنان روستاهای اطراف آبشار از اقوام لر و تیره ی بختیاری هستند به همین دلیل این آبشار با عنوان شوی که در زبان لری بختیاری به معنای لطافت است، خوانده می شود. به دلیل نزدیکی به ایستگاه راه آهن تله زنگ، در برخی منابع به اشتباه از این آبشار با عنوان آبشار تله زنگ یاد شده است.

 دزفول ، آبشار شوی

طبیعت زیبای آبشار شوی

زیبایی های طبیعت کنار این آبشار دل هر ببیننده را روشن می کند و حس تازگی می دهد. کمی دورتر از آبشار اصلی در حدود ۳۰ دقیقه کوهپیمایی آبشار کوچکتری خواهید دید که زیبایی خاصی دارد و هر تماشاگر را مجذوب خود می کند. این آبشار را با عنوان آبشار شوی دوم یا آبشار سنگ مار می شناسند در دیدار از این آبشار کوچک با چشم اندازی کاملا متفاوت از آبشار اصلی روبرو خواهید شد.

 خوزستان، مکان های دیدنی دزفول ، آبشار شوی

نمایی زیبا از آبشار شوی کوچک دوم

برای رسیدن به آبشار دو مسیر در اختیار شما قرار دارد. مسیر اول از منطقه سردشت دزفول و پیرچل شروع و به آبشار منتهی می‌شود. در طی این مسیر باید جاده‌ای ۱۳۰ کیلومتری از دزفول تا روستای سرتنگ را پیموده و پس از آن از این روستا تا آبشار را طی زمانی حدودا دو ساعته با پای پیاده طی کنید.

 مکان های دیدنی خوزستان، آبشار شوی

طراوت و زیبایی آبشار شوی

بهترین زمان برای سفر به این منطقه و دیدن آبشار شوی فصل بهار و به خصوص فروردین است. در این موقع از سال آبشار در بهترین حالت خود قرار داشته و طبیعت هم در زیبایی هرچه تمام تر قرار دارد. اگر مایل بودید می‌توانید شب را در اطراف آبشار چادر بزنید اما حتما به تجهیزات مربوط به سفر توجه کافی را داشته باشید. ایرانگردی امروزه مورد توجه بسیاری از ایرانیان و خارجیان  قرار گرفته است به طوری که بسیاری از گردشگران کشور ایران را از بسیاری از کشورها برای سفرهای طبیعت گردی محبوب می دانند. ایران دارای جزیره زیبایی به نام کیش است که به عنوان نگین گردشگری ایران شهرت دارد و سالانه پذیرای بسیاری از طبیعت دوستان می باشد. سفر به کیش با تور کیش ارزان سفری جذاب و متفاوت را به شما عزیزان ارائه می دهد و می توانید روزهای به یاد ماندنی و جذاب را در این جزیره سپری کنید.

 جاذبه های گردشگری خوزستان، آبشار شوی

آبشار پرهیاهوی شوی دزفول

در اطراف این آبشار طبیعتی تماشایی جلوه گری می کند، در جای جای آن درختانی مثل  مو، بید، انجیر، کیکم، زبان‌ گنجشگ، افرا و بلوط می بینید که طراوت منطقه را دوچندان کرده اند. منطقه ای که آبشار در آن قرار گرفته است از جاندارانی همچون کل بز، پلنگ، خرس و سمندر ایرانی میزبانی می کند. داشتن کفش مناسب برای جلوگیری از لیز خوردن بر روی سنگ ها برای عبور از قسمت سنگی مسیر، کلاه نقابدار و کرم ضد آفتاب برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، کوله مناسب و سبک، یک دست لباس اضافه، وسایل کمک های اولیه و خوراکی های مناسب از ضروریات این سفر به شمار می روند.

 مکان های جذاب ایران، آبشار شوی

طبیعت بکر و زیبای اطراف آبشار شوی

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه