غار بیمار آب، غاری شفا بخش و شگفت انگیز در مشهد

  • ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

غار بیمار آب، جاذبه ای ناشناخته و منحصر به فرد در مشهد

غار بیمار آب, جاذبه های گردشگری مشهد

نمایی از غار زیبای بیمار آب

غار بیمار آب یکی از غارهای ناشناخته و منحصر به فرد می باشد که در ۶ کیلومتری روستای کوشک آباد از توابع مشهد قرار گرفته است. این غار در ارتفاع واقع شده و آب فراوانی بر بستر آن جریان دارد. دلیل نامگذاری آن به غار بیمار اینست که چون از آب غار برای معالجه حیوانات اهلی استفاده می شود، به این نام لقب گرفته است. این غار دارای دو ویژگی خاص می باشد: ا- مدخل غار بصورت یک دهلیز ۳ متری می باشد که در انتهای آن یک چاه عمودی به عمق ۱۵ وجود دارد که فقط گروه های کوهنوردی و غارنوردان ماهر می توانند به بخش داخلی غار بروند که همین امر سبب شده تا تالارهای دوم و سوم غار دست نخورده باقی بمانند. ویژگی خاص دیگر غار اینست که بومیان این منطقه بر این باورند که آب درون غار خاصیت شفا بخشی و درمان دارد.

مشهد, غار بیمار آب, جاذبه های گردشگری مشهد

تصویری از غار بیمار آب

اهالی این روستا هر مدت یکبار به دهانه غار بیمار آب می روند و از بالای چاه سطلی را با طناب به پایین می اندازند و مقداری آب بالا می کشند و بدون وقفه و گذاشتن سطل بر روی زمین آب را مستقیما به محل نگه داری دام های خود می برند  و داخل آبشخور گوسفندانی که بیماری زردی دارند، ریخته یا بر روی پوستشان آب را می پاشند تا شفا پیدا کنند. آنها معتقدند که اگر ظرف حاوی آب را بر روی زمین بگذارند خاصیت درمانی آن از بین می رود. انتهای چاه غار بیمار آب یک دالان کم عرض به طول ۵ متر و به شکل v وجود دارد که پهنای آن در پایین حدود ۱ متر می باشد و عرض آن به طرف سقف غار افزایش می یابد. عزیزانی که از اصفهان قصد دارند از این غار و دیگر جاذبه های مشهد دیدن کنند می توانند از پکیج های تور مشهد از اصفهان که با قیمت های مناسب ارائه می شود، استفاده و لحظات خوشی را سپری نمایند.

غار بیمار آب, جاذبه های گردشگری مشهد

نمایی از درون غار بیمار آب

در درون غار پس از دالان باریک یک تالار به طول ۴ متر و عرض ۳ متر وجود دارد. که سقف آن بسیار بلند و در کف آن آب وجود دارد و حوضچه نسبتا عمیقی را پدید آورده است. دیوار غار در سمت راست حوضچه گیره هایی دارد که علی رغم شیب منفی که دارد می توان با دقت لازم از کنار حوضچه به صورت تراوس عبور کرد. کف این حوضچه یک استلاگمیت بزرگ وجود دارد که تا نزدیکی سطح آب بالا آمده است. دیوارهای اطراف این حوضچه با استلاکتیت های گل کلمی زیبایی مستور شده است.

جاذبه های گردشگری مشهد, غار بیمار آب

تصویری از غار بیمار آب

تالار غار بیمار آب حدود ۱۰ متر طول و ۵ متر عرض دارد. که در این تالار کف غار از خاک نرم و نمناکی پوشیده شده است. بر روی سقف بلند غار خفاش های بسیاری دیده می شود. در انتهای تالار که سقف کوتاه تر می باشد یک ستون صاف و زیبایی وجود دارد که ۲ متر ارتفاع و ۲۰ سانتی متر قطر دارد. سرانجام برای رسیدن به تالار سوم و انتهای غار باید از دیوار سمت راست تالار دوم که حدود ۵ متر می باشد، عبور نمود. دیواره تالار سوم بافت گل کلمی دارد که به آسانی خرد و ریز می شود. گردشگران تور مشهد اگر قصد دارند از این تالار دیدن کنند باید یک راهنما داشته باشند و از ورود تنها به غار خودداری کنند.

غار بیمار آب, جاذبه های گردشگری مشهد

تصویری از غار بیمار آب

جاذبه های گردشگری مشهد, غار بیمار آب

تصویری از کوهنوردان و غارنوردان در غار بیمار آب

 

 

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه