میمند، روستایی شبیه لانه زنبور در کرمان + تصاویر و ویدئو

  • ۲۲ مرداد ۱۳۹۷

  روستای میمند دست کنده باستانی شگفت انگیز در کرمان

روستای میمند روستایی تاریخی در ۳۸ کیلومتری شمال‌شرقی شهر بابک در استان کرمان واقع شده است. این روستا به شکل کندو های زنبور عسل است و از دوازده هزار سال پیش تا کنون همچنان پا برجاست و به حیات پرصلابت خود ادامه می‌دهد. میمند به دلیل استحکام دفاعی در طول تاریخ کمتر دستخوش تحولات کالبدی و اجتماعی شده است. این روستای صخره ای توسط دست انسان کنده شده و یکی از وستاهای شگفت انگیز در ایران می باشد.

 جاذبه های کرمان، روستای میمند

نمایی کلی از روستای میمند

این بنای دست کند باستانی، بدون شک از  اولین سکونتگاه‌های بشری در ایران به‌شمار می‌رود، دورانی که هنوز ایرانیان مهر پرست بودند و کوه‌ها را مقدس می‌شمردند. به هر تقدیر چند هزار سال پیش از این، انسانهایی دل سنگ‌ها را شکافتند و یادگاری را به جا گذاشتند که امروزه پس از گذشت سالیان همچنان نماد عزم و اراده و اقتدار اجداد ایرانی به‌شمار می‌رود. هنوز کسی بدرستی آگاه نیست که این مجموعه به دست چه کسانی به وجود آمده و انگیزه این مردم از ساخت چنین بناهایی چه بوده‌است.

 ایران، استان کرمان در روستای میمند

نمایی زیبا از خانه های لانه زنبوری روستای میمند

میمند در لغت و اصطلاح به تعابیر مردمانش و آنچه صاحبنظران در پیرامون آن نقل می‌کنند تعابیر متفاوتی دارد: ـ عده‌ای معتقدند اصطلاح و لغت میمند، از دو واژه (می) و (مند) است که (می) به معنای شراب و (مند) به معنای مست و مستی می‌باشد. اما تعبیر فلسفی این اصطلاح آن است که چون این روستا در قبل از اسلام حفر شده، مردان این نواحی می می‌نوشیده‌اند و مست می‌شده‌اند و این حفره‌ها را در اثر مستی می‌کنده‌اند. ـ عده‌ای دیگر عقیده دارند واژه میمند مأخذ از میمنت و مبارکی بوده‌است.

 جاذبه های گردشگری کرمان، روستای میمند

خانه های عجیب در روستای میمند

خانه های این روستا خیلی جذاب هستند با از میان برداشتن انبوهی از خاک بدون نیاز به خشت و آجر و ملات ساخته شده اند. به همین دلیل در هر یک از اتاق‌ها، تاقچه‌هایی در اندازه‌های گوناگون برای جای رختخواب، ظروف، صندوق، چراغ و … کنده شده‌ است. در این حالت، خانه‌ای به این سبک و سیاق دارای یک یا چند اتاق و اصطبل است و «کیچه» نام دارد. یک واحد یک ورودی مشترک دارد و طویله و اتاق نشیمن در دو سوی پاگرد قرار دارند. همه کیچه‌ها یک ساختار ندارند و از نظر اندازه و تعداد اتاق‌ها باهم متنفاوت هستند.

 مکان های دیدنی ایران ، روستاس میمند

داخل خانه های روستای میمند

جدا کردن اتاق از پستو یا پوشانیدن برخی از تاقچه‌ها با پردهای پارچه‌ای صورت می‌گیرد. کلیدون در دیوار کنار درب نصب می‌شود، کلید را در آن قرار می‌دهند تا زبانه پشت در قرار گیرد. ایجاد اجاق و در زبان محلی دیدوُن در درون اتاق ها و سوزاندن هیزم طی سالیان متمادی در آن موجب سیاهی رنگ سقف و بدنه اتاق‌ها شده و برپا کردن آتش و تهیه غذا در درون اتاق‌ها باعث شده تا بدنه داخل اتاق‌ها ایزولاسیون شده و باعث عمر بیشتر اتاق‌ها شود. البته چون مدت‌هاست که در خیلی از اتاقها آتش افروخته نمی‌شود خاک سقف‌ها به تدریج دچار ریزش شده‌اند.

 جاذبه های کرمان، روستای میمند

داخل خانه های روستای میمند

 مکان های گردشگری ایران، روستای میمند

نمای داخل خانه های روستای میمند

روستای میمند شهربابک روی هم رفته دارای ۴۰۶ کیچه و ۲۵۶۰ اتاق است. ساکنان این روستا دارای آداب و رسوم خاص هستند و در زبان و گویش آن‌ها هنوز از کلمات پهلوی ساسانی استفاده می‌شود. هنوز روابط سنتی زندگی در  این روستا جریان دارد و می‌توان تعامل انسان و طبیعت در هزاره دوم میلادی را به خوبی در آن دید. ایران دارای جاذبه های تاریخی فراوانی می باشد که هر کدوم از این جاذبه ها حکایتی از تاریخ را برای ما بازگو می کند. جزیره کیش هم از مکان های محبوب برای گردشگران داخلی و خارجی می باشد چرا که این جزیره هم دارای مکان های تاریخی نظیر شهر زیرزمینی کاریز می باشد که دیدن این مکان های تاریخی از جذابیت خاصی برخورداراند. برای سفر از کرمان به کیش می توانید از تورهای کیش و تور های کیش از کرمان بهره ببرید و با قیمت های مناسب به جزیره زیبای کیش سفر کنید.

 مکان های گردشگری ایران، روستای میمند

روستای عجیب و جذاب روستای میمند

میمند، روستایی است با قدمت دو یا سه هزار ساله و این را سفال‌های کشف شده در این منطقه ثاب کرده است. قدمت این سفال ها به دوره اشکانی، ساسانی و دوره اسلامی برمی‌گردد. این روستا به عنوان نوزدهیمن اثر جهانی ایران در فهرست میراث یونسکو به ثبت رسید ه است.

 کرمان، مکان های جذاب کرمان روستای میمند

روستای زیبای میمند

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه