روستای نایبند، نگینی سبز در دل کویر لوت + تصاویر و ویدئو

  • ۴ دی ۱۳۹۷

 روستای شگفت انگیز نایبند، تلفیقی از دو منطقه کوهستانی و کویری 

روستای نایبند، نمونه ای از روستای پلکانی در دل کویر که بام ها و کوچه ها یکی شده اند این روستای شگفت انگیز در استان خراسان جنوبی در جنوب شهرستان طبس و در دامنه کوهستان و مشرف بر کویر لوت واقع شده است و مانند ماسوله شمال دارای معماری جذاب است از این رو عنوان ماسوله کویر را کسب کرده است. تنها معماری این روستا باعث مشهوریتش نبوده بلکه سرسبزی این روستا در دل کویر جلوه ای زیبا و خاص دارد.

جاذبه های خراسان جنوبی، روستای نایبند

نمایی زیبا از روستای نایبند

مکان های دیدنی طبس، روستای نایبند

روستای تاریخی نایبند در دل کویر

روستای نایبند دارای قدمتی چند هزار ساله است و مانند جزیزه ای سبز در دل کویر می درخشد. در اطراف این روستای چندین غار دیدنی وجود دارد که در آنها آثاری به جای مانده که نشان می‌دهد انسان‌های غار نشین در گذشته‌های بسیار دور در آنها زندگی می‌کرده‌‌اند. امروزه به عنوان محل هایی برای نگهداری دام مورد استفاده قرار می گیرند.

جاذبه گردشگری طبس، روستای نایبند

روستای پلکانی نایبند طبس

یکی از مکان های دیدنی دیگر این روستا کوچه هایی سربسته هستند که از آنها با عنوان ساباط یاد می شود. در این کوچه ها سکوهایی برای نشستن نیز وجود دارد و این فضا را به محلی برای دور هم جمع شدن اهالی روستا تبدیل کرده است. هم چنین در این روستا ۳ برج نگهبانی وجود دارند که بازماندگانی از قلعه ی ۳۰۰ ساله با ۴ برج اطراف آن هستند و تا قرن اخیر نیز حفاظت و نگهبانی از روستا را بر عهده داشته اند.

دیدنی های خراسان جنوبی، روستای نایبند

کوچه های سرپوشیده روستای نایبند

روستاهای جذاب ایران، روستای نایبند

برج نگهبانی در روستای نایبند

از زیبایی های این روستای منحصربفرد در دل کویر داشتن چشمه های آب گرم و سرد به نام های چشمه زردگاه و آبگرم دیگ رستم است. این چشمه ها عامل حیات این روستای متفاوت می باشند. در پایین دست روستای نایبند نخلستانی از نخل های زیبای سربه فلک کشیده وجود دارد که با سرسبزی خود به این روستا روح داده است و در دل کویر بهشتی  را ساخته است.

روستاهای تاریخی خراسان جنوبی، روستای پلکانی نایبند

چشمه های حیات روستای نایبند

جاذبه های طبس، روستای تاریخی نایبند

نخلستان پایین دست روستای نایبند

روستای نایبند با وجود اینکه در منطقه کویری واقع شده است اما به دلیل داشتن کوه آب شلمه، علی آباد و کوه نایبند به عنوان یک منطقه کوهستانی یا چشم اندازی زیبا از کویر شناخته شده است. از تفریخات لذت بخش در این روستا کوهستانی و کویری، کوهنوردی و کویر گردی است. ارتفاعات اطراف روستا می توانند مقصد خوبی برای کوهنوردان باشند و  کمی دورتر از روستا می توانید به کویر گردی و تماشای مناظر کویری بپردازید و بهترین روزهای عمرتان را در ذهنتات به ثبت برسانید.

ایران، مکان های جذاب طبس، روستای نایبند

کوهنوردی در اطراف روستای کویری نایبند

روستاهای کویری ایران، روستای نایبند

کویر گردی در کویر لوت نزدیک روستای نایبند

بهترین زمان سفر برای دید و بازدید از این روستای زیبای تاریخی پاییز و زمستان و اوایل بهار است چرا که در سایر زمان ها گرمای شدیدی در منطقه وجود دارد. در سفر به روستای نایبند می توانید بر روی اقامت در اقاتگاه های محلی این روستا حساب باز کنید و یا در هتل ها و مهمان سراهای شهرهای اطراف اقامت نمایید. البته کمپ در کویر هم می تواند از گزینه های پیش روی شما باشد. گردشگرانی که می خواهند در پاییز و زمستان ایرانگردی داشته باشند می توانند در برنامه گردشگری خود علاوه برسفرهای کویری، سفر به جزیره کیش را نیز بگنجانند و با تورهای کیش از اصفهان با قیمت های پایین و به روز به جزیره زیبای کیش سفر کنند و از گردش در فصل زمستان و پاییز نهایت لذت را برنند.

مکان های دیدنی طبس، روستای نایبند

روستای سبز نایبند در دل کویر سوزان

*

code

دیدگاه های کاربران بدون دیدگاه